
Domaći startup Valut nastoji eliminirati visoke provizije na bankomatima i mjenjačnicama
Ako vam bankomati i mjenjačnice na putovanjima uzimaju prevelike naknade kod promjene valuta, možda je upravo za vas Valut, domaći startup koji radi na tome da konverzija bude što dostupnija i povoljnija, posebice na mjestima na kojima to do sada nije bilo tako.
Frekventna turistička mjesta i druge lokacije kroz koje prolazi mnogo ljudi, poput zračnih luka, često nisu prijatelji vašeg novčanika. Od činjenice da je jednostavno ondje sve skuplje, pa do toga da je za zamjenu valuta na aerodromu nekada potrebno izdvojiti čak više od 20 posto provizije, nije lako biti putnik. Čak i ako imate novaca za trošenje, vjerujem kako biste ih radije trošili na bilo što drugo, a ne na naknade.
Plaćanje u stranim državama još može biti više ili manje jednostavno ako koristimo kartice, ali što se dogodi kada nam treba gotovina, a nemamo kako doći do nje? Upravo ovi problemi mučili su osnivače startupa Valut, jednog od finalista ovogodišnjeg startup natjecanja na konferenciji Shift Money.
Na putovanjima se često mora birati između lošeg tečaja i astronomskih provizija
Jedan od suosnivača, Matija Matija, inače iskusan startuper koji stoji iza projekta Tourgent, s kojim je bio pobjednik natjecanja na Shiftu još 2015., napominje kako je kroz svoju dugu karijeru freelancera zaista dosta vremena provodio na putu u razne kuteve svijeta, gdje je ubrzo na svojoj koži iskusio koliko razlike u valutama mogu biti problematične.
Dolazak do novca ne bi bio neki preveliki problem da je u stranoj državi jednostavno i jeftino doći do gotovine kao što je to moguće doma. Naime, uvijek kada bih trebao gotovinu, imao sam dvije primarne opcije: mjenjačnice i njihove astronomske provizije ili bankomati i njihovi loši tečajevi i fiksne naknade. Takve situacije su u meni probudile želju da pronađem jeftiniji način za dolazak do gotovine i iz toga se je izrodila ideja za Valut.

Uz partnersku mrežu do manje provizije
Valut je, stoga, servis koji bi trebao eliminirati posrednike u vidu bankomata, banaka, mjenjačnica i ostalih servisa za promjenu i isplatu novca te staviti moć (i novac) u ruke korisnika. Radi se o sustavu koji koristi srednji tečaj i mrežu partnera kako bi osigurao uvijek poštenu razmjenu novca. Samim time osiguravaju se manje naknade, a to je moguće uz pomoć partnerskih lokacija, poput kafića ili trgovina. Matija pojašnjava:
Omogućujemo konverziju valuta po srednjem tečaju unutar naše aplikacije, a zatim isplatu lokalne gotovine na bilo kojoj Point of Sale lokaciji koja je član naše mreže partnera. Prilikom isplate same gotovine naplaćujemo fiksnu i transparentnu naknadu u iznosu od 3%. Navedene, znatno niže, naknade možemo ponuditi zahvaljujući suradnji s mrežom partnerskih lokacija. Time eliminiramo fiksne troškove poput osoblja i skupog najma prostora koje mjenjačnice ne mogu izbjeći, a uštedu prosljeđujemo korisniku.
Tako ćete vi kao korisnik Valuta, dodaje Matija, biti u mogućnosti jednostavno otići na partnersko mjesto ovog startupa i zatražiti njihovu uslugu – i vaš novac. Ovdje se može raditi o trgovinama ili kafićima, a sve se odvija skeniranjem posebnog QR koda. Kada dođete do Valut partnera, možete zatražiti određenu svotu novca s vašeg računa u domaćoj valuti, a potom će aplikacija sama stvoriti QR kod koji potom zaposlenik partner skenira i autorizira isplatu.

