Popis poslodavaca koji su dobili potporu - napokon pretraživ!

Zašto nadležni nisu odmah učinili popis dodijeljenih potpora za očuvanje radnih mjesta pretraživima?

Vlada RH građanima je dužna transparentnost, posebno u kriznim vremenima. Tako je po zahtjevima GONGA-a i stručne javnosti objavljena lista 84 tisuće poslodavaca koji su dobili potpore za očuvanje radnih mjesta u vrijeme krize uzrokovane pandemijom. No, prebrzo smo se obradovali, a nadležni su se slatko nasmijali dok smo listali 1860 stranica...

Prije više od mjesec dana, Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, usvojilo je novu mjeru aktivne politike zapošljavanja s ciljem zadržavanja radnih mjesta u najugroženijim sektorima tijekom pandemije COVID-19. Potpore za očuvanje radnih mjesta od 3.250 kuna po zaposlenom dobilo je 83.955 poslodavaca, što je ukupno više od 1,5 milijardi kuna. Nemali iznos o kojemu se javnost već oglasila da želi transparentnost, a GONG je početkom travnja od Vlade RH zatražio i da svaki mjesec objavljuje popis poslodavaca korisnika tih mjera.

HZZO je tako jučer po najavi objavio popis poslodavaca koji su primili potpore, zgodno najavivši da je popis objavljen “prema abecednom redu naziva poslodavca/korisnika potpore i sadrži OIB poslodavca, broj radnika za koje se potpora koristi i ukupnu svotu isplaćene potpore”. Međutim, nije naveo da se ista ta lista ne može pretraživati!

Naime, na stranici s listom poslodavaca onemogućene su funkcije kojima bi se brže i jednostavnije pretražio sadržaj stranice (poput funkcije CTRL+F). Tako je pri objavi popisa, jedini način pretrage bio ručno pregledavanje 1860 stranica. Naravno, postoje načini kako pročešljati takve stranice i povući te podatke – no, pitanje koje su si mnogi postavili jučer bilo je: zašto bi se u startu onemogućile osnovne funkcionalnosti web stranice?

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

“To je baš šteta!”

Kako kaže Vibor Cipan, koji već redovito koristi otvorene javne podatke kako bi ih vizualizirao za bolje razumijevanje, obična Excel datoteka bila bi korisnija od onoga što je jučer objavio HZZ.

Da bi situacija bila još više tragikomična, premijer Plenković i nadležni ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović s velikim zadovoljstvom predstavili su jučer svoje “transparentno” rješenje. Srećom, stručna javnost davno je otupila na prazne priče pa razumljivo da reakcija GONG-a na polovično rješenje nije izostala.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Uskoro se na prozivke GONG-a oglasio i HZZ, navodeći kako će se “uistinu čitljivi skup podataka” objaviti sutra kako je planirano, a “najmodernijim načinom prikaza”. Što je planirano ili ne, još će se dati ispirati, ali znamo što smo dobili.

GONG nije htio čekati te su uz pomoć civilnih hakera iz Code for Croatia otvorili podatke i učinili ih pretraživima, a možete im pristupiti OVDJE.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Novost

Bellabeat lažirao brojke: Danci otkrivaju, Netokracija podcast komentira

Ako ste već pročitali Antonijin tekst, onda nam se pridružite u razgovoru uz prijaznu kavu...

Analiza

Bellabeat lagao o broju korisnika i investiciji s Bank of America?! – tvrde danski mediji!

"Bellabeat je najvrjednija kompanija u portfelju investicijskog fonda Nordic Eye. Postali su jednorog, vrijede 3,5 milijarde dolara. Prihodi u 2022. su im iznosili 525 milijuna dolara. Bellabeat već danas posluje s dobiti."

Karijere

Otkazi su sve, samo ne mala stvar. Kako pripremiti ljude?

Nekontrolirano zapošljavanje, fluktuacije kadra te konačno - manjak iskustva u davanju otkaza, doveli su nas do niza loše odrađenih i komuniciranih otpuštanja. Što se moglo bolje?

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.