Kao dio tima koji je radio na najnovijoj studiji kojom smo analizirali 793 Twitter profila koji pripadaju čelnicima država i vlada, UX Passion je predstavio novi web i rezultate studije Twiplomacy. U studiji su navedeni i podatci za Vladu Republike Hrvatske čije aktivnosti ovaj put bilježe - pad.
Za razliku od prethodnih godina, ove je godine studija proširila svoj opseg – na samom počecima je fokus bio na Twitteru, a s novom studijom su pokrivene i druge društvene mreže poput Facebooka, Instagrama, YouTubea, Snapchata, LinkedIna, Google+, Periscopea i Vinea. Jasno, radilo se o golemoj količini informacija koje smo trebali obraditi i oblikovati te prilagoditi za kvalitetan prikaz na webu i mobilnim uređajima.
Digitalna diplomacija i općenito komuniciranje političara putem društvenih medija se iz sekundarne naravi pretvorilo u jedan od primarnih, često i primarni, kanal komunikacije. Ono što se uočava je rastući jaz između vlada i organizacija koje se aktivno posvećuju društvenim mrežama i često imaju dedicirane timove i onih kojima društveni mediji i komunikacija na njima dolazi kao nešto usputno.
1,3 milijuna tvitova kasnije doznajemo da je Twitter i dalje primarno tekstualan medij
Analizirano je oko 1,3 milijuna tvitova i tek oko četvrtine njih sadrži fotografiju ili video – Twitter se još uvijek prvenstveno doživljava kao tekstualni medij. Međutim, neki su političari otišli i korak dalje. Primjerice, australska ministrica vanjskih poslova, Julie Bishop, vrlo aktivno koristi emojije u svojoj komunikaciji pa su ih neki okarakterizirali i kao “novi diplomatski znakovni jezik”. Finci su otišli još dalje kreirajući pedesetak emoticona koji prikazuju ljetno i zimsko razdoblje u Finskoj.
— Julie Bishop (@JulieBishopMP) May 24, 2016
Twitter i dalje globalno dominira. Na njemu je analizirano 793 profila. Facebook ih je imao 537, Instagram njih 300, Google+ 271, a najmanje, svega 15 ih je bilo na Snapchatu.
U prosjeku Twitter profili imaju 14 tisuća sljedbenika, dok je na Facebooku uprosječeno 31 tisuća lajkova. Prosječan broj pretplatnika na YouTubeu je svega 486. Google+ i u ovoj studiji potvrđuje svoj epitet “grada duhova”, tako da od 271 analizirane stranice njih dvije trećine su neaktivne, a u prosjeku imaju svega 59 sljedbenika.
Najpraćeniji svjetski vođe
Već tradicionalno, @BarackObama predvodi listu svojim Twitter profilom koji prati 75 milijuna sljedbenika. S oko 29 milijuna sljedbenika, na drugom mjestu nalazi se @Pontifex – Twitter profil pape Franje. Najpraćeniji čelnik iz Europske unije je britanski premijer s oko 4,4 milijuna sljedbenika na službenom računu vlade – @Number10gov.
"With that, I have just two more words to say: Obama Out." —@POTUS #WHCD pic.twitter.com/RQSDh92YsU
— The White House (@WhiteHouse) May 1, 2016
Obama je vodeći i po svojoj utjecajnosti – u prosjeku jedan njegov tvit jer ritivtan 12.350 puta. Na drugom je mjestu @KingSalman iz Saudijske Arabije čije tvitove u prosjeku ritivta oko 10 tisuća ljudi.
Uzajamno praćenje čelnika i organizacija na Twitteru nije rijetkost i može se ponekada koristiti i kao indikator utjecajnosti. Na prvom mjestu je @EU_eeas – EU External Action Service koji uzajamno prati 122 drugih vođa i organizacija. Listu od 10 najpovezanijih zaključuje ministarstvo vanjskih poslova Švedske s 83 profila.
Kada je u pitanju jednostrano praćenje svjetskih vođa i organizacija – na prvom je mjestu ministarstvo vanjskih poslova Perua koje prati 509 drugih svjetskih vođa. Na vrlo visokom drugo mjestu je naša @VladaRH koja jednostrano prati 473 svjetske vođe i organizacije.
Kada se promatra omjer odgovora (@replies) na svaki poslani tvit, na čelu ljestvice je Nizozemska vlada s velikih 93%, dok ljestvicu zaključuje premijer Izraela s njih 52%.
I konačno, promatrajući aktivnost, broj prosječno poslanih tvitova dnevno, na prvom je mjestu vlada Meksika s njih 135 – od kojih se brojni ponavljaju. Začelje ljestvice od 10 najaktivnijih profila drži ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine s 39 tvitova poslanih po danu.
Kako u svemu stoji Hrvatska?
Hrvatska je dosadašnjih godina uvijek bila u samom vrhu zemalja obuhvaćenih ovom studijom. Od kako je u 2012. godini odlukom Vlade RH uspostavljen Ured za online – počeo je i aktivan nastup Vlade na društvenim mrežama – Twitteru, Facebooku, Instagramu. Pitao sam prvog voditelja Ureda, Tomislava Kormana, za kratak komentar o studiji, na što je rekao:
Vlade i političari iz cijelog svijeta imaju izazove kako ostati u korak s promjenama i razvojem tehnologije. Danas je više igrača i mnogo više kanala komunikacije, a novi vođe su se pojavili i u tom digitalnom svijetu. Korisnici, publika, su, također, sve zahtjevniji i kreativniji. Vlade i vođe mogu koristiti društvene medije kako bi bolje upravljali javnim i međunarodnim odnosima.
Nakon Kormana, vođenje Odjela je preuzela Ivana Ivanković, a trenutno odjel nema voditelja. Kada sam Vladu pitao da me uputi na voditelja Odjela, rečeno mi je da se javim glasnogovornici Vlade.
S obzirom na važnost koju društveni mediji i opća prisutnost na internetu danas globalno igraju, zbilja je neobično kako već toliko mjeseci nakon preuzimanja vlasti Odjel još uvijek nije u potpunosti ekipiran.
Rezultati i dalje solidni, ali…

