Zaboravite 'smartphone', novi trend je 'superphone'. To je glavna crowdfunding tema u zadnja 24 sata od kada je Canonical pokrenuo kampanju za pametni telefon Ubuntu Edge. Najambiciozniju crowdfunding kampanju u povijesti nije pokrenula 'indie' startup družina iz garaže, već kompanija od 500 zaposlenika, čiji su godišnji prihodi oko 30 milijuna dolara i koja oko svojih proizvoda ima izgrađenu milijunsku zajednicu.

Zaboravite ‘smartphone’, novi trend je ‘superphone‘. To je glavna crowdfunding tema u zadnja 24 sata od kada je Canonical pokrenuo kampanju za pametni telefon Ubuntu Edge. Najambiciozniju crowdfunding kampanju u povijesti nije pokrenula ‘indie’ startup družina iz garaže, već kompanija od 500 zaposlenika, čiji su godišnji prihodi oko 30 milijuna dolara i koja oko svojih proizvoda ima izgrađenu milijunsku zajednicu.
Iako crowdfunding projekti pokrenuti od strane velikih igrača nisu novost (Veronica Mars, Double Fine) i često dosegnu financijski cilj, nitko do sada nije bio toliko drzak, hrabar, ali i iskren, pa tražio vrtoglavih 32 milijuna dolara za provedbu svoje ideje u djelo. To je čak tri puta više no što je itko ikad prikupio, a da se tome uopće i nadao.

Kampanja koja je skupila najveći iznos još uvijek je digitalni sat Pebble, koji je na Kickstarteru pokupio 10 milijuna dolara. Međutim, čak je i njegov cilj bio višestruko manji (tek 100.000 dolara). Jedino se igraća konzola Ouya uspjela približiti Pebbleu prikupivši prošle godine 8.5 milijuna (od traženih milijun).
Osnivač Canonicala, Mark Shuttleworth, nije htio okolišati. U automobilskoj industriji je, prema njegovim riječima, Formula 1 komercijalni testbed za cutting-edge tehnologiju. Ubuntu Edge je projekt koji cilja na isto to, ali u industriji mobilnih telefona. Njihova ideja nije proizvesti novi pametni telefon za masovno tržište i prosječnog korisnika, već upotrijebiti trenutno najbolju dostupnu tehnologiju i proizvesti igralište za entuzijaste koji žele sudjelovati u njihovoj igri.
Crowdfunding kvaka 22
Canonical se iz još neizjašnjenih razloga odlučio za Indiegogo, umjesto za popularniji Kickstarter na kojemu se inače vrte tehnološke kampanje te koji podržava i tzv. fleksibilno financiranje. Međutim, ekipa ne blefira. Izabrali su model “sve-ili-ništa” i izjavili da ukoliko ne prikupe 32 milijuna dolara Ubuntu Edgea neće niti biti te će se fokusirati na komercijalno dostupne telefone.

Kickstarter 5%, Indiegogo 4%
Jedan od razloga zbog kojega su odabrali Indiegogo treba tražiti i u postotku kojeg crowdfunding platforma naplaćuje. Kickstarter je za jedan postotni bod “skuplji” od Indiegogoa, što i nije puno s obzirom da Kickstarter ima otprilike šest puta veću zajednicu i veću pozornost mainstream medija. Ali zbog te razlike i velikog iznosa koji planiraju prikupiti, mogli bi ostati kraći za 320.000 dolara. Također, Kickstarter ima puno stroža pravila za projekte i nagrade koje se mogu davati donatorima. Kickstarter se u medijima već profilirao kao igralište tehnoloških tvrtki za buduće komercijalne projekte, dok je Indiegogo više orijentiran open-source zajednicama, čemu su i ideološki srodniji.
Hoće li Ubuntu Edge prikupiti 32 milijuna?
Teško, ali moguće. Moraju osigurati 40.000 “predbilježbi” za svoj superphone. To je zanimljiva brojka, jer su upravo crowdfunding rekorderi (Ouya, Pebble) “rasprodani” u količinama od 60.000 komada. Edge već sada probija rekorde u prikupljanju donacija. Prvi milijun dosegnut je nakon 5 sati, drugi nakon 8. U samo 7 sati srušen je Indiegogo rekord po ukupno prikupljenom iznosu i nakon 24 sata nalazi se na 5. mjestu po uspješnosti na svim crowdfunding platformama.

Iako se prvih 5000 komada Ubuntu Edgea razgrabilo u samo 10 sati kampanje, čini se da je zamašnjak usporio, unatoč velikoj medijskoj kampanji u prvom danu. Razlog slabijeg priljeva sigurno treba tražiti i u cijeni koja je porasla za 40% (sa 600 na 830 dolara) nakon što je rezervirano prvih 5000 komada. Čini se da je razlika u premiji koju su dali na početku razlog zadrške kod potencijalnih kupaca, koja bi im mogla ugroziti kampanju. Canonical je upravo zbog toga ponudio ‘Double Edge’ opciju u kojoj možete dobiti 2 Edgea za 1400 dolara, međutim nova opcija nije povećala priljev donacija jer rijetko tko će uzeti dva supertelefona. Moraju “prodati” 1200 komada dnevno, što se za sada čini malo vjerojatnim.
S obzirom na iznos koji očekuju prikupiti, za pretpostaviti je i da imaju još kojeg asa u rukavu. Analize pokazuju da donatori često višestruko sudjeluju u kampanji, ako im ponudite dodatke uz sam proizvod (npr. docking, futrolu) pa bi mogli osigurati priljev donacija tijekom cijele kampanje.
Čini se kako Canonical računa i na velike tvrtke koje bi svojim zaposlenicima kupile po 100 primjeraka za igranje s novim tehnologijama. Od njih očekuju trećinu potrebnih donacija, međutim do sada se nitko nije odazvao.
Najveći ‘fail’ ili najveći uspjeh?
Kako bilo, ova će kampanja zasigurno postati show-case za sve buduće mega-projekte. Bilo da uspiju prikupiti dovoljno novca da naprave što su obećali i potuku sve rekorde, bilo da ne uspiju i Ubuntu Edge postane vaporware. Jer upravo bi drugi na njihovim greškama mogli naučiti kako voditi ovako ambicioznu kampanju.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivan Kapulica
24. 07. 2013. u 11:35 am
Vjerujem da si slucajno napisao da je Kickstarter fleksibilan – zapravo je Indiegogo taj na kojem ne moras skupiti svoj “goal” ako si izabrao fleksibilnu kampanju.
Iako to ovdje nije bitno – Ubuntu Edge nece biti ako ne skupe 32 milijuna.
Ako si pratio u zadnje vrijeme moglo se vidjeti kako Indiegogo sve vise postaje platforma za ekipu koja radi nekakav cool hardware: Robot DragonFly, Misfit Shine, Scanadu Scout, Kreyos, Amiigo, Canary, Muse, Goji Smart Lock. Rekao bih cak da su ti gore navedeni projekti zanimljiviji on onih na Kickstarteru.
Vjerujem kako u slucaju da Ubuntu Edge prodje dobro na Indiegogo – to nece biti samo veliki win za Canonical nego i za indiegogo – koji bi se mogao onda vrlo lako profilirati kao go to place za sve cool hardware price.
Btw to sto kickstarter ima vecu zajednicu Canonicalu ne igra preveliku ulogu – ionako je hype napucan na najjace.
Nazalost usporili su, mislim da je najveca pogreska tih 600 dolara na “samo” 5000 komada. To je trebalo biti neograniceno te bi onda vjerujem samim time imali znatno vece sanse. Ovih 1400 za dva je bezveze i cupanje kada su skuzili da su vjerojatno napravili pogresku.
Hrvoje Hafner
24. 07. 2013. u 12:01 pm
Da, u pravu si nespretno sam sročio rečenicu. Poanta je da su na Indiegogo mogli ići sa fleksibilnim financiranjem i zadržati sve što prikupe.
Mislim da je ovo ogromna reklama za Indiegogo čak ako kampanja ne uspije. Tako je i Kickstarter gradio svoju zajednicu, pogotovo u zadnje vrijeme sa nizom ‘celebrity’ kampanja poput Zach Braffa, Veronice Mars i upravo pokrenute kampanje Spike Leea no čini mi se da baš to ‘zagušenje’ na Kickstarteru im je bilo dodatni motiv za Indiegogo.
Naravno da Canonicalu nije bitna Kickstarter zajednica već ona njegova.
Sa Double Edgeom su ustvari zabrljali. Po meni im je pametnije za svakih 5000 komada povećati cijenu za $50 u ovom trenutku krenuvši od $650. Najveća greška im je ta prevelika premija od 40% koliku su dali za prvih 5000.
Mislim da im je u ovom trenutku najveća nada Enterprise bundle i za to već sigurno rade zasebnu kampanju čija realizacije tek predstoji.
Ivan Kapulica
24. 07. 2013. u 12:06 pm
Sve je bolje nego 40% veca cijena za one koji su “zakasnili”.
Enterprise bundle bi ih mogao pogurati ali i tu je limit 50 * 80000 = 4.000.000
Nesto moraju promijeniti, ne bi volio da ovo bude fail jer je jako cool stvar.
Najveca glupost im je ako uzmes enterprise bundle i nisi iz US ili Kanade placas jos 100 dolara shipment 🙂 ..
Hrvoje Hafner
24. 07. 2013. u 12:27 pm
As we speak Canonical otvorio nove ‘jeftine predbilježbe’.
$625 – 1250 komada
$675 – 1250 komada
$725 – 1250 komada
Ivan Kapulica
24. 07. 2013. u 12:37 pm
Bas me zanima kako ce se ekipa sada ponasati ..