Virtualni monetarni sustavi

Virtualni monetarni sustavi

Moderno doba tehnologije sa sobom je donijelo veliki broj novosti koje neminovno utječu na na svakodnevni život. Jedna od promjena koja nas svakako čeka je promjena shvaćanja funkcioniranja novca. Koncepcija vrijednosti novca kroz povijest je bila vezana uz vrijednost same kovanice koja je služila kao sredstvo plaćanja.

Moderno doba tehnologije sa sobom je donijelo veliki broj novosti koje neminovno utječu na na svakodnevni život. Jedna od promjena koja nas svakako čeka je promjena shvaćanja funkcioniranja novca. Koncepcija vrijednosti novca kroz povijest je bila vezana uz vrijednost same kovanice koja je služila kao sredstvo plaćanja.

Situacija se djelomično promijenila pojavom tiskanog novca, no sigurnost u vrijednost istog postojala je zbog tzv. zlatnog standarda. Naime, vrijednost novca bila je onolika koliko je država čiji je novac bio posjedovala zlatnih poluga, odnosno, kompletna količina novca u opticaju može se zamijeniti za zlato u vlasništvu države. Osiromašenjem aristokracije i pojavom nove klase trgovaca, sve više država napuštalo je zlatni standard i tiskalo novac koliko je trebalo. Naravno, tako je stvarna vrijednost novca smanjivana.

Budućnost

Stav banaka objasnio je Božidar Pavlović iz tvrtke Intesa Sanpaolo Card. Banke smatraju da je budućnost plaćanja – banked. Takav način plaćanja radi se preko višeaplikacijskih platnih kartica, a kreiranjem payement saveza poput Google-MasterCard-CitiBank-VeriFone omogućuje se dostupnost usluge na velikom broju platformi te velikom broju prodajnih mjesta. No, budućnost plaćanja biti će i unbanked, što će najviše koristiti tržišta u razvoju i tzv. Generacija Y. Osnova takvog sustava su prepaid kartice za fizičku kupovinu te mobilna mikroplaćanja s virtualnim novcem.

Veliki rast mobilnih plaćanja zorno prikazuju brojke:

  • 2008. 45.6 milijarda USD
  • 2009. 68.7 milijarda USD
  • 2014. Očekuje se 633.4 milijarde USD

Goran Radić iz tvrtke Applicon istaknuo je kako je novac već digitalan jer su svi već opremljeni za e-Wallet, odnosno, m-Wallet. Kao primjer pokazao je brojke od preko 13 mil korisnika u Keniji, a u ožujku 2010. godine obavljeno je 351 mil USD transakcija. U Kini je prisutna mreža QQ s preko 636 milijuna korisnika koja koristi Qcoin kao virtualnu valutu. Zarada tog virtualnog novca moguća je kroz programe lojalnosti, a radi velikog broja korisnika sve više on-line trgovina prima Qcoin. No, People Bank of China je najavila da istražuje potrebu za ukidanjem Qcoina jer njegova upotreba djeluje inflatorno na nacionalnu valutu.

Mislav Malenica iz tvrtke Knopso objasnio je zašto realana ekonomija neće biti efikasna bez virtualne. Primjer dan kroz virtualnu farmu i troškove te farme povezan je s realnim novcem. Naime, troškovi za kreiranje te farme mogli su biti pokriveni virtualnim novcem, ali i stvarnim novcem kupovinom virtualnih kredita. Proizvod tvrkte Knopso omogućuje klijentima nagrađivanje korisnika koji koriste njihove sadržaje. U praksi to omogućuje plaćanje čitatelja za komentiranje članka.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tehnologija

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.