Uplata viška gotovine u stranoj valuti nakon putovanja
Partnerska mreža tako će rasti, a mjesta koja podržavaju Valut bit će daleko najpovoljnija za putnike koji samo žele doći do gotovine što je moguće prije. Matija kaže kako se ovdje ne radi samo o isplatama gotovine, već je druga velika prednost Valuta činjenica da radi na “obje strane”. Naime, veliki problem kod putovanja je upravo gotovina koja vam ostane nakon puta, a koju često mjenjačnice neće zamijeniti. To je u redu ako često putujete u istu državu ili vam je skupljanje stranog novca hobi, ali u ostalim situacijama i nije baš najbolja ideja.
Valut je iznimno koristan kada se vraćate s putanja, a imate viška lokalne gotovine koju niste potrošili. U većini slučajeva mjenjačnica vam neće htjeti razmijeniti malu količinu novca, posebice ako tu imate i mnogo sitniša. Dok će naši Point of Sale partneri vrlo rado preuzeti navedenu gotovinu koja im je uvijek potrebna kako bi mogli lakše izvratiti ostatak svojim kupcima. Vama će se taj novac pojaviti u Valut aplikaciji te ga zatim možete konvertirati u valutu koja vam je potrebna.
Matija i tim sada se okreću skaliranju te širenju na druga tržišta i povećavanju broja korisnika. Matija ističe Njemačku i Tursku kao neka od inicijalnih tržišta jer se radi o državama koje su okružene velikim brojem država koje imaju puno susjednih valuta, ali i koje posjećuje velik broj turista svake godine. Napominje kako ovo ne znači da će Valut u početku biti dostupan samo ondje, ali smatra kako se radi o dobrim mjestima za početak rasta broja korisnika.
Za kraj, Matija priznaje kako su u timu svjesni da se radi o financijama i povjerenju. Uvijek je najteže promijeniti ljudske navike, dodaje, a izazovno će biti motivirati korisnike na korištenje njihove aplikacije umjesto mjenjačnica i bankomata.
No, snažno vjeruje da su prednosti koje Valut donosi za prosječnog korisnika jednostavno mnogo veće nego ijedan drugi način razmjene i uplate gotovine.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Joja
05. 11. 2019. u 3:28 pm
Postavlja se pitanje kako će partneri legalno mjenjati devize ako nemaju ovlaštenje za mjenjačnicu. Koje nije jeftino a i strogo se kontrolira
Matija M.
05. 11. 2019. u 4:15 pm
Bok Joja!
Hvala na komentaru.
Partner neće uopće morati mijenjati valute niti dolaziti u doticaj sa fizičkim devizama već će samo vršiti isplatu i uplatu svoje lokalne valute. Razmjenu vršimo mi unutar svojeg softwarea.
ludi panj
05. 11. 2019. u 4:48 pm
Valut uzma 3%, baš su filantropi,
mjenjačnice kod naz uzimaju manje od 1% naknade, koliko vani ne traži mi se
toliko o “mjenjačnice i njihove astronomske provizije”
ostalo je malo nedorečeno, koje su to Point of Sale lokacije i partneri ??
uostalom ako nemaš para nemoj ni putovati,
putovanje nije za sirotinju, a tko ima koristi karticu
jer ionako plaća godišnju članarinu
Suzana
13. 11. 2019. u 9:13 am
Cestitke na ideji,zivim u turistickom mjestu koje ima 4 miliona nocenja u sezoni i cesto se kao prodavacica susrecem s tim problemom u kontaktu s turistima.Nadam se da ce ideja zazivjeti u Hrvatskoj! Sretno!
Miroslav
04. 12. 2019. u 2:40 pm
Koje su prednosti u odnosu na Revolut? Revolut dosta dobro rjesava taj problem i vec je prihvacen na trzistu.
Ideja je ok , ali se cini dosta na dugom stapu …