Hrvati u prosjeku gledaju TV više od 4 sata dnevno, koje kanale najviše?

Hrvati u prosjeku gledaju TV više od 4 sata dnevno, koje kanale najviše?

Provode li više vremena ispred TV-a muškraci ili žene, kada najviše gledamo TV i koji su uopće najgledaniji kanali otkrilo nam je istraživanje Udruge za mjerenje televizijske gledanosti.

UMTG, Udruga za mjerenje televizijske gledanosti objavila je detaljne rezultate gledanosti televizija na hrvatskom tržištu dobivene temeljem reprezentativnog uzorka od 810 kućanstava – što je oko 2100 pojedinaca kod kojih se TV gledanost mjeri peoplemetrom, internacionalnim standardom za mjerenje TV gledanosti. Podaci se odnose na 2021. godinu te siječanj i veljaču 2022. godine,

Reprezentativni uzorak predstavlja populaciju stariju od 4 godine koja živi u kućanstvima s barem jednim ispravnim TV prijemnikom (98.5% svih kućanstava u RH, 1.5% njih nema TV prijemnik, odnosno 95% svih stanovnika RH).

Koji su najgledaniji TV kanali? (top 15 kanala)

Tijekom 2021. i siječnja te veljače 2022. na vrhu gledanosti nalaze se HRT, NOVA TV grupa i RTL grupa, a najviši udio gledanosti dostiže Nova TV, slijedi je HTV1, zatim RTL, Doma TV te HTV2.

Na ostatku liste nalaze se RTL Kockica, RTL Crime, HTV3, N1, Nickleodeon, FOX Crime te Pickbox TV. Ostali kanali izmjenjuju se ovisno o programskom sadržaju tijekom promatranog perioda zbog čega je, primjerice, na listu u veljači 2022 ušao Arena Sport 3.

Nakon što smo rangirali sve kanale, sada ćemo rangirati nezemaljske kanalne po udjelu u gledanosti. Poredak kanala snažno ovisi o periodu u godinu, programskom sadržaju, prisutnosti ili odsutnosti velikih sportskih događaja te vanjskim okolnostima.

Prvi po udjelu u gledanosti u 2021. jest N1, koji tu poziciju gubi u korist Nickelodeona u siječnju 2022 i ponovno je dobiva u Veljači 2022. godine. U utakmici za prvih 5 pozicija uobičajeno su N1, Nickelodeon, Pickbox TV, RTL Crime i FOX Crime, u siječnju im se pridružio Klasik TV, a u veljači, ranije spomenuta Arena Sport 3.

Prosječno vrijeme provedeno ispred TV-a

Trend visoke konzumacije televizije u Hrvatskoj je prisutan već godinama, a u prvoj pandemijskoj 2020. godini doživljava vrhunac kada je prosječna dnevna konzumacija televizije porasla na gotovo 5 sati. To je ujedno i najviša do sada zabilježena razina gledanosti u povijesti mjerenja TV gledanosti u RH, od 2003.

Televizija je svoju poziciju kao najsnažniji medij zadržala i u 2021. godini, u kojoj je razina gledanosti i dalje viša od svih godina zabilježenih do 2020. godine. Posljednjih 5 godina u Hrvatskoj se mjeri i gledanje televizije u odgođenom vremenu, popularna funkcionalnost svih pružatelja usluge naplatne televizije.

Od skromnih 0.7% u 2017. godini, danas, gledanje u odgođenom vremenu čini 3.4% ukupne gledanosti. Na razvijenijim zapadnim tržištima taj se udio mjeri dvoznamenkastim brojevima te možemo očekivati snažan rast konzumacije u odgođenom vremenu i u Hrvatskoj u narednim godinama.

Žene vole televiziju više od muškaraca, te su u 2021. godini provele prosječno više od 5 sati ispred malih ekrana, gotovo sat vremena više od muškaraca. Konzumacija televizije po dobi pokazuje očekivane rezultate, televiziju najviše gledaju stariji a najmanje mladi kao rezultat životnih stilova; mladi žive užurbano, imaju mnogo interesa a premalo vremena, dok se prioriteti i životni stil mijenjaju kako starimo.

Zanimljivo je da dugoročni trendovi, gotovo 20 godina podataka, od kad se mjeri TV
gledanost u RH, pokazuju, da kako starimo, sa svakih 5 godina više, u prosjeku provodimo 20 minuta više dnevno ispred malih ekrana. Konzumacija radno aktivnog stanovništva Hrvatske također pokazuje očekivane trendove.

Trendovi gledanosti

Prosječni trend gledanosti tijekom dana za 2021. godinu, za čitavu populaciju RH (stariji od 4 godine), pokazuje da se televizija najviše gleda tijekom večeri, kada je i više od 40% hrvatskih gledatelja ispred malih ekrana.

Ovakav trend sasvim je očekivan s obzirom da se u večernjem terminu, od 19-23 sati, kada je većina gledatelja završila sa svojim dnevnim obavezama, emitiraju najzanimljiviji televizijski formati i programi uživo, od glavnih vijesti, preko popularnih serija i blockbuster filmova do velikih zabavnih emisija uživo.

Tijekom dana, gledanost kontinuirano raste, od jutra, s izraženim naglaskom oko podneva kada se uobičajeno emitiraju prve vijesti na većini televizijskih kanala.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Josip Kozarac

    Josip Kozarac

    18. 03. 2022. u 7:30 am Odgovori

    Znači, na Novu TV mogu prebaciti jedino slučajno. Dnevni program im se sastoji od četiri serije, u trajanju od 30 minuta, ali puštaju prijepodne tri-četiri epizode jednu za drugom, a poslijepodne reprizu toga što su puštali prijepodne. Plus Dnevnik i to je to.

    Ako su najgledanija TV to je dokaz da imamo hrpu umirovljenika čiji su prijamnici upaljeni cijeli dan baš na Novoj i koji vrte iste serije jer im one ubijaju vrijeme.

    Pametnom dosta.

  2. Zhenya

    Zhenya

    05. 05. 2022. u 4:13 pm Odgovori

    Dobar dan! Izbjeglica sam iz Ukrajine, u Hrvatskoj su me jako lijepo primili, zaposlili su me u tvornici papira. Htio bih intervjuirati kako bih pokazao svoju zahvalnost

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Društvene mreže

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?