
Zašto nadležni nisu odmah učinili popis dodijeljenih potpora za očuvanje radnih mjesta pretraživima?
Vlada RH građanima je dužna transparentnost, posebno u kriznim vremenima. Tako je po zahtjevima GONGA-a i stručne javnosti objavljena lista 84 tisuće poslodavaca koji su dobili potpore za očuvanje radnih mjesta u vrijeme krize uzrokovane pandemijom. No, prebrzo smo se obradovali, a nadležni su se slatko nasmijali dok smo listali 1860 stranica...
Prije više od mjesec dana, Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, usvojilo je novu mjeru aktivne politike zapošljavanja s ciljem zadržavanja radnih mjesta u najugroženijim sektorima tijekom pandemije COVID-19. Potpore za očuvanje radnih mjesta od 3.250 kuna po zaposlenom dobilo je 83.955 poslodavaca, što je ukupno više od 1,5 milijardi kuna. Nemali iznos o kojemu se javnost već oglasila da želi transparentnost, a GONG je početkom travnja od Vlade RH zatražio i da svaki mjesec objavljuje popis poslodavaca korisnika tih mjera.
HZZO je tako jučer po najavi objavio popis poslodavaca koji su primili potpore, zgodno najavivši da je popis objavljen “prema abecednom redu naziva poslodavca/korisnika potpore i sadrži OIB poslodavca, broj radnika za koje se potpora koristi i ukupnu svotu isplaćene potpore”. Međutim, nije naveo da se ista ta lista ne može pretraživati!
Naime, na stranici s listom poslodavaca onemogućene su funkcije kojima bi se brže i jednostavnije pretražio sadržaj stranice (poput funkcije CTRL+F). Tako je pri objavi popisa, jedini način pretrage bio ručno pregledavanje 1860 stranica. Naravno, postoje načini kako pročešljati takve stranice i povući te podatke – no, pitanje koje su si mnogi postavili jučer bilo je: zašto bi se u startu onemogućile osnovne funkcionalnosti web stranice?
jes, bacio sam pogled, puno energije je utrošeno da bi se podaci učinili apsolutno nepretraživima
ovo je sistemski, to nikako nije slučajno
— Marko Rakar (@mrak) April 29, 2020
“To je baš šteta!”
Kako kaže Vibor Cipan, koji već redovito koristi otvorene javne podatke kako bi ih vizualizirao za bolje razumijevanje, obična Excel datoteka bila bi korisnija od onoga što je jučer objavio HZZ.
Da bi situacija bila još više tragikomična, premijer Plenković i nadležni ministar rada i mirovinskog sustava Josip Aladrović s velikim zadovoljstvom predstavili su jučer svoje “transparentno” rješenje. Srećom, stručna javnost davno je otupila na prazne priče pa razumljivo da reakcija GONG-a na polovično rješenje nije izostala.
[@VladaRH nam se ruga: Istovremeno objavili i sakrili]
Jedan od Gongovih zahtjeva konačno je ostvaren, objavljene su tvrtke koje su dobile #Covid19 poticaje. No način na koji je to napravila pokazuje da Vladi nije do otkrivanja, nego skrivanja podataka. https://t.co/hZVh5DlVmu— GONG_hr (@GONG_hr) April 29, 2020
Uskoro se na prozivke GONG-a oglasio i HZZ, navodeći kako će se “uistinu čitljivi skup podataka” objaviti sutra kako je planirano, a “najmodernijim načinom prikaza”. Što je planirano ili ne, još će se dati ispirati, ali znamo što smo dobili.
GONG nije htio čekati te su uz pomoć civilnih hakera iz Code for Croatia otvorili podatke i učinili ih pretraživima, a možete im pristupiti OVDJE.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.