Trokut Šibenik upisuje 3. generaciju NEET Akademije nakon koje se u IT-ju zaposlilo 80% polaznika
Cropix

Trokut Šibenik upisuje 3. generaciju NEET Akademije nakon koje se u IT-ju zaposlilo 80% polaznika

Mladi koju pripadaju NEET (Not in Employment, Education or Training) populaciji izloženi su riziku neizvjesne financijske budućnosti. Trokut Šibenik svojom NEET Akademijom želi im pomoći, kao i osobama koje su možda završile fakultet, ali teško pronalaze posao. Već su educirali generaciju poslovnih analitičara i full-stack developera, a sada je na red došao Data Science!

Inkubator za nove tehnologije Trokut Šibenik otvorio je svoja vrata prije dvije godine, a u tom razdoblju cilj im je bio potaknuti razvijanje poduzetništva i omogućiti što lakši ulazak mladima na tržište rada, a posebice tržište IT-a na području Šibensko-kninske županije.

Kroz njihova vrata prošlo je dosad skoro 200 tvrtki iz cijelog svijeta, ali i dvije generacije polaznika NEET Akademije koja je namijenjena nezaposlenim osobama – kako onima koji imaju srednju stručnu spremu, tako i onima koji su završili fakultete. O samoj uspješnosti akademije govori i činjenica što je 80% polaznika nakon iste zaposleno.

O ovom šibenskom projektu koji privlači mlade iz cijele Hrvatske rekli su nam više Diana Mudrinić, direktorica Trokuta; Ivan Šoda, voditelj informatike u Trokutu i Tomislav Pandžić, polaznik druge generacije.

Prilika za nezaposlene i one koji trenutno nemaju kvalifikacije

U prvih nekoliko mjeseci rada, u Trokutu su brzo shvatili koliko nedostaje radne snage u IT sektoru pa su odmah došli na ideju pokretanja NEET Akademije, objašnjava nam Diana. Prvu generaciju činili su poslovni analitičari:

Prva generacija polaznika pokazala se kao iznimno uspješna pa smo ju ponovili – u drugoj generaciji fokus je pao na full-stack development.

➡️U Trokut Šibenik – Inkubator za nove tehnologije je održana promocija polaznika NEET akademije 2.0 na kojoj je 17…

Posted by Trokut Šibenik – Inkubator za nove tehnologije on Tuesday, June 28, 2022

Ovaj šibenski inkubator NEET akademijom tako spaja nezaposlene mlade s direktnim potrebama tržišta i mogućim budućim poslodavcima dok im istovremeno pružaju mogućnosti za neke druge životne prilike.

Želja nam je i dalje promovirati zdravu poduzetničku klimu s fokusom na ICT industriju kao industriju budućnosti, poticati građane na educiranje i omogućiti im jednostavan ulazak u ICT svijet. Naš cilj je približiti poduzetništvo i nove tehnologije bilo kome tko za njih pokaže interes, prvenstveno mladima.

Cropix

Također, Akademija je dio mjere Osposobljavanje na radnom mjestu koja je omogućila svim nezaposlenim polaznicim primanje novčane naknade za vrijeme trajanja edukacije uz ispunjenje određenih uvjeta mjere. Ostalim zainteresiranim polaznicima omogućena je edukacija uz novčanu naknadu do popunjavanja punog kapaciteta po jednom ciklusu akademije

Većina ih se zaposli, a neki i trajno presele

Stručnjaci iz Trokuta su uz svoje polaznike od prvog dana do samog kraja procesa prekvalifikacije, naglašava Diana:

Znamo koliko teško može biti promijeniti svoju dosadašnju životnu karijeru i zakoračiti u nešto novo, ali nam je cilj voditi naše polaznike kroz svaki korak i omogućiti da što lakše svladaju novo znanje.

“Iznimno mi je drago da danas mogu reći da su obje generacije zaista uspješne, bilo da je riječ o mlađim ili starijim pojedincima koji su napravili najbolji mogući korak”, poručila je Diana. Cropix

Kao krajnji cilj postavili su osvještavanje vlastite snage i kompetencija mladih osoba te djelovanje na motivacijsku komponentu u vidu poduzimanja aktivnije uloge mladih oko vlastitog života i zaposlenja.

Rezultati same Akademije su odlični, naglašava Ivan, jer se od prve grupe zaposlilo 70% polaznika, a rezultati druge grupe već nadmašuju tu brojku. Od samih početaka imali su polaznike iz raznih dijelova Hrvatske, a neki su zbog toga i trajno promijenili svoje prebivalište.

Tu prvenstveno govorimo o sjajnim mladim ljudima koji nam dolaze iz Slavonije, Istre, te područja susjednih županija.

Što treća generacija može očekivati od NEET Akademije?

Treća generacija može očekivati intenzivnih 6 mjeseci tijekom kojih će imati jedinstvenu priliku raditi direktno s engleskom tvrtkom koja se bavi data scienceom, Intuita Consultingom. Polaznici će iz prve ruke učiti sve detalje tog područja, navodi Diana.

Polaznici će imati priliku slušati predavanja i odmah raditi praktični dio nastave za područje koje nije još toliko pokriveno predavanjima u RH, a iznimno je traženo na tržištu rada. Želja nam je, naravno da svi polaznici po završetku akademije pronađu poslove.

Svi polaznici će imati priliku ne samo naučiti nove vještine već i vidjeti probleme s kojima se svaki dan susreću lideri na tom području, dodaje Ivan. Sam program je baziran na tome da teorija bude dopunjena praksom jer tako polaznici mogu vidjeti kako stvaran posao izgleda, a to je upravo ono što nedostaje mnogim novopečenim programerima:

Cilj je kreirati grupu polaznika koji će završetkom NEET Akademije postati specijalizirani za pomoć tvrtkama u razvoju podatkovnih ekosustava izgradnjom jakih temelja podataka, skalabilnih platformi i uvida koji omogućuju donošenje odluka na temelju podataka.

Neki od partnera Akademije su IN2 grupa, Fores, FINA, Libusoft, CROZ, Veleučilište u Šibeniku, Intuita consulting, Locastic, Digital Abundance itd. Trokut

Što se tiče samog Data Science programa NEET Akademije on je podijeljen u veće cjeline s puno manjih modula. Nit vodilja Akademije je da je ona bude business specific kako bi polaznici dobili uvid u tehnologiju i principe koji se primjenjuju npr. u telekom sektoru, a na koji način u financijskom.

Kako Akademija čeka svoje nove polaznike koji će potati podatkovni stručnjaci, tako su prijašnje generacije već aktivne na tržištu rada. Jedan od njih je i Tomislav koji trenutno radi kao full-stack developer u Intuita Consultingu.

Danas diplomirani ekonomist, sutra programer

Tomislavovu priču sigurno možemo staviti u one “nikada nisam radio u IT-ju, ali ipak evo me tu” jer dok nije upisao NEET Akademiju, nije imao nikakav doticaj s IT-jem. U duhu svojih mentora koji su uvijek bili spremni pomoći, Tomislav daje dijeli svoje najvrednije naučene lekcije.

Kao najveću ističe da je postao svjesniji koliko se veliko zalaganje isplati. Od prvog dana Akademije se trudio, pomagao kolegama i učio u slobodno vrijeme, a to se na kraju i isplatilo:

Tako da bi svim budućim polaznicima NEET Akademije preporučio da daju cijelog sebe kroz tih šest mjeseci, bilo to na predavanjima i van njih.

Kao drugu lekciju ističe kako nikada nije kasno za ostvarenje snova:

Ja sam osobno diplomirani ekonomist iako sam se uvijek vidio u IT-ju. Međutim kako su godine prolazile taj san se činio sve dalji i dalji, dok nisam saznao za NEET Akademiju.

Tomislav je posao uspio naći tijekom same Akademije. Nakon što je s kolegama odradio praksu u britanskoj firmi za analizu podataka, odmah su dobili ponude za posao koje su s osmijehom prihvatili:

Što se tiče mojih planova u budućnosti, oni su vezani uz razvoj karijere kroz rad u Intuiti i polaganom usavršavanju koje je više nego potrebno. Šest mjeseci nije ni približno dovoljno da bi se o full-stack developmentu sve naučilo, tako da je to proces koji još traje i trajat će još dugo.

Instruktori se stvarno trude da vam prenesu znanja na najbolji mogući način, naglasio je Tomislav. Trokut

“Bez motivacije i svakodnevnog fokusa na ono što se dobiva završetkom NEET Akademije nema uspjeha.”

Dan polaznika NEET Akademije se sastoji od predavanja i prakse koja obično traje od 3 do četri sata. Predavanja su posložena tako što se održavaju svaki drugi dan kako bi polaznici imali vremena za usvajanje odslušanog gradiva i rješavanje zadataka. Hoće li polaznici tjedno odslušati 3 ili 4 predavanja, ovisi o dogovoru s predavačem.

Raspored je složen kako bi polaznici najkvalitetnije mogli usvojiti gradivo, ali ključ uspjeha je ipak motiviranost i ustrajanost, ističe Ivan:

Bez motivacije i svakodnevnog fokusa na ono što se dobiva završetkom NEET Akademije nema uspjeha. Ono što su dosadašnje NEET akademije pokazale je da se polaznici ne doživljavaju kao konkurencija već kao kolege i prijatelji što u konačnici olakšava svakodnevni rad i dopridonosi uspjehu.

Jedno od najugodnijih iznenađenja Tomislavu također je bila pristupačnost i volja za pomoći koliko god je to moguće:

Uvijek postoji taj neki rizik i strah kod započinjanja novih škola i akademija jer ne znamo kako ćemo kliknuti s drugima. Ponekad se formiraju te neke male grupe, ali ne i ovdje.

Besplatna prilika za učenje kroz praksu

Priliku za promjenu u karijeri i životu, Ivan vidi kao najvrjednije što NEET Akademija nudi. Kroz 6 mjeseci edukacije svi polaznici mogu napraviti iskorak koji im može promijeniti život:

Kroz NEET akademiju polaznici se povezuju praktično s renomiranim tvrtkama koje su već dugo na tržištu i čije su iskustvo i volja za sudjelovanjem u NEET Akademiji neprocjenjivi u razvoju karijere svakog pojedinca koji je u procesu učenja.

To su prilike do kojih bi inače bilo puno teže doći, zaključuje Ivan.

IT sektor se pokazao kao jadan od najotpornijih na tržištu u dosta turbulentnim vremenima i dosta mladih u IT-ju vidi priliku za stabilnost i novu karijeru. Ako se i vi nalazite u situaciji da ste nezaposleni, van sustava obrazovanja i edukacije, a željni ste učiti i raditi te otvoriti novo poglavlje u svom životu – NEET Akademija vam može pomoći.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Kolumna

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Karijere

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.