Twiplomacy: Vlada RH bilježi pad online aktivnosti!

Nekoć najaktivnija u EU, Vlada RH pala za 10 mjesta po aktivnosti na Twitteru!

Kao dio tima koji je radio na najnovijoj studiji kojom smo analizirali 793 Twitter profila koji pripadaju čelnicima država i vlada, UX Passion je predstavio novi web i rezultate studije Twiplomacy. U studiji su navedeni i podatci za Vladu Republike Hrvatske čije aktivnosti ovaj put bilježe - pad.

vibor tw

Za razliku od prethodnih godina, ove je godine studija proširila svoj opseg – na samom počecima je fokus bio na Twitteru, a s novom studijom su pokrivene i druge društvene mreže poput Facebooka, Instagrama, YouTubea, Snapchata, LinkedIna, Google+, Periscopea i Vinea. Jasno, radilo se o golemoj količini informacija koje smo trebali obraditi i oblikovati te prilagoditi za kvalitetan prikaz na webu i mobilnim uređajima.

Digitalna diplomacija i općenito komuniciranje političara putem društvenih medija se iz sekundarne naravi pretvorilo u jedan od primarnih, često i primarni, kanal komunikacije. Ono što se uočava je rastući jaz između vlada i organizacija koje se aktivno posvećuju društvenim mrežama i često imaju dedicirane timove i onih kojima društveni mediji i komunikacija na njima dolazi kao nešto usputno.

1,3 milijuna tvitova kasnije doznajemo da je Twitter i dalje primarno tekstualan medij

Analizirano je oko 1,3 milijuna tvitova i tek oko četvrtine njih sadrži fotografiju ili video – Twitter se još uvijek prvenstveno doživljava kao tekstualni medij. Međutim, neki su političari otišli i korak dalje. Primjerice, australska ministrica vanjskih poslova, Julie Bishop, vrlo aktivno koristi emojije u svojoj komunikaciji pa su ih neki okarakterizirali i kao “novi diplomatski znakovni jezik”. Finci su otišli još dalje kreirajući pedesetak emoticona koji prikazuju ljetno i zimsko razdoblje u Finskoj.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Twitter i dalje globalno dominira. Na njemu je analizirano 793 profila. Facebook ih je imao 537, Instagram njih 300, Google+ 271, a najmanje, svega 15 ih je bilo na Snapchatu.

U prosjeku Twitter profili imaju 14 tisuća sljedbenika, dok je na Facebooku uprosječeno 31 tisuća lajkova. Prosječan broj pretplatnika na YouTubeu je svega 486. Google+ i u ovoj studiji potvrđuje svoj epitet “grada duhova”, tako da od 271 analizirane stranice njih dvije trećine su neaktivne, a u prosjeku imaju svega 59 sljedbenika.

Najpraćeniji svjetski vođe

Već tradicionalno, @BarackObama predvodi listu svojim Twitter profilom koji prati 75 milijuna sljedbenika. S oko 29 milijuna sljedbenika, na drugom mjestu nalazi se @Pontifex – Twitter profil pape Franje. Najpraćeniji čelnik iz Europske unije je britanski premijer s oko 4,4 milijuna sljedbenika na službenom računu vlade – @Number10gov.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Obama je vodeći i po svojoj utjecajnosti – u prosjeku jedan njegov tvit jer ritivtan 12.350 puta. Na drugom je mjestu @KingSalman iz Saudijske Arabije čije tvitove u prosjeku ritivta oko 10 tisuća ljudi.

Uzajamno praćenje čelnika i organizacija na Twitteru nije rijetkost i može se ponekada koristiti i kao indikator utjecajnosti. Na prvom mjestu je @EU_eeas – EU External Action Service koji uzajamno prati 122 drugih vođa i organizacija. Listu od 10 najpovezanijih zaključuje ministarstvo vanjskih poslova Švedske s 83 profila.

Kada je u pitanju jednostrano praćenje svjetskih vođa i organizacija – na prvom je mjestu ministarstvo vanjskih poslova Perua koje prati 509 drugih svjetskih vođa. Na vrlo visokom drugo mjestu je naša @VladaRH koja jednostrano prati 473 svjetske vođe i organizacije.

Kada se promatra omjer odgovora (@replies) na svaki poslani tvit, na čelu ljestvice je Nizozemska vlada s velikih 93%, dok ljestvicu zaključuje premijer Izraela s njih 52%.

I konačno, promatrajući aktivnost, broj prosječno poslanih tvitova dnevno, na prvom je mjestu vlada Meksika s njih 135 – od kojih se brojni ponavljaju. Začelje ljestvice od 10 najaktivnijih profila drži ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine s 39 tvitova poslanih po danu.

Kako u svemu stoji Hrvatska?

Hrvatska je dosadašnjih godina uvijek bila u samom vrhu zemalja obuhvaćenih ovom studijom. Od kako je u 2012. godini odlukom Vlade RH uspostavljen Ured za online – počeo je i aktivan nastup Vlade na društvenim mrežama – Twitteru, Facebooku, Instagramu. Pitao sam prvog voditelja Ureda, Tomislava Kormana, za kratak komentar o studiji, na što je rekao:

Vlade i političari iz cijelog svijeta imaju izazove kako ostati u korak s promjenama i razvojem tehnologije. Danas je više igrača i mnogo više kanala komunikacije, a novi vođe su se pojavili i u tom digitalnom svijetu. Korisnici, publika, su, također, sve zahtjevniji i kreativniji. Vlade i vođe mogu koristiti društvene medije kako bi bolje upravljali javnim i međunarodnim odnosima.

