Ana-Marija, Mila i Dora: 3 kolegice koje vode startup unutar Vipneta - izvan njegovih ureda

Ana-Marija, Mila i Dora: 3 kolegice koje vode startup unutar Vipneta – izvan njegovih ureda

Ana-Marija Petričević, Mila Perović i Dora Blažević, uz kolegu Igora Kranjčeca, odnedavno rade na razvoju korporativnog startupa unutar Vipneta, ali na potpuno drugoj lokaciji, u HUB385. Na International Day of the Girl i uoči nove konferencije Ladies of New Business, porazgovarala sam s njima o ovom zanimljivom zaokretu u karijerama i izazovima koji ih čekaju - i njih i sam Vipnet.

Vipnet je prije nekoliko dana najavio digitalizaciju korisničkog iskustva, koja uključuje chatbotove i robotizaciju procesa u službi za korisnike te digitalne prodajne predstavnike, ali i digitalnu transformaciju same tvrtke, odnosno agilne digitalne timove za brži razvoj proizvoda i usluga. Jedan takav tim otišao je korak dalje – i ne samo korak, jer se udaljenost mjeri u kilometrima. U potpuno drugom dijelu grada od sjedišta Vipneta na Žitnjaku, u HUB385 smjestile su se Mila Perović, Digital Media Planning and Communication Specialist, Ana-Marija Petričević, Digital Analytics Specialist, Dora Blažević, Senior Digital Customer Experience Consultant, te njihov kolega, Igor Kranjčec, Senior CRVM Key Project Manager, ne bi li idućih mjeseci radili na razvoju sasvim novog projekta, izdvojenog, a opet povezanog s uslugama koje nudi ovaj telekom.

Povodom jučerašnjeg Dana Ade Lovelace, koji slavi ženske uzore u svijetu tehnologije i znanosti te današnjeg International Day of the Girl, a i činjenice da se bliži iduća Netokracijina konferencija Ladies of New Business, koja će se krajem studenog održati ponovno u Zagrebu uz podršku Vipneta, porazgovarala sam s ove tri kolegice koje rade na projektu ne bih li doznala kako je to biti “iščupan” iz korporativnog načina rada – i raditi na razvoju svojevrsnog startupa unutar, a opet izvan matične tvrtke.

Projekt izabran među 60 prijavljenih u Telekom Austria Grupi

Ana-Marija Petričević: “Nakon početnog uzbuđenja, brzo smo shvatili da ovo uvjetuje i velike promjene za nas – mičemo se s vlastitih radnih mjesta, svakodnevnih poslova, ali i ureda, kako bismo se u potpunosti posvetili ovome projektu.”

Projekt Social CRM, na kojemu će ova četvorka raditi, nastao je u sklopu programa Telekom Austria Grupe, čiji je i Vipnet dio, pod imenom “Empowering Ideas – Become an Intrapreneur”. Već su u samom natječaju članovi tima vidjeli kako to izgleda raditi u startupu – u lipnju su morali pitchati svoju ideju, a uz dvije inovacije iz Austrije, upravo je njihova izabrana za daljnji razvoj. Ana-Marija se prisjeća:

U svakom smo slučaju ponosni što je naš projekt bio prepoznat i odabran među 60 ostalih projekata iz cijele Telekom Austria Grupe, a u paketu s proglašenjem dobitnika dobili smo i rollercoaster emocija, od nevjerice, ponosa, do sreće i straha. Nakon početnog uzbuđenja, brzo smo shvatili da ovo uvjetuje i velike promjene za nas – mičemo se s vlastitih radnih mjesta, svakodnevnih poslova, ali i ureda, kako bismo se u potpunosti posvetili ovome projektu.

Pred nama je duga i intenzivna godina, a jedna od prvih stvari koje smo tu naučili je da moramo promijeniti pristup radu – dosad smo projekte vodili “iznutra”, u okrilju matičnih odjela, a sada ga vodimo “izvana”, uz podršku internih, ali i vanjskih mentora. Pred nama su i velika očekivanja, upravo zato će ovo biti godina u kojoj ćemo jako puno naučiti o tome što to zapravo znači biti poduzetnik i koja je težina fraze make it or break it.

Design Thinking, Agile… Baš kao pravi startup

S nekim procesima koji se vežu uz razvoj proizvoda na način na koji to rade startupi već su upoznati – tako je Dora certificirana za Agile Development, metodu po kojoj će se razvijati sam projekt, a iznimno je zainteresirana i za Design Thinking. Plivanje kroz različite modele rada, ali i industrije, Dori nije strano – nakon diplome našla se u konzaltingu, prošla kroz razne industrije, od obrazovanja, preko osiguranja i financijskih institucija, do telekoma gdje je i ostala već četvrtu godinu.

Uz strukturirani pristup rješavanju problema naučen na prvom radnom mjestu, u specifičnoj telekom industriji nedostajao je alat kojim bi se osigurala korisnička perspektiva, kako u razvoju novih proizvoda i procesa, tako i u sustavnom poboljšanju postojećih. Tako su krenuli prvi koncepti i projekti koristeći, danas već popularnu, design thinking metodu ili meni draži naziv – human centered design.

Čitanjem knjiga, online članaka i koristeći iskustva nadređenih i vršnjaka shvatila sam da je dizajniranje proizvoda i procesa na način da se rješavaju postojeći problemi korisnika zapravo jedini logičan način rada. Osmišljavaju se jednostavniji, korisniku pristupačniji proizvodi i procesi koji rješavaju njihove stvarne i goruće iritacije ili nesigurnosti. I ne samo da se na taj način stvaraju dodane vrijednosti za korisnika, nego je i naš posao postao puno uzbudljivijim jer svaki dan otkrivamo novosti o našim korisnicima i načinima na koje koriste naše usluge i kako se ponašaju u svojem svijetu izvan korištenja naših usluga.

Procesi mogu biti fleksibilni, a ljudi?

Dora Blažević prisjeća se kako je spremno prihvatila edukacije iz područja design thinkinga agilea, no jesu li svi u korporaciji bili dovoljno fleksibilni za takve promjene?

Postavilo se pitanje – kako što brže dovesti do korisnika sve ono što se osmislilo i dizajniralo? U potrazi za boljim rješenjima, Vipnet je osigurao zaposlenicima online i offline edukacije na temu agilnog načina razvoja projekata te mogućnost praktične primjene naučenog uz rad na pravim projektima, objašnjava Dora koja je na taj vlak spremno uskočila. No, jesu li tako spremno na promjene reagirali i drugi kolege unutar korporacije?

Uvriježeno je mišljenje kako su promjena načina rada i navika zaposlenika veliki izazov za kompanije. Međutim, ako se provodi jasna strategija koja podrazumijeva prilagodbu načina rada, a kompanija osigura “poligon” za učenje i primjenu naučenog, ne vidim razlog da primjena novih metoda razvoja proizvoda i usluga ne bude uspješna. Čak i da nije uspješna, kompanija će naučiti nešto novo i u drugoj iteraciji popraviti. To je i super uvod u odgovor prilagođava li se korporacija metodama ili metode korporaciji – stvar je pokušaja i pogrešaka i pronalaženja metode i dijelova metode koji najviše odgovaraju kompaniji i pojedincima. Postoje dva genijalna videa iz Spotify Labsa gdje objašnjavaju kako su predložene agilne metode kroz vrijeme prilagođavali svojoj specifičnoj industriji i kompanijskoj kulturi.

Startup smije i zaj… Čak i ako je korporativan

Tko radi, taj i griješi, a greške su posebice česte, ali i važne, u startupu – no, hoće li to biti prihvatljivo u korporaciji? Dora tvrdi da i tu imaju podršku:

Vipnet organizira i tzv. Fk-up afternoon gdje međusobno dijelimo što smo loše napravili i kako možemo drugi put biti bolji, tako da ne vidim razloge za ikakvim strahom. Čak i da kompanija nema ovakav stav prema promjenama, sama agilna metoda smanjuje mogućnost pogreške i lansiranja loših ili neispravnih proizvoda. Zaposlenici sami postavljaju pravila u svojim samo-organizirajućim timovima i imaju puno jači motiv za rad.

Važnost učenja od drugih startupa

Ana-Marija se osvrnula na fizičku izdvojenost svog tima koji će, poput mnogih drugih startupa, raditi u sklopu prostora HUB385. Kao prednosti ističe ležernu atmosferu i širok spektar ljudi i timova koji rade u coworking prostoru, kao i česta događanja koja potiču da se stanovnici huba bolje upoznaju i networkaju.

Ovo nije bila samo velika promjena za nas, već i za Vipnet jer se promijenio način izvedbe projekta, komunikacije, ali i resursa. Vipnet ima sluha za drugačije načine razmišljanja i davanje prilika da se potencijalne ideje i realiziraju i drago mi je vidjeti da su svi involvirani i spremni prihvatiti promjene, koliko god one ponekad bile teške u velikim korporacijama.

Mila Perović: “Čim smo zakoračili u startup zajednicu i popričali s ljudima koji su tu “doma”, otvorila nam se jedna nova, šira perspektiva i otkrio drugačiji način rada i razmišljanja.”

Što se tiče samog projekta na kojemu rade, Social CRM, moje sugovornice nisu željele otkrivati mnogo detalja – tek su natuknule da rade nešto novo na području komunikacije s korisnicima i mijenjaju pristup kako uopće percipirati korisnika u današnjem svijetu telekoma. A kako će se snaći u svijetu startupa? Mila kaže da se to već sada može nagovijestiti.

Od početka naš projekt vodimo kao – upravo to – projekt, što smo naučili u matičnoj kompaniji i što nam je došlo prirodno. Međutim, čim smo zakoračili u startup zajednicu i popričali s ljudima koji su tu “doma”, otvorila nam se jedna nova, šira perspektiva i otkrio drugačiji način rada i razmišljanja koji nas je dodatno inspirirao i motivirao, o kojem tek učimo i na koji se privikavamo. Zasad nemamo ambicije za sudjelovanje na startup natjecanjima, ali već smo puni novih ideja i mogućnosti za nadogradnju inicijalne ideje iza samog projekta. Svjesni smo do gotovog proizvoda ima još puno sati rada, a to je tek prvi milestone na ovom putovanju, dok je njegova evolucija nešto što tek tada počinje i što će biti dugotrajan proces.

Žene u korporaciji, žene u startupu

To je priča o tri kolegice (i jednom kolegi) koje su se iz korporativnog svijeta uputile u svijet, barem internog, poduzetništva, svjesne da se i međusobno moraju podržavati, bilo da rade u startupu ili već etabliranoj tvrtki – ili kombinaciji toga, vele mi za kraj u glas:

Iz statistika, medija i razgovora sa ženama iz drugih industrija i poslova jasno nam je kako je još uvijek potrebno diskutirati o ulozi i položaju žena u biznisu. Mi imamo sreću što smo u kompaniji u kojoj smo svi jednaki i imamo jednake mogućnosti, a ovismo isključivo o svom radu, a ne spolu. Još nam je rano za reći je li ženama lakše ili teže u korporativnom svijetu, ali ćemo sigurno stati u obranu svih onih koji su u lošijoj poziciji zbog svog spola. I muškaraca i žena. 🙂

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Zabava i zanimljivosti

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Digitalni proizvodi

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Tvrtke i poslovanje

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.