Za skoro 5000 eura možete kupiti polovni auto, otići na putovanje iz snova, otplatiti manji kredit ili pokrenuti manji posao. Biste li platili toliko za profesionalnu edukaciju?
Za skupe certifikate i edukacije mnogi često pitaju – isplati li se? A nema jedinstvenog odgovora, on je za svakoga različit.
U edukaciju se ne ulaže samo novac, već i vrijeme. Cilj edukacije je, naravno, naučiti nove stvari te što bolje odrađivali određene zadatke na poslu. Zato je o takvim investicijama skoro pa nemoguće pričati iz samo jednog kuta, a ovo je moja priča o UX certifikatu Nielsen Norman Grupe (NN/g) u koji sam uložio gotovo 5000 eura i skoro 40 sati.
Nadograđivanje znanja u vođenju UX timova
Kao digitalni dizajner radim skoro 6 godina i od početka karijere sam imao više afiniteta prema funkcionalnosti proizvoda, provođenju istraživanja i odrađivanju radionica s klijentima, a manje prema stvaranju oku ugodnih proizvoda.
Osjećao sam da bih nekako trebao nadograditi postojeće znanje i vještine vezane za vođenje UX timova. Naginjao sam prema NN/g edukaciji jer mi je od početka karijere Nielsen Norman Group (NN/g) fenomenalan izvor kvalitetnog sadržaja, prepun korisnih savjeta i smjernica.
Oduvijek sam bio svjestan kvalitete i važnosti njihovih UX certifikata, ali sam znao i da je to dosta velika investicija.
Dosta dugo se krčkalo u meni da se odlučim na taj korak. Na zadnjem sastanku u 2021. godini s našim dizajnerima pričali smo o planovima za 2022. Tu sam, zapravo, pred svima rekao da želim to obaviti u nadolazećoj godini. Na taj sam način to konačno verbalizirao i obavezao se pred 24 druga dizajnera.
Zašto mi je taj certifikat toliko važan?
Iz dva glavna razloga. Prvi je taj da su predavanja izrazito kvalitetna, preneseno znanje je opširno i konkretno, a predavači imaju pregršt iskustva u industriji.
Drugi razlog je taj što certifikat izdaje Nielsen Norman Grupa koja se, po mom mišljenju, može smatrati glavnom institucijom za UX dizajn u svijetu.
Nakon istraživanja svih ostalih mogućih edukacija, certifikata i predavanja te čitanja mišljenja drugih, nekako sam se uvijek vraćao NN/g-u.
Što čini UX certifikat Nielsen Norman grupe i kako se stječe?
Predavanja se dijele na tri glavne kategorije:
- Interaction Design,
- UX Management i
- UX Research.
Za dobivanje NN/g certifikata potrebno je odslušati 5 predavanja iz bilo koje kategorije te položiti testove za pojedina predavanja. Sve zbrojeno, za stjecanje certifikata potrebno je 35-40 sati intenzivnog gradiva i vježbi te prolaz na ispitima.
Pet predavanja koja sam ja odabrao su:
- Facilitating UX Workshops
- UX Roadmaps
- DesignOps: Scaling UX Design and User Research
- New UX Managers
- The UX VP/Director
Zanimljivo je i da NN/g nudi mogućnost certifikata sa specijalističkim priznanjem. Za takvo priznanje potrebno je odslušati predavanja i položiti ispite iz iste kategorije. Konkretno, certifikat koji sam dobio došao je sa specijalističkim priznanjem za “UX Management”.
Kako su koncipirana predavanja?
Skoro sva predavanja koja sam odslušao imala su savršen omjer teorijskog i praktičnog dijela. Teorijski dio nudi savršenu mogućnost za postavljanje temelja iz određenog područja, dok praktični dio služi za konkretnu primjenu naučenoga.
Ovisno o predavanju, sa mnom je sudjelovalo još 20 do 40 osoba. Neke aktivnosti su bile individualne, ali ih je većina bila organizirana u grupama od tri do šest osoba.
Osim toga, ugodno me iznenadio pristup i otvorenost predavača. Svi predavači su bili u potpunosti profesionalni, strpljivi i otvoreni za sva pitanja polaznika. Mnoga pitanja su potaknula zdravu raspravu unutar cijele grupe iz koje bi svi i naučili ponešto novo. Također, vrlo darežljivo su se dijelili razni predlošci, alati i savjeti za konkretnu upotrebu u svakodnevnom poslovanju.
Nije bilo revolucionarno, ali neka znanja sam primijenio već sljedećeg dana
Naravno, svi uvijek imamo visoka očekivanja od stvari koje su skupe i zahtijevaju pozamašnu investiciju vremena s naše strane. Ja sam očekivao da ću od ove edukacije dobiti neke nove revolucionarne ideje i informacije.
Na žalost, nije bilo revolucionarno – bar ne na razini koju sam očekivao.
Nakon što je splasnuo prvi val misli “Huh, nekako sam očekivao više”, shvatio sam zapravo koliko mi je prethodno stečeno znanje i iskustvo znači i, zapravo, pomaže da kvalitetnije doživim edukaciju.
Na kraju sam izašao s novim potencijalnim rješenjima za probleme na koje često nailaze svi UX Manageri, dodatnim smjernicama i alatima koji su odmah primjenjivi u stvarnom okruženju.
Primjerice, predavanja za “Facilitating UX Workshops” su se održavala u ponedjeljak i utorak, a već u srijedu sam kretao s održavanjem radionice s klijentima u Cinnamonu.
Unatoč prethodnom iskustvu vođenja više od 10 radionica unutar tri godine, imao sam priliku provesti aktivnost koju sam “naučio” svega 24h ranije. Bio sam pun entuzijazma oko isprobavanja te aktivnosti čim prije i bio sam siguran da će biti totalni hit. I bila je! Klijenti su bili oduševljeni konceptom aktivnosti i dobivenim ishodom.
Je li se isplatilo?
Cijena određenog certifikata zapravo ovisi o dva faktora: datumu kupovine i količini kupljenih predavanja. I sada, dolazimo do onog pravog pitanja: Isplati li se stvarno odabrati edukaciju za koje je potrebno izdvojiti skoro 5000 eura? Moj odgovor: Apsolutno da!
Taj iznosi ne pokriva samo vrijeme koje ste vi uložili u edukaciju, već i vrijeme stručnjaka iz industrije koji vam u realnom vremenu prenose znanja i iskustvo. Osim toga, dobijete nekolicinu materijala koje možete već idući dan primijeniti na svom poslu.
I što dalje?
Plan mi je nastaviti primijenjivati što više korisnog znanja i koristiti alate koje sam upoznao. Osim toga, cilj mi je da što više dizajnera iz Cinnamona dobije priliku sudjelovati na nekim od edukacija NN/g-a.
Nakon toga, okrenuti se novim predavanjima. Jer, nakon odslušanih 15 predvanja i položenih 15 ispita dolazi certifikat UX Mastera!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.