Zaboravite generične savjete s Interneta i što vam PR agencije prodaju - ne trebate prvo, a često ni drugo, posebno ako svoj posao rade loše. Tena, Ana Marija i Ivan objašnjavaju što se zapravo događa u pozadini odnosa s (IT) medijima i zašto trebate znati pojmove kao ekskluziva i embargo!
Ne prođe ni dan da u Netokraciji ne dobijemo spam objavu za medije, generičan komad teksta i slika pun epiteta koji će, na žalost, mnogi mediji samo copy/pasteati negdje duboko u svoju web stranicu ne da tvrtki daju medijskog prostora nego da zadovolje svoje frendove iz PR agencija koji naplaćuju – po objavi. Super sistem, zar ne?
Upravo zbog velikog broja loših PR agencija koje iskorištavaju neiskusne startupe i njihove osnivače, nestručnih medija koji i dalje stavljaju “milijune” u svaki naslov koji ima veze s IT tvrtkom, odlučili smo prilično iskreno podijeliti svoje iskustvo, ali i dati nekoliko savjeta bilo da pitchate Netokraciji ili TechCrunchu.
Obratite se medijima prije nego što ih trebate
Zaboravite da je press release osnova medijske komunikacije i poslušajte novu epizodu Netokracije Podcasta te saznajte:
- Koje kriterije koristimo kada biramo koja je vijest vrijedna medijskog prostora;
- Zašto ne trebate nužno press release, nego se trebate ljudski javiti novinarima;
- Kako i zašto razviti odnose s novinarima i medijima prije nego trebate objavu;
- Koja je uopće vrijednost medijskog prostora i zašto vlastiti blog nije dovoljan;
- Prestanite oponašati jezik PR-a pun nepotrebnih epiteta;
- Što rade dobre, a što loše PR agencije;
- Kako kao pojedinac surađivati s medijima da se pozicionirate;
- Što je embargo, a što ekskluziva i zašto su ove metode dobre za IT tvrtke, a kroz njih smo na Netokraciji objavili odlične članke poput intervjua s Damirom Sabolom povodom 100 milijuna preuzimanja Photomatha.
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Hvala Podcast Studiju što nas je ugostio!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.