Prošlog se tjedna, od 3. do 4. listopada, u Kaptol Cinema Boutiqeu održavala dvodnevna konferencija pod nazivom Video Action Days koja je okupila najvažnije predavače iz svijeta video i TV produkcije koji su govorili o važnosti videa koji će do 2019. godine zauzeti 80% konzumacije cjelokupnog online sadržaja, dok će svakom pojedincu trebati čak 5 milijuna godina da pogleda sav video sadržaj koji je napravljen u jednom mjesecu.

Najveća europska videokonferencija organizirana od strane 24sata i Svjetske udruge novinskih izdavača (WAN-ifra) dotakla se najvažnijih tema o videosadržaju i dovela u goste brojne poznate vlogere, video producente, novinare i vlasnike TV postaja poput Sarah Austin iz BBC-a, Davora Gerbusa, YouTube zvijezde, i Yusufa Omara, novinara koji je pokrenuo revoluciju mobilnog novinarstva. Ovogodišnja su se predavanja dotakla monetizacije novih video strategija, video distribucije na online platformama i društvenim mrežama, kao i novim načinima prijenosa priča putem mobitela.
Video postaje prioritet
Prvi je dan bio rezerviran za temu videa kao primarnog načina komunikacije sadržaja čime postaje prioritetom dugoročnog ulaganja u strategiju oglašavanja i komunikacije s ciljanim publikama.
Matej Lončarić, direktor video odjela 24sata, istaknuo je kako je dobro kreiran sadržaj ključni sastojak u video produkciji te naglasio važnost istraživanja navika i ponašanja pojedinih ciljanih skupina, posebice tzv. generacije Z koja najviše slobodnog vremena provodi na YouTubeu, Netflixu, s prijateljima ili slušajući glazbu. Stoga jedan od brendova 24sata upravo namijenjen zillennialsima, JoomBoos, YouTube kanal s preko 250.000 pratitelja uspješno gradi svoj digitalni video kanal kroz dvije temeljne vrste videa:
- Originalnu produkciju – s kojom je nastala prva online dramska serija “Isti san” i talent show “JoomBoos Videostar” koji uskoro kreće u svoje drugo izdanje.
- Branded video – koji donosi zabavan i smiješan sadržaj poznatih video influencera te na native način promovira neki brend. JoomBoos je tako do sada surađivao s Coca Colom, Vipom i Čunga Lungom.

Za kraj, Matej je istaknuo kako odrediti uspješnost online video sadržaja koji svojim formatima i platformama podliježe stalnim promjenama. Čimbenici na koje treba obratiti pozornost kako bismo znali idemo li u dobrom smjeru razvoja naše video strategije su:
- Broj pogleda videa
- Broj lajkova
- Vrijeme gledanja sadržaja, po epizodi i ukupno vrijeme gledanja cjelokupnog materijala
- Uključenost publike putem broja komentara i shareova
Kraj prvog dana obilježili su dvoje poznatih YouTube influencera, 26-godišnji Maximilian Ratzenbock iz Austrije, koji broji preko 120.000 pratitelja na Instagramu, te 20-godišnji Davor Gerbus, najveća zvijezda JoomBoosa koji je ispričao svoje iskustvo kreiranja YouTube kanala s prijateljima koji ga je kasnije doveo do uključivanja u već navedeni projekt, a nosi i jednu od glavnih uloga u dramskoj seriji “Isti san”. Prema njima, elementi koji čine dobar video su emocija, humor, viralnost te umijeće serviranja sadržaja za nestrpljivu mladu publiku čija je pažnja kratkoročna i uvelike raspršena.
Stiže era pričanja priča putem mobitela
Drugi je dan konferencije obilježilo zadnje predavanje novinara i digitalnog nomada Yusufa Omara koji je suosnivač startupa Hashtag Our Stories. Ovaj novinar-vizionar predstavio je svoje viđenje budućnosti medija za koje smatra da leži u autentičnosti ispričane priče i to kroz dominantan način komunikacije u digitalnom svijetu – video.
Upravo je dodatna vrijednost mobilnog novinarstva njegova brzina stvaranja sadržaja, istinitost priče i direktna distribucija aktualnih događanja na društvene mreže poput Snapchata i Facebooka. Yusuf naglašava kako mlade generacije kvalitetu prepoznaju u dobrom storytellingu koji odražava intimu i specifičnost priče, a ne u zahtjevnoj produkciji i tehničkoj izvedivosti videa.

To dovodi do zaključka kako svatko može uz pomoć svojeg pametnog telefona, dodavanjem filtera, glazbe stvoriti svoju priču, ali ono najvažnije što se treba uložiti u stvaranje takvog autentičnog sadržaja jest trud i vrijeme.
Također je istaknuo pet načina monetizacije videosadržaja putem novih, digitalnih platforma:
- Crowdfunded video čiji je primjer platforme Patreon
- Sponzorski sadržaj kao što je YouTube branded video
- Monetizacija na samoj platformi gdje je istaknuo domaći primjer YouTube kanala JoomBoosa
- Model pretplate na željeni sadržaj kao što ima New York Times
- Model kroz uvid u baze podataka putem kojih se ostvaruje veća uspješnost videa na društvenim mrežama
A koja je onda uloga tradicionalnog novinara?
Yusuf je zaključio konferenciju naglaskom na ulogu novinara koja nikad nije bila bitnija jer je fokusirana na smještanju pojedine priče u kontekst koji je bitan i razumljiv široj publici. On je taj koji bira glasove osoba čije će i kakve priče na najbolji i najiskreniji način prezentirati svoje ogledalo društva i kulturu.
Za millennialse i zillennialse, nove generacije mladih koji sve potrebe, želje i ciljeve prilagođavaju prvenstveno sebi, a istovremeno žele sve sad i odmah, video kao način komunikacije najzahvalniji je i (njima) najprirodniji način komunikacije koji omogućuje brz i direktan prijenos informacija na zabavan i pitak način. Zbog njihovih specifičnih navika i ponašanja kao korisnika koji će kroz koju godinu preuzeti tržište rada, tek ulazimo u doba kada će se otkriti puni potencijal videa kao alata komunikacije gdje u kombinaciji s dobrim storytellingom ima velike šanse postati kraljem cjelokupnog prijenosa online sadržaja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.