Nakon Kormana, vođenje Odjela je preuzela Ivana Ivanković, a trenutno odjel nema voditelja. Kada sam Vladu pitao da me uputi na voditelja Odjela, rečeno mi je da se javim glasnogovornici Vlade.

S obzirom na važnost koju društveni mediji i opća prisutnost na internetu danas globalno igraju, zbilja je neobično kako već toliko mjeseci nakon preuzimanja vlasti Odjel još uvijek nije u potpunosti ekipiran.

Rezultati i dalje solidni, ali…

Naj
Najvažniji profili iz Hrvatske, s tim da su profili premijera Tihomira Oreškovića nedavno – nestali.

Ovogodišnji rezultati Hrvatske su i dalje solidni. Analizirani su profili Vlade, Ministarstva vanjskih poslova, predsjednice Grabar-Kitarović i premijera Oreškovića (koji je nedavno “nestao” s društvenih medija).

Tako je Vlada RH zauzela 11. mjesto kada se promatra omjer odgovora (@replies) na svaki poslani tvit, s udjelom od 47%. U prošloj studiji taj je udio bio 54%, što je i tada bilo dovoljno za 11. mjesto. Na listi se ove godine našlo i naše Ministarstvo vanjskih poslova, zauzimajući 43. mjesto s udjelom odgovora od 19%.

U 2015. Vlada je zauzela 22. mjesto po međusobnoj povezanosti s drugim vođama (57). Ove godine, uzajamno Vladu prati 65 drugih vođa, ponovno je pozicionirajući na dobro 22. mjesto.

Hrvatska je vlada prošle godine bila najaktivnija u Europi,
Hrvatska je vlada prošle godine bila najaktivnija u Europi, a u svijetu 14. Ove godine je pala na 24. mjesto u svjetskom poretku.

Najveći i najznačajniji pad je, međutim, na poziciji aktivnosti gdje je Vlada u prosjeku imala 21 tvit dnevno u promatranom razdoblju – što je smješta tek na 24. mjesto. U prošloj studiji je Vlada imala 33.32 tvita dnevno, što je smještalo na visoko 14. mjesto čineći je tako i najbolje plasiranom europskom zemljom!

Na listi najutjecajnijih ove godine Vlade, niti jednog drugog hrvatskog profila, nema među 50 najboljih. Ali se tu našla susjedna Srbija s profilom premijera Vučića na 17. mjestu.

Predsjednica se dobro drži – na Facebooku i Instagramu

Promatramo li najveću angažiranost korisnika na objave na Facebooku, tu se nalazi stranica predsjednice Grabar-Kitarović koja s oko 11 tisuća interakcija po objavi dolazi na solidno 26. mjesto. To je ujedno i jedini profil povezan s Hrvatskom na listi od 50 najboljih u ovoj kategoriji.

Predsjednica se našla i na listi najutjecajnijih na Instagramu gdje njezine objave u prosjeku generiraju oko 1260 interakcija, smještajući je na dobro 32. mjesto. Vladin profil ovdje stoji drastično lošije od Predsjednice i u prosjeku ima svega 72 interakcije po objavi, smještajući je na skromno 125. mjesto.

Reputacija koja se godinama gradila sada je nagrizena

Društvene mreže koje je obuhvatio ovogodišnji Twiplomacy.
Društvene mreže koje je obuhvatio ovogodišnji Twiplomacy.

Rad s društvenim medijima i njihova važnost za lidere zemalja, vlada i same organizacije je velik. Navike korisnika, kao i njihova očekivanja se mijenjaju, a pridodamo li tome i značajnu dinamiku koja je često oblikovana (geo)političkim, gospodarskim i drugim okolnostima, izazovi postaju veći.

Proteklih godina Hrvatska se na društvenim medijima dobro pozicionirala – osobito kada je riječ o službenom Twitter profilu Vlade. Ove godine, iako ima značajnih padova u nekim od metrika, situacija nije katastrofalna – ali svakako poziva na oprez! Treba pohvaliti činjenicu da je aktivnost predsjednice Grabar-Kitarović značajna s obzirom na to da je na društvenim medijima relativno nova.

Također, dobro je istaknuti i pohvaliti kontinuitet postojanja Vladinog ureda za online, međutim, izostanak vodstva, potkapacitiranost tima i pad aktivnosti već su počeli ozbiljno nagrizati godinama stvaranu i građenu reputaciju. Ranijom aktivnošću na društvenim medijima Vlada je ostvarila i značajne međunarodne kontakte (s Velikom Britanijom), koji su doveli i do inspiracije, a onda i realizacije portala gov.hr.

Dodatne informacije

Twiplomacy 2016 nastavak je niza studija koje je pokrenula globalna PR tvrtka Burson-Marsteller u suradnji s nizom suradnika. UX Passion je bio, i ovaj put, zadužen za dizajn i razvoj novog weba i vizualizaciju pripadnih podataka. Odgovoran za dizajn i kreativni smjer je Andrej Antolović, front-end web development potpisuje Mladen Panić dok je back-end odradio David Jelić. Dodatno, dizajnersku i kreativnu podršku je pružio Hrvoje Bielen.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Umjetna inteligencija

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Izvještaj

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.