Ovogodišnji rezultati Hrvatske su i dalje solidni. Analizirani su profili Vlade, Ministarstva vanjskih poslova, predsjednice Grabar-Kitarović i premijera Oreškovića (koji je nedavno “nestao” s društvenih medija).
Tako je Vlada RH zauzela 11. mjesto kada se promatra omjer odgovora (@replies) na svaki poslani tvit, s udjelom od 47%. U prošloj studiji taj je udio bio 54%, što je i tada bilo dovoljno za 11. mjesto. Na listi se ove godine našlo i naše Ministarstvo vanjskih poslova, zauzimajući 43. mjesto s udjelom odgovora od 19%.
U 2015. Vlada je zauzela 22. mjesto po međusobnoj povezanosti s drugim vođama (57). Ove godine, uzajamno Vladu prati 65 drugih vođa, ponovno je pozicionirajući na dobro 22. mjesto.

Najveći i najznačajniji pad je, međutim, na poziciji aktivnosti gdje je Vlada u prosjeku imala 21 tvit dnevno u promatranom razdoblju – što je smješta tek na 24. mjesto. U prošloj studiji je Vlada imala 33.32 tvita dnevno, što je smještalo na visoko 14. mjesto čineći je tako i najbolje plasiranom europskom zemljom!
Na listi najutjecajnijih ove godine Vlade, niti jednog drugog hrvatskog profila, nema među 50 najboljih. Ali se tu našla susjedna Srbija s profilom premijera Vučića na 17. mjestu.
Predsjednica se dobro drži – na Facebooku i Instagramu
Promatramo li najveću angažiranost korisnika na objave na Facebooku, tu se nalazi stranica predsjednice Grabar-Kitarović koja s oko 11 tisuća interakcija po objavi dolazi na solidno 26. mjesto. To je ujedno i jedini profil povezan s Hrvatskom na listi od 50 najboljih u ovoj kategoriji.
Predsjednica se našla i na listi najutjecajnijih na Instagramu gdje njezine objave u prosjeku generiraju oko 1260 interakcija, smještajući je na dobro 32. mjesto. Vladin profil ovdje stoji drastično lošije od Predsjednice i u prosjeku ima svega 72 interakcije po objavi, smještajući je na skromno 125. mjesto.
Reputacija koja se godinama gradila sada je nagrizena

Rad s društvenim medijima i njihova važnost za lidere zemalja, vlada i same organizacije je velik. Navike korisnika, kao i njihova očekivanja se mijenjaju, a pridodamo li tome i značajnu dinamiku koja je često oblikovana (geo)političkim, gospodarskim i drugim okolnostima, izazovi postaju veći.
Proteklih godina Hrvatska se na društvenim medijima dobro pozicionirala – osobito kada je riječ o službenom Twitter profilu Vlade. Ove godine, iako ima značajnih padova u nekim od metrika, situacija nije katastrofalna – ali svakako poziva na oprez! Treba pohvaliti činjenicu da je aktivnost predsjednice Grabar-Kitarović značajna s obzirom na to da je na društvenim medijima relativno nova.
Također, dobro je istaknuti i pohvaliti kontinuitet postojanja Vladinog ureda za online, međutim, izostanak vodstva, potkapacitiranost tima i pad aktivnosti već su počeli ozbiljno nagrizati godinama stvaranu i građenu reputaciju. Ranijom aktivnošću na društvenim medijima Vlada je ostvarila i značajne međunarodne kontakte (s Velikom Britanijom), koji su doveli i do inspiracije, a onda i realizacije portala gov.hr.
Dodatne informacije
Twiplomacy 2016 nastavak je niza studija koje je pokrenula globalna PR tvrtka Burson-Marsteller u suradnji s nizom suradnika. UX Passion je bio, i ovaj put, zadužen za dizajn i razvoj novog weba i vizualizaciju pripadnih podataka. Odgovoran za dizajn i kreativni smjer je Andrej Antolović, front-end web development potpisuje Mladen Panić dok je back-end odradio David Jelić. Dodatno, dizajnersku i kreativnu podršku je pružio Hrvoje Bielen.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.