Popis poslodavaca koji su dobili potporu - napokon pretraživ!

Zašto nadležni nisu odmah učinili popis dodijeljenih potpora za očuvanje radnih mjesta pretraživima?

Vlada RH građanima je dužna transparentnost, posebno u kriznim vremenima. Tako je po zahtjevima GONGA-a i stručne javnosti objavljena lista 84 tisuće poslodavaca koji su dobili potpore za očuvanje radnih mjesta u vrijeme krize uzrokovane pandemijom. No, prebrzo smo se obradovali, a nadležni su se slatko nasmijali dok smo listali 1860 stranica...

Prije više od mjesec dana, Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, usvojilo je novu mjeru aktivne politike zapošljavanja s ciljem zadržavanja radnih mjesta u najugroženijim sektorima tijekom pandemije COVID-19. Potpore za očuvanje radnih mjesta od 3.250 kuna po zaposlenom dobilo je 83.955 poslodavaca, što je ukupno više od 1,5 milijardi kuna. Nemali iznos o kojemu se javnost već oglasila da želi transparentnost, a GONG je početkom travnja od Vlade RH zatražio i da svaki mjesec objavljuje popis poslodavaca korisnika tih mjera.

HZZO je tako jučer po najavi objavio popis poslodavaca koji su primili potpore, zgodno najavivši da je popis objavljen “prema abecednom redu naziva poslodavca/korisnika potpore i sadrži OIB poslodavca, broj radnika za koje se potpora koristi i ukupnu svotu isplaćene potpore”. Međutim, nije naveo da se ista ta lista ne može pretraživati!

Naime, na stranici s listom poslodavaca onemogućene su funkcije kojima bi se brže i jednostavnije pretražio sadržaj stranice (poput funkcije CTRL+F). Tako je pri objavi popisa, jedini način pretrage bio ručno pregledavanje 1860 stranica. Naravno, postoje načini kako pročešljati takve stranice i povući te podatke – no, pitanje koje su si mnogi postavili jučer bilo je: zašto bi se u startu onemogućile osnovne funkcionalnosti web stranice?

“To je baš šteta!”

Kako kaže Vibor Cipan, koji već redovito koristi otvorene javne podatke kako bi ih vizualizirao za bolje razumijevanje, obična Excel datoteka bila bi korisnija od onoga što je jučer objavio HZZ.

Da bi situacija bila još više tragikomična, premijer Plenković i nadležni ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović s velikim zadovoljstvom predstavili su jučer svoje “transparentno” rješenje. Srećom, stručna javnost davno je otupila na prazne priče pa razumljivo da reakcija GONG-a na polovično rješenje nije izostala.

Uskoro se na prozivke GONG-a oglasio i HZZ, navodeći kako će se “uistinu čitljivi skup podataka” objaviti sutra kako je planirano, a “najmodernijim načinom prikaza”. Što je planirano ili ne, još će se dati ispirati, ali znamo što smo dobili.

GONG nije htio čekati te su uz pomoć civilnih hakera iz Code for Croatia otvorili podatke i učinili ih pretraživima, a možete im pristupiti OVDJE.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Intervju

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Prikaz

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Analiza

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Tvrtke i poslovanje

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Scaleupi i jednorozi

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.