Školska knjiga za iduću školsku godinu priprema aplikaciju prilagođenu ne učenicima, već njihovim učiteljima.
Nekada mi bude malo žao jer sam školu završio prije nego što su u nju stigle aplikacije, digitalne ploče i tehnologije, ali onda se sjetim kako smo barem imali pravi imenik, a ne računalo koje nas izvlači za odgovaranje. Profesorima je, s druge strane, danas dosta lakše jer imaju čitav asortiman alata koji im pomažu u poslu, međutim, svemu tome treba prilagoditi postojeće nastavne prakse. Od iduće školske godine u pomoć će im stići nova aplikacija jednostavnog imena Asistent.
Zadovoljan i neopterećen učitelj
Iza nje stoji Školska knjiga, a s izvršnom direktoricom ove poznate domaće izdavačke kuće Matildom Bulić razgovarao sam o tome što stoji iza ovog sustava i kako izgleda njegova budućnost u rukama nastavnika i učitelja diljem Hrvatske. Matilda mi kaže kako se, po njihovom mišljenju, najviše problema za učitelje nalazi u administraciji, odnosno količini vremena koje moraju utrošiti kako bi obavili razne administrativne zadaće. U Školskoj knjizi tako su razmišljali o tome kako bi im mogli što je moguće više olakšati posao i aplikacija se pokazala kao logičan korak.
U izravnoj komunikaciji s učiteljima najčešće slušamo o problemima koje imaju s gomilom administracije koja im oduzima dragocjeno vrijeme. Smatramo da je zadovoljan i neopterećen učitelj ključ uspjeha svakog društva pa smo željeli dati i svoj doprinos ostvarenju tog cilja. Aplikacija “Asistent” samo je još jedan korak u tom smjeru.
Digitalni asistent učiteljima će olakšati radni dan
Matilda kaže kako ne bi željela zvučati pretenciozno i reći da je ovo najbolja stvar koja se dogodila učiteljima, ali je činjenica da će ova aplikacija poboljšati njihovu svakodnevnicu. Trenutno je tako u testnoj fazi dio aplikacije koji pomaže u odabiru najboljih strategija i metoda potpora učenicima sa specifičnim odgojno-obrazovnim potrebama, pojašnjava Matilda. Aplikacija će tako u sebi sadržavati niz elemenata koji bi trebali pomoći u rješavanju svakodnevnih problema s kojima se susreću učitelji.
Aplikacija Asistent će u ovim slučajevima dati odgovore na česta pitanja i ponuditi moguća rješenja, a osim toga podržavat će i podjelu materijala za rad u redovitoj nastavi, kao i baze različitih obrazaca koje se mogu uređivati i podsjećati na važne datume. Matilda dodaje kako će se raditi o pravom digitalnom asistantu koji je tu da pomogne u poslu, bez nametanja.
Zanimljivo je kako punopravnog digitalnog asistenta za učitelje ne dobivamo od nadležnog Ministarstva kao što bi se možda očekivalo, ali vjerujem da će učitelji biti sretni s aplikacijom koja je osmišljena kako bi im pomo.

Korisno učiteljima – i učenicima
Prilagodba nastavnog plana i programa za učenike s poteškoćama u razvoju još je jedna od značajki koje se mogu vrlo lako riješiti putem aplikacije, a do sada to nije bilo moguće. Ova će aplikacija, ističe Matilda, uvelike stoga koristiti učiteljima koji planiraju izvedbu nastave i njezinu prilagodbu svakom učeniku u razredu. To funkcionira uz pomoć velike baze podataka iz koje učitelj bira najbolje potpore za svakog pojedinog učenika, dodaje.
Do sada su tako za učenike s poteškoćama postojali tiskani udžbenici koji su nudili jednostavno nižu razinu znanja, ali su uglavnom za sve bili jednaki. Danas uz razvoj tehnologije možemo prilagoditi velik dio programa svakom pojedinačnom učeniku i time osigurati da nauče najbolje moguće bez velikih prepreka. Matilda mi pojašnjava:
S nekoliko klikova učitelji će moći stvoriti sadržaje za svakog učenika, prema njegovim specifičnim potrebama i tako mu pomoći da ostvari svoj puni potencijal.
Više vremena za najvažniji posao – edukaciju
Ova aplikacija neće učiniti nevjerojatnu razliku i promijeniti živote učitelja u trenu, ali će svakako eliminirati neke od problema s kojima se suočavaju u svakodnevnom radu kako bi bolje i efikasnije mogli obavljati svoj posao. Ipak, od učitelja najviše očekujemo da obrazuju djecu, a ne da popunjavaju tablice i bave se nepotrebnom administracijom. Sve što im olakšava posao i ostavlja više vremena za posvećivanje poslu i djeci sigurno neće biti korisno ne samo za učitelje, nego i za roditelje i u konačnici učenike.
Aplikacija se trenutačno testira i bit će dostupna učiteljima od iduće nastavne godine.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.