Tristan Kromer: Startupi, izađite van i razgovarajte sa svojim korisnicima!

Tristan Kromer: Startupi, izađite van i razgovarajte sa svojim korisnicima!

Tristan Kromer, stručnjak za područje Lean Startupa, nedavno je posjetio Zagreb, gdje je održao zanimljivo predavanje o implementaciji ove metode za startupe, ali i za veće tvrtke. Bila je to prilika da razgovaramo više o ovoj metodi, o kojoj se u posljednje vrijeme sve više priča, ali i o organizaciji Lean Startup Circle te općenito o poduzetništvu.

Tristan Kromer, lean startup trener, nedavno je posjetio Hrvatsku (fotografija: Mario Živić)
Tristan Kromer, Lean Startup trener, nedavno je posjetio Hrvatsku (fotografije: Mario Živić)

Tristan Kromer, stručnjak za područje Lean Startupa, nedavno je posjetio Zagreb, gdje je održao zanimljivo predavanje o implementaciji ove metode za startupe, ali i za veće tvrtke. Bila je to prilika da razgovaramo više o ovoj metodi, o kojoj se u posljednje vrijeme sve više priča, ali i o organizaciji Lean Startup Circle te općenito o poduzetništvu.

Naravno, prvenstveno nas je zanimalo kako se Tristan uopće susreo s Lean Startupom. Objasnio nam je da se to dogodilo nakon što se vratio iz Vijetnama u San Francisco, gdje je radio na poprilično standardnom razvoju proizvoda baziranom na velikim vizijama i analizi tržišta.

Prijatelj mi je preporučio knjigu Četiri koraka do epifanije, čiji je autor Steve Blank. Knjigu sam jednostavno „progutao“. Objasnila je sve pogreške koje sam napravio, kao i pozitivne stvari. Naime, čini se sve uspjehe koje sam postigao mogu zahvaliti lean metodi, a da nisam ni znao da ju koristim. Nakon toga sam počeo pratiti blog Erica Riesa i druge izvore o toj temi. No, ono što je zanimljivo je činjenica da moj prijatelj nikada nije pročitao Četiri koraka – samo je čuo da je dobra knjiga, ali nije ju niti otvorio prije no što ju je dao meni.

Tristan je član Lean Startup Circlea, decentralizirane mreže koja okuplja više od 80.000 poduzetnika diljem svijeta koji pomažu jedni drugima u primjeni Lean Startupa u svoje poslove. Organizatori iz svih gradova često održavaju događaje, poput ovoga u Zagrebu, na kojima se mogu poslušati zanimljivi govornici i studije slučaja, no to je samo dio cijele priče. Prave se stvari događaju na osobnim razinama među članovima i posjetiteljima. Kao što Tristan kaže, u svojoj suštini, Lean Startup Circle je mjesto gdje poduzetnici pomažu jedni drugima postavljajući teška pitanja i izazivajući pretpostavke.

Učenje poduzetnika. Ili?

Tristan je, dakle, došao u Zagreb kako bi govorio poduzetnicima više o Lean Startupu. No, u isto nam je vrijeme rekao da ih ne može ničemu naučiti. Kako, pitate se? Odgovorit će vam kako je sve znanje, koje je startupima potrebno, zapravo negdje vani.

Ono što trebaju znati vrlo je jednostavno. Tko je njihov kupac? Što im smeta? Koji problem pokušavaju riješiti? Ja ne znam odgovore na  ta pitanja – na poduzetniku je da ih pronađe. Mogu mu samo savjetovati da što prije pronađe odgovore na ova krucijalna poslovna pitanja na način da izađe iz zgrade i razgovara sa stvarnim osobama, licem u lice.

Tristan Kromer
Potreban vam je tim koji će vas održati iskrenim, poniznim, dati vam drugačiju perspektivu, dovoditi u pitanje pretpostavke i nuditi podršku kad se sve čini lošim.

Tristan ističe da je implementacija Lean Startup metode vrlo teška – to ne znači da samo treba postaviti odredišnu internetsku stranicu i reći: Imam MVP (Minimum Viable Product)! Vrlo je teško dovoditi u pitanje svoje pretpostavke i boriti se kroz neuspjehe dok ne pronađete nešto što funkcionira. Da se to razdoblje moglo preživjeti, potreban je dobar tim.

Potreban vam je tim koji će vas održati iskrenim, poniznim, dati vam drugačiju perspektivu, dovoditi u pitanje pretpostavke i nuditi podršku kad se sve čini lošim. Najvažnije, cijeli se tim mora složiti s time da radite Lean Startup.

Dodaje kako je moguće ostvariti uspjeh i metodom “gradite i oni će doći”. No, jedna osoba u tom slučaju mora imati viziju, a tim ju treba provoditi. Gradi se funkcionalnost za funkcionalnošću, a na kraju procesa dolazi do velikog lansiranja i dobivanja milijun korisnika u prvome tjednu. To je moguć scenarij, prema Tristanovim riječima.

Isto tako je moguće biti uspješan i kao Lean Startup. Gradi, mjeri, uči; gradi, mjeri, uči. Napredak ovdje nije u dodavanju novih funkcionalnosti, nego u učenju o poslovnom modelu koji za vas funkcionira. No, nije moguće biti uspješan ukoliko se cijeli tim ne slaže oko definicije napretka.

Tristan protiv Instagrama

Tristan nam je ispričao i anegdotu o svom prvom susretu s Instagramom. Naime, objasnio nam je kako se zbog takvih situacija ne voli nazivati mentorom – smatra da je taj naziv povezan s nekime tko zna čime se bavite i može vam dati specifičan savjet o, primjerice, marketinškim strategijama koje trebate koristiti, koje funkcionalnosti trebate izgraditi, na koje tržište trebate izaći. Tristan kaže ne zna takve stvari i preferira da se zvati – trenerom.

Poprilično sam loš u određivanju koje su ideje dobre, a koje nisu. Sjećam se kako sam radio u Dogpatch laboratoriju, koji se nalazio u istom uredu gdje i Instagramovi osnivači. Pitao sam ih na čemu rade, a oni su rekli da prave aplikaciju za dijeljenje fotografija. Moj je odgovor bio: Hmmm… To je baš lijepo. Jednostavno mi je zvučalo glupo. Ne volim fotografiranje, a još manje se volim fotografirati.

Tristan Kromer
Ne mogu ničemu naučiti startupe. Sve znanje, koje im je potrebno, zapravo je negdje vani.

To je bio dobar primjer