Ubuntu je, kao što smo već najavili, večeras ukratko predstavio Ubuntu for phones, mobilnu varijantu svog popularnog open source operativnog sustava. U preko 20 minuta dugom videu osnivač Canonicala, tvrtke koja stoji iza Ubuntua, nije gubio vrijeme s nepotrebnim glorificiranjem svog sustava nasuprot popularnih konkurenata iOS-a i Androida, već je rekao ono što će svima na kraju biti jasno. Ubuntu for phones je Ubuntu za mobilne telefone - ništa više - i upravo je zato zanimljiv.

Ubuntu je, kao što smo već najavili, večeras ukratko predstavio Ubuntu for phones, mobilnu varijantu svog popularnog open source operativnog sustava. U preko 20 minuta dugom videu osnivač Canonicala, tvrtke koja stoji iza Ubuntua, nije gubio vrijeme s nepotrebnim glorificiranjem svog sustava nasuprot popularnih konkurenata iOS-a i Androida, već je rekao ono što će svima na kraju biti jasno. Ubuntu for phones je Ubuntu za mobilne telefone – ništa više – i upravo je zato zanimljiv.
Ubuntu for the human touch
Ubuntuov osnivač Mark Shuttleworth je u prezentaciji na službenoj Ubuntuovoj web stranici predstavio budućnost svoje tvrtke, koju je krstio “Ubuntuom za ljudski dodir” pri čemu je naglasio da je svako sučelje pojedine varijante tog operativnog sustava prilagođeno određenom uređaju, poput TV-a, računala te od danas – mobilnih telefona:
[youtube width=”600″ height=”338″]http://youtu.be/cpWHJDLsqTU?t=6m22s[/youtube]
Ubuntu za mobilne telefone zaista dodaje nove elemente, poput docka za ikone aplikacija s lijeve strane ekrana, ali zapravo nije toliko drugačiji od postojećih platformi i nikako nije drastično drugačiji kao što je to bio Windows Phone kad je predstavljen.
Homescreen po Ubuntuu
Sučelje je svakako detaljno razrađeno, tako da ćete na naslovnici moći dodati nizove različitih izvora informacije pri čemu za razliku od drugih platformi prvi ekran nije popis aplikacija, već feed. Pri tome možete povući paralelu s Facebookom, iako se Ubuntuova naslovna stranica može detaljno prilagoditi vašim potrebama za informacijama.

Aplikacije ćete na Ubuntu uređaje moći dodati poput web aplikacija, iako Shuttleworth naglašava da su dogovorili partnerstva s vodećim tvrtkama koje se bave izradom aplikacija i igara za novu generaciju nativnih Ubuntu aplikacija.
Shuttleworth je naglasio da iako će imati posebne alate i zajednicu za mobilne developere, da će sve biti postavljeno na temeljim Ubuntuove postojeće razvojne zajednice, najveće u open source svijetu. Ubuntu naglašava i podršku za ARM-ove procesore koje koriste neki od popularnijih mobilnih brendova i uređaja.
Kome je Ubuntu namijenjen?
Više o novom “okusu” Ubuntua doznat ćemo na CES sajmu koji se uskoro održava u SAD-u. Prezentacijski video je predug (preko 20 minuta) za normalne kupce naviknute na Appleove ili pak Googleove brze prezentacije, a naglašavanje prednosti za tvrtke govori da bi se Ubuntu odnosno matična tvrtka Canonical upravo na njih mogla koncentrirati. Naime, Ubuntu kroz svoje jako desktop prisustvo te potpunu integraciju kroz Ubuntu Cloud za mobilne telefone postaje zanimljiva alternativa tvrtkama koje žele sveobuhvatno rješenje, a kojima je realno “cost-effective” alternativa integracija iOS ili Android uređaja s Windows računalima.

NetworkWorldov Jon Gold opravdano naglašava kako je teško pretpostaviti gdje će se Ubuntu naći, ali Ubuntu za mobilne telefone po svemu sudeći je prvenstveno proizvod namijenjen vjernim korisnicima tog brenda koji uzimanjem Ubuntu mobitela mogu ignorirati Android ili pak iOS. U praksi se Ubuntu čini kao svojevrsni spiritualni nasljednik Palma Pre koji je nudio zanimljivu alternativu dominantnim igračima, ali je zapravo izigrao svoju razvojnu zajednicu.
Sve ovisi o korisničkoj odnosno razvojnoj zajednici
Hrvatski developer i ljubitelj otvorenih tehnologija Stjepan Zlodi ‘Ylodi’ zaključuje na svom blogu:
Ubuntu for phones bi mogao imati šanse kad bi Canonical što prije otvorio platformu i omogućio developerima da na postojeće uređaje instaliraju njihov OS ta da se s njime mogu početi igrati. Ako je vjerovati filteru na GSMArena stranici trenutno postoji 219 uređaja, raspoloživih na tržištu, koji zadovoljavaju kriterije za entry level Ubuntu smartphone. I to bi trebao napraviti što prije. Ako će Canonical taktizirati, čekati s predstavljanjem dok ne bude imao prvi pravi uređaj, stvari na tržištu bi se mogle promijeniti.
Canonical nema novaca niti mašineriju velikih igrača. Microsoft je utukao silne novce u promociju svoje mobilne platforme i nisam siguran da su baš zadovoljni postignutim. Canonicalova jedina i najveća šansa su korisnici. Samo nekako u zadnje vrijeme ne pokazuju da znaju sa zajednicom.
Uređaji bi nam trebali stići početkom 2014., iako već postoje testni modeli u Londonu. Ubuntu je, sudeći po komentarima na YouTubeu, zainteresirao svoje poklonike i sad će im najveći izazov zapravo biti kapitalizirati na njihovom entuzijazmu i zaista ponuditi Ubuntu za mobilne uređaje, ne još jedan mobilni operativni sustav kojeg se nećemo sjećati. Želite li se poigrati s novim Ubuntovim projektom?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivan
02. 01. 2013. u 8:22 pm
Mala greška, godina kada bi nam uređaji (sa preinstaliram Ubuntuom) trebali stići je 2014. a ne 2013. Također mislim da je bitno naglasit kako će Ubuntu radit na svim mobitelima na kojima se trenutno vrti Android, tako bar kažu u Cannonicalu. Za sada je to samo Galaxy Nexus (koji je zapravo taj testni model) a image za njega bi trebao doći kroz koji tjedan tako da ga svi mogu isprobati.
Ivan Brezak Brkan
02. 01. 2013. u 8:23 pm
Hvala Ivane – fulah godinu, yep 🙂
Luka
03. 01. 2013. u 1:55 am
predviđam neslavan kraj, teško će se progurati pored androida i win phonea a tu su još neki igrači koji imaju više šanse tipa firefox os-a, a ni likovi iz jolle ne rade loše stvari i čini mi se da su to malo bolje zamislili nego ubuntuovi a isto furaju stil mobitela bez fizičkih gumba