'Više Manje Samo Kanye' na Change Code hackathonu razvio agregator znanstvenih radova

‘Više Manje Samo Kanye’ na Change Code hackathonu razvio agregator znanstvenih radova

Lakše istraživanje STEM tema donose nam pobjednici Code Change hackathona s aplikacijom koja agregira stručne članke i znanstvene radove, ali i savjetuje što biste trebali pročitati ovisno o vašim interesima.

Hackathoni možda više nisu toliko česti kao prije nekoliko godina, ali to nipošto ne znači da se na njima ne mogu i dalje pronaći izuzetno talentirani timovi koji razrađuju inovativne ideje. Jedan od takvih timova je i genijalno nazvani Više Manje Samo Kanye koji je odnio pobjedu na Change Code hackathonu u organizaciji KING ICT-ja i udruge Bioteka.

Ovogodišnja tema hackathona bila je stvaranje aplikacija koje za cilj imaju približavanje STEM područja najmlađima, a od prijavljenih 7 timova, odnosno 28 natjecatelja, najbolji je bio gore spomenuti tim s FER-a koji kući odlazi s 20.000 kuna nagrade. O detaljima hackathona i razvoju te popularizaciji STEM područja razgovarali smo s predstavnikom pobjedničkog tima Zvonimirom Matićem te Kristinom Duvnjak iz udruge Bioteka, suorganizatorima hackathona.

Kristina iz udruge Bioteka kaže kako su na prvi poziv organizatora u udruzi bili oduševljeni idejom, te pojašnjava:

Sama ideja da kao studenti već pronađemo programersko rješenje koje će približiti STEM javnosti, a koji doprinosi razvoju civilnog sektora koji je, kada je popularizacija znanosti u pitanju, zaista podzastupljen u našoj zemlji, zbilja je plemenita. Ovaj hackathon je sjajan primjer suradnje različitih institucija i sektora (fakulteti, studenti, civilni sektor, privatne tvrtke) na društveno korisnom projektu. Iz tog razloga, uistinu vjerujemo kako može poslužiti kao primjer i potaknuti druge javne i privatne organizacije na slična udruživanja i pozitivne doprinose u društvu u kojem živimo. Uistinu smo zahvalni i sretni što smo imali prilike sudjelovati na ovom događanju.

Aplikacija za provjerene autore

Inače, udruga Bioteka bavi se prvenstveno promicanjem biologije i srodnih znanosti, a provode i razne aktivnosti kako bi podigli razinu znanstvene, ekološke i tehnološke pismenosti djece i mladih te povećali interes za studiranjem STEM predmeta. Stoga je bilo potpuno prirodno angažirati se oko hackathona koji nastoji popularizirati znanost upravo na ovaj, tehnološki napredan način.

Jasno, iskustva nakon odrađenog natjecanja pozitivna su za organizatore, ali i za tim čiji Zvonimir napominje kako je organizacija bila i više nego odlična, a zadatak vrlo zanimljiv. Upravo je taj zadatak najbolje riješio tim koji u imenu ima poznatog repera, a Zvonimir napominje kako se radi o aplikaciji koja agregira stručne i polustručne radove i članke:

Radi se o web i mobilnoj aplikaciji gdje provjereni i pouzdani autori mogu objavljivati svoje radove i članke. Svatko može članke pregledavati i čitati, a na kraju se može i odigrati kviz (napravljen od strane autora) vezan za određeni članak da bi se bolje zapamtilo pročitano. Članak se može i preslušati preko mobilne aplikacije (poput audio-knjige).

Sustav preporuke tekstova

Ideja je također da se korisniku putem aplikacije preporuče članci iz STEM područja kojima se on možda primarno ne bavi, ali je tema i dalje vezana za njegove interese. Recimo, ako korisnik često pretražuje tekstove o genetskim algoritmima korištenim u računarskoj znanosti, sustav bi mu mogao preporučiti članak vezan za genetiku iz područja biologije, pojašnjavaju iz tima. Ovime se nastoji potaknuti čitatelje na istraživanje rješenja za probleme iz nekoliko različitih kutova i perspektiva, a ne samo striktno iz svog područja.

Članovi tima ističu kako su zapravo veterani nekoliko prijašnjih hackathona i ovo im nije u potpunosti novo iskustvo, a prijašnji nastupi su im olakšali posao planiranja:

Prijašnja iskustva s hackathona su nam značajno olakšala posao u smislu da smo znali da trebamo detaljno razraditi ideju prije pisanja koda i da trebamo uzeti najmanji mogući set funkcionalnosti kojim možemo predstaviti ideju. Naravno, i uz to nam je bilo iznimno izazovno ostvariti što smo htjeli, pogotovo pred kraj kada mozak uspori od nespavanja.

Wow efekt ključan za pobjedu

Kristina dodaje i kako je upravo pobjednički tim bio onaj koji je svojom aplikacijom kod publike i žirija izazvao najveći wow efekt, ističući njihovo vješto prezentiranje, kao i ideju popularno-znanstvene STEM aplikacije koja se odlično uklapa u ideju hackathona. U udruzi će nastojati nastaviti suradnju oko aplikacije, a Kristina pojašnjava kako ne treba očekivati da u 24 sata možete dobiti čitav proizvod. Plan je, stoga, završiti ovu ideju i vidjeti kako će ona zaživjeti i potom gledati u budućnost u kojoj će aplikacija postati dostupna i široj publici.

Oko aplikacije su u Bioteki optimistični. Nadaju se da će postati koliko toliko viralna te da će pomoći u tome da se STEM sadržaj popularizira i bolje približi javnosti. Pogotovo ako postoji mogućnost da se putem ove aplikacije nekoga “zarazi” znanošću i potakne na aktivno istraživanje STEM tema. Kristina također dodaje:

Važno je i iz razloga da, preko aplikacije, bilo koji pojedinac može dobiti relevantnu popularno-znanstvenu informaciju na portalima naše udruge, a ima priliku, ako želi, uključiti se i u naš rad kroz volonterski doprinos putem naših programa informiranja, edukacije ili zaštite okoliša i prirode. I na kraju, ne manje bitno, važno je i plemenito djecu, mlade, društvo u cjelini usmjeravati prema vrijednostima kao što su znanje, učenje, kritičko promišljanje, razvijanje vlastitih vještina kako bi poticali proaktivan stav svih nas pri stvaranju pozitivnih društvenih vrijednosti.

Iz tima se slažu, a Zvonimir mi dodaje kako je i danas dosta izazovno pronaći točno ono što nam treba na internetu, a ovi problemi su još i veći kada gledamo samo na STEM područja. U timu stoga vjeruju da bi se korištenjem ovakvog sustava pojednostavilo pronalaženje relevantnih sadržaja, a samim time bi se i korisnici lakše upustili u istraživanje STEM-a:

Također bi bilo praktično i za edukaciju, pogotovo u srednjoj školi gdje bi se, recimo, učenicima moglo za zadaću zadati da pročitaju određeni članak i riješe kviz, a onda ga mogu prokomentirati na nastavi. Općenito, danas ima sve više sustava koji sakupljaju i filtriraju relevantne informacije na jednom mjestu (npr. oglasi za prodaju, oglasi za posao, itd.) te mislimo da je samo pitanje vremena kada će se isto dogoditi i sa STEM područjem.

Aplikacija bi svjetlo dana trebala ugledati uskoro, a nadamo se kako će se razviti u odličan agregator znanja o STEM područjima kako bismo svi skupa naučili nešto više o znanosti i tehnologijama budućnosti.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?