Jesu li igre u Facebook 'tabovima' prošlost?

Jesu li igre u Facebook ‘tabovima’ prošlost? Vipnet je svoju napravio u – ‘news feedu’

Kako potaknuti aktivnost korisnika, zna Vipnet koji je u suradnji s agencijom Bruketa&Žinić OM osmislio interaktivnu nagradnu igru koju su korisnici mogli odigrati izravno u svome news feedu na Facebooku.

vip-news-feed-igra

Bio je to dio kampanje kojom je Vip promovirao Obiteljsku ponudu. Igra je stoga pratila glavnu ideju da je neke stvari poput istog mobilnog operatera poželjno dijeliti u obitelji, dok druge, recimo četkicu za zube, nije. Korisnici koji su je odigrali do kraja bili su nagrađeni s 200 kuna popusta u Vipovom webshopu, dok je najbolji igrač osvojio iPhone 5S.

Ideja za igru u news feedu potekla je iz želje da se glavna poruka kampanje prenese na društvene mreže i istodobno angažira što veći broj korisnika, ispričao nam je Stipe Bačić, Digital Account Executive u Bruketa&Žinić OM.

Cilj je bio osmisliti što jednostavnije rješenje putem kojeg ćemo moći angažirati i nagraditi sve fanove, a upravo je platforma koja prikazuje interaktivni sadržaj unutar news feeda bila ono što smo tražili. Kako se radi o kampanji čija je glavna ciljna skupina obitelj, došli smo do ideje da razvijemo igricu s kojom će se moći zabaviti svi članovi obitelj.

Gamifikacija nije trend, ona diktira trendove

 

Igra radi na principu umrežavanja web platforme s društvenom mrežom na kojoj se kreira dodatno sučelje putem kojeg su korisnicima u news feedu dostupne interaktivne objave, objašnjava naš sugovornik. Na taj način, korisnika od igre dijeli samo jedan klik i može izbjeći otvaranje novih tabova za aplikacije i zahtjeve kojima se traži dopuštenje za prikupljanje podataka s profila.

Upravo to rezultira visokom stopom odlaznosti i niskim engagementom, pogotovo kada aplikacije nisu prilagođene za mobilne uređaje. News feed igra koju smo razvili od korisnika ne traži dopuštenje za pristup podacima iz profila, prikazuje se na Facebook zidu kao i svaki drugi video, fotografija, link ili oglas.

Mnogi brendovi odabiru upravo igre kako bi dodatno aktivirali korisnike, a Stipe smatra da korištenje igara te gamifikacija u digitalnoj industriji nisu više samo trendovi, već područje koje diktira trendove. Ono što čini igre tako popularnima je činjenica da zadržavaju pažnju korisnika puno više od drugih medija, a struktura zadataka i korištena tehnologija ih čine još privlačnijima. To potiče korisnike da razvijaju svoje vještine, postanu učinkovitiji, uporniji i zaokupljeniji samim proizvodom, stoga u budućnosti možemo očekivati da će se primjena igara ili nekih njihovih elemenata još više širiti.

Korisničko iskustvo na prvom mjestu

Na interaktivnom ekranu ste mogli provjeriti koliko ste slični s članovima svoje obitelji ili s prijateljima.
Na interaktivnom ekranu ste mogli provjeriti koliko ste slični s članovima svoje obitelji ili s prijateljima.

Da je nagradna igra kojom je Vip želio potaknuti korisnike na kupovinu putem webshopa bio dobar marketinški potez, pokazuje podatak da je u dva tjedna odigrana do kraja 26.000 puta. No, to nije bio jedini cilj kampanje. Kako bi aktivirali i prodajne centre, Vip je u blizini nekih od njih postavio prilagođene interaktivne ekrane ispred kojih su prolaznici mogli provjeriti koliko su slični članovima obitelji, prijateljima ili drugim prolaznicima. Također, interaktivni ekran je omogućavao i zamjenu lica (face swap), a zajedničke fotografije za uspomenu mogle su se podići u obližnjim Vip trgovinama.

Rezultat je bio sljedeći: u tri zagrebačka trgovačka centra kroz dva je vikenda isprintano oko 1000 fotografija. Što možemo naučiti iz ovog primjera? Dvije stvari. Kao prvo, to da se kampanje uistinu trebaju raditi radi korisnika, a ne biti same sebi svrha. A drugo iskusni marketingaši već znaju – iza uspješnih kampanja stoje inovacije i trendovi u koje se trebamo uključiti i pametno ih koristiti jer za one koji ne drže korak s vremenom, u budućnosti marketinga neće biti mjesta.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…