
Volim Hrvatsku: Crveno-bijeli ‘posteri’ Gaspera Sopija u borbi protiv sivila i crnila!
Korupcija? Afere? Skandali? Negativne prognoze? Sve su to vijesti i teme koje nas svakodnevno opterećuju putem raznih medija i društvenih mreža. Dosta vam je toga? Možda ste i sami već naišli u svom tom sivilu i crnilu na crveno-bijele "postere" s ciljem širenja pozitive. Riječ je o projektu pod nazivom Volim Hrvatsku, a iza svega stoji Gasper Sopi, vlasnik tvrtke Hyperactive.

Gasper i Hyperactive specijalizirani su za razvoj mobilnih i web aplikacija, ali ovdje se radi o projektu koji za sada “živi” na društvenim mrežama, Facebooku i Twitteru. Sve je počelo na Gasperovom osobnom profilu na kojemu je objavljivao svojevrsne postere s pozitivnim temama, za sada njih 50, stavljajući naglasak na pojedinca kao pokretača dobrih promjena i odgovorne osobe za svoje okružje. Sve je preraslo u stalniji projekt u kojem će Gasper 365 dana objavljivati po jednu “ljubavnu” poruku prema domovini kao dnevnu dozu “cjepiva” protiv korupcije, kriminala, ksenofobije, neznanja, depresije, malodušnosti – a na putu prema oporavku zemlje. Projekt poziva na konkretne promjene u stavovima i gledištima, a koje bi nas sve zajedno dovele do života u zemlji u kakvoj želimo živjeti. Kako kaže, poticaj je došao iz stare narodne “počisti prvo ispred vlastitog dvorišta”.

Ne može se poreći da je ovdašnji internetski prostor pun negativnosti, a upravo takav sadržaj lako postaje “viralniji” na društvenim mrežama. Upitali smo Gaspera smatra li da bi reakcije na njegov projekt bile još jače da je krenuo s obrnutim pristupom, na što je rekao:
Ne bih to mogao sa sigurnošću reći, ali čini mi se da bolje prolaze poruke koje su kritičkog tona. No ovdje se ne radi o dosegu na društvenim mrežama kao nekom primarnom motivu, već o tome da iza toga dosega stoji kvalitetna, afirmativna poruka s potencijalom za djelovanje.
Gasper već sada primjećuje pozitivne učinke pozitivnog pristupa – prvenstveno na samom sebi, jer počinje pozitivno razmišljati u situaciji kad je društvena atmosfera naglašeno negativna. Također, osim što sadržaj mnogi dijele i javno komentiraju, dobio je i mnogo direktnih pozitivnih komentara.

365 pozitivnih poruka nije jednostavno kreirati, a Gasper objašnjava da inspiracija nije nešto što ga “pogađa s neba” – to je proces do kojega se dolazi uz puno truda. Sve kreće generalnom idejom koja se želi prenijeti, a slijedi pronalazak najboljeg načina da se sve uobliči u riječi (a najčešće u rimu). Trudi se da ne prevladava jedna tematika, ali ideje koje su mu bliske odnose se na preuzimanje vlastite odgovornosti, važnost obrazovanja, njegovanje tolerancije, dugoročno i strateško promišljanje, pozitivan pristup, nada i budućnost.
Postoji i ideja o produkciji i prodaji majica, bedževa i popratnih stvari od kojih bi se dio novca uložio u širenje kampanje, a dio u humanitarne svrhe. No, do tada – ako i vama treba barem malo pozitivne svakodnevnice, volite i vi Hrvatsku, bez cinizma, malodušja i sarkazma, na Facebooku i Twitteru.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari