
Jesu li igre u Facebook ‘tabovima’ prošlost? Vipnet je svoju napravio u – ‘news feedu’
Kako potaknuti aktivnost korisnika, zna Vipnet koji je u suradnji s agencijom Bruketa&Žinić OM osmislio interaktivnu nagradnu igru koju su korisnici mogli odigrati izravno u svome news feedu na Facebooku.
Bio je to dio kampanje kojom je Vip promovirao Obiteljsku ponudu. Igra je stoga pratila glavnu ideju da je neke stvari poput istog mobilnog operatera poželjno dijeliti u obitelji, dok druge, recimo četkicu za zube, nije. Korisnici koji su je odigrali do kraja bili su nagrađeni s 200 kuna popusta u Vipovom webshopu, dok je najbolji igrač osvojio iPhone 5S.
Ideja za igru u news feedu potekla je iz želje da se glavna poruka kampanje prenese na društvene mreže i istodobno angažira što veći broj korisnika, ispričao nam je Stipe Bačić, Digital Account Executive u Bruketa&Žinić OM.
Cilj je bio osmisliti što jednostavnije rješenje putem kojeg ćemo moći angažirati i nagraditi sve fanove, a upravo je platforma koja prikazuje interaktivni sadržaj unutar news feeda bila ono što smo tražili. Kako se radi o kampanji čija je glavna ciljna skupina obitelj, došli smo do ideje da razvijemo igricu s kojom će se moći zabaviti svi članovi obitelj.
Gamifikacija nije trend, ona diktira trendove
Igra radi na principu umrežavanja web platforme s društvenom mrežom na kojoj se kreira dodatno sučelje putem kojeg su korisnicima u news feedu dostupne interaktivne objave, objašnjava naš sugovornik. Na taj način, korisnika od igre dijeli samo jedan klik i može izbjeći otvaranje novih tabova za aplikacije i zahtjeve kojima se traži dopuštenje za prikupljanje podataka s profila.
Upravo to rezultira visokom stopom odlaznosti i niskim engagementom, pogotovo kada aplikacije nisu prilagođene za mobilne uređaje. News feed igra koju smo razvili od korisnika ne traži dopuštenje za pristup podacima iz profila, prikazuje se na Facebook zidu kao i svaki drugi video, fotografija, link ili oglas.
Mnogi brendovi odabiru upravo igre kako bi dodatno aktivirali korisnike, a Stipe smatra da korištenje igara te gamifikacija u digitalnoj industriji nisu više samo trendovi, već područje koje diktira trendove. Ono što čini igre tako popularnima je činjenica da zadržavaju pažnju korisnika puno više od drugih medija, a struktura zadataka i korištena tehnologija ih čine još privlačnijima. To potiče korisnike da razvijaju svoje vještine, postanu učinkovitiji, uporniji i zaokupljeniji samim proizvodom, stoga u budućnosti možemo očekivati da će se primjena igara ili nekih njihovih elemenata još više širiti.
Korisničko iskustvo na prvom mjestu

Da je nagradna igra kojom je Vip želio potaknuti korisnike na kupovinu putem webshopa bio dobar marketinški potez, pokazuje podatak da je u dva tjedna odigrana do kraja 26.000 puta. No, to nije bio jedini cilj kampanje. Kako bi aktivirali i prodajne centre, Vip je u blizini nekih od njih postavio prilagođene interaktivne ekrane ispred kojih su prolaznici mogli provjeriti koliko su slični članovima obitelji, prijateljima ili drugim prolaznicima. Također, interaktivni ekran je omogućavao i zamjenu lica (face swap), a zajedničke fotografije za uspomenu mogle su se podići u obližnjim Vip trgovinama.
Rezultat je bio sljedeći: u tri zagrebačka trgovačka centra kroz dva je vikenda isprintano oko 1000 fotografija. Što možemo naučiti iz ovog primjera? Dvije stvari. Kao prvo, to da se kampanje uistinu trebaju raditi radi korisnika, a ne biti same sebi svrha. A drugo iskusni marketingaši već znaju – iza uspješnih kampanja stoje inovacije i trendovi u koje se trebamo uključiti i pametno ih koristiti jer za one koji ne drže korak s vremenom, u budućnosti marketinga neće biti mjesta.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.