News aplikacija Twain Mirana Pavića pomaže otkriti što cijeli svijet 'lajka'

News aplikacija Twain Mirana Pavića pomaže otkriti što cijeli svijet ‘lajka’ i komentira

Posljednji američki izbori s Donaldom Trumpom kao pobjednikom ‘bacili’ su svjetlo na to kako se informiramo i što zapravo dobivamo kad pogledamo svoj Facebook news feed. Odnosno, u kojoj mjeri su vijesti koje vidimo samo potvrda naših uvjerenja i stavova. U potrazi za relevantnim i aktualnim novostima, kako doskočiti personalizaciji i prilagodbi korisnicima? Rješenje bi mogla biti aplikacija za otkrivanje vijesti i informacija Twain, iza koje stoji Miran Pavić, mnogima poznat i kao direktor sadržaja u Telegramu.

twain_1naslovna

Nakon što je prije dvije godine otišao iz EPH te se posvetio razvoju portala Telegram, Miran Pavić odlučio se baciti u mobilne medijske vode, kreiravši Twain, aplikaciju koja pregledava više od 10 milijuna izvora na cijelom svijetu i u realnom vremenu traži najrelevantnije članke.

Nema personalizacije, nema customizacije, već priče koje u tom trenu cijeli svijet šera, lajka, komentira…

Aplikacija je trenutno dostupna za iOS uređaje, a dizajnirana je kako bi pronašla, prepoznala i dostavila vijesti korisnicima. Izvori koje prati uključuju vodeće svjetske publikacije, ali i blogove te reddit. Osim otkrivanja vijesti, korisnici mogu pregledavati Twainov newsfeed kako bi vidjeli o čemu svijet govori, ali i dodatno istraživati po kategorijama od politike, tehnologije, TV-a i filmova do stila, gaminga, znanosti i sporta. Također, sadržaj se može pretraživati po ključnim riječima, interesima ili događajima kako bi vidjeli što je trenutno aktualno.

Twain je lansiran na američkom tržištu i s vijestima iz američkih izvora. Miran ističe:

Pretpostavljamo kako će prvi val korisnika biti oni koji su inače skloni medijima i tehnologiji ili blago ovisni o vijestima i timelineima, no dugoročni cilj je osvojiti što je moguće više korisnika. Imamo neskromna nadanja kako će koncept Twaina biti dovoljno dobar za to.

Ideja se rodila prije nekoliko godina

twain_kolaz_app
Pažljivom promatraču neće promaknuti vizualna sličnost Telegrama,, Miranovog medijskog projekta, i -Twaina.

Govoreći o razvoju aplikacije, Miran objašnjava kako je idejom o proizvodu koji zahvaljujući algoritmima prepoznaje i bira najvažnije vijesti na svijetu opsjednut već nekoliko godina. Dodaje da je najkompleksniji dio bio pretočiti niz “nebuloznih i nedorađenih ideja” u konkretan proizvod.

Imali smo načelan osjećaj da bi ovako nešto moglo biti zanimljivo – u nekoliko sekundi vidjeti što cijeli svijet čita – ali trebalo je puno vremena da se iz toga kristalizira jasniji koncept.

Aktivne pripreme i razvoj trajali su oko 10 mjeseci, a Miran sa suosnivačem Makom Hodžićem svakodnevno radi na doradama, detaljima i promjenama. Dodaje da mu u tome pomaže i medijsko iskustvo, ali i da je ovaj posao dosta drugačiji od bavljenja sadržajem.

Budući da Twain nema urednika, nego se oslanja na algoritme, zanimalo me koji su parametri prema kojima se odabiru vijesti, odnosno sadržaj.

Parametara ima jako puno i konstantno se radi na njima. Srž svega jest otkriti koliko je neka vijest u tom trenutku viralna, odnosno koliko se lajka, šera, retweeta, koliko brzo, koliko prema prosjeku takvih vijesti i tako dalje. Jasno, morate uzeti u obzir još hrpu parametara i njihovu korelaciju, npr. doseg nekog izvora, inače biste mogli završiti isključivo na manjim stranicama i Medium postovima, što opet nije optimalno za korisničko iskustvo.

Američki izbori otkrili ogroman nedostatak u distribuciji sadržaja

Ako se prisjetimo Microsoftovog eksperimenta s chatbotom Tay ili posljednjih američkih predsjedničkih izbora i Brexita, vidljivo je da algoritmi ne mogu riješiti sve probleme vezane za distribuciju sadržaja.

Znatan broj Trumpovih pristaša uistinu nije znao da postoje lijevi birači koji ne misle da je Hillary lažljiva, korumpirana, izvanzemaljac ili mason. Jednako tako, birači skloni Hillary bili su doslovno šokirani da postoje ljudi koji doista podržavaju Trumpa. Facebook je doveo do totalne izolacije i samoizolacije tih dvaju tabora.

Dodatno, Miran objašnjava kako je Facebook u svojoj suštini i poslovnom modelu društvena mreža čiji ja komercijalna vrijednost upravo u tome da nam servira članke nalik onima koje smo prethodno lajkali, šerali ili nalik onima koji su zapeli za oko našim prijateljima, kolegama, rodbini.

To je vrlo dobro za Facebookov oglasni model, ali nije idealno za distribuciju vijesti. Američki izbori otkrili su da postoji ogromna rupa u onome što vidimo od sadržaja i to ne nužno političkog.

Twain adresira filter bubbles na društvenim mrežama

twain_app

A kako će se Twain nositi s lažnim vijestima i stranicama koje ih objavljuju, odnosno dijele? Ako pod time mislimo na makedonske tinejdžere koji za Putina ili Trumpa “štancaju” evidentno izmišljene vijesti, takve vrste vijesti možemo i planiramo izolirati, kaže Miran i dodaje da je dobar dio onoga što nazivamo lažnim vijestima zapravo medijski spin, na tankom rubu istine i laži poput Breitbarta ili Raw Storyja.

Bilo bi štetno da app poput Twaina ulazi u uredničko-društvene odluke o tome koji od tih izvora je legitiman. Umjesto toga, smatramo da Twain adresira nešto puno dublje i ozbiljnije što se tiče lažnih vijesti, a to su takozvani filter bubbles na društvenim mrežama. U tom kontekstu izolacije lažne vijesti prosperiraju i dobiju veću važnost od one koju realno zaslužuju.

Nadalje Miran objašnjava kako se većina izvora vijesti od agregatora do društvenih mreža oslanja na ideju personalizacije, a, iako i u medijima godinama vlada mantra o tome, Miran kaže da nije sve u prilagodbi korisnicima.

Flipboard, recimo, više ili manje kopira vaš Facebook newsfeed, u drugačijem vizualnim prikazu. Ali, često se dogodi da nemamo pojma što točno želimo. Vijesti, čini nam se, baš i nisu poput muzike, pa da možete naprosto reći, daj mi još stvari koje zvuče poput Kendricka Lamara. To vrijedi za nišne, specifične interese, no svaki se dan objavi gomila izvanrednih priča, reportaža, vijesti i analiza koje ne spadaju u ono što ste dosad konzumirali.

Korisnicima trebaju aplikacije koje će u gomili sadržaja pronalaziti – najbolji

Facebook je mnogima danas jedini prozor u svijet pa me zanimalo kako se Twain misli nositi s time. Miran naglašava:

Možda zvuči naivno, ali duboko vjerujemo da će ljude zakačiti upravo taj element otkrivanja posve novih izvora, članaka i autora. Twain koristim svakodnevno zadnjih šest mjeseci i bez obzira na to što pratim dosta toga na Twitteru i Facebooku, na Twainu uvijek pronađem članke koje nigdje nisam vidio.

Dodaje da su prvi podaci o korištenju aplikacije zasad jako dobri te da vjeruje kako je sadržaj – stvarno dobar.

Drugo, broj medija i autora neće padati; bit će ih sve više i više, neograničeno, a korisnicima će trebati appovi koji mogu kvalitetno i brzo čupati najbolje iz te mase sadržaja.

Seed investicija u Twain i daljnji razvoj

Za kraj, od Mirana saznajem da su nedavno finalizirani razgovori s jednim američkim investitorom za seed investiciju u Twain. Iako ne otkriva detalje, to je svakako vjetar u leđa daljnjem razvoju. Zaključuje:

To nam omogućava nesmetan rad na novim featureima i verzijama, poput one za Android, koja je u pripremi. Plan je doraditi milijun sitnica koje nam još smetaju i pomalo osvajati korisnike.

Pa ako ne propuštate priliku da otkrijete neki novi zanimljiv blog i članak ili jednostavno želite biti u tijeku sa svjetskim aktualnostima, izvan “balončića” koji ste si možda nesvjesno stvorili na društvenim mrežama poput Facebooka, Twain bi mogla biti aplikacija za vas.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Sponzorirano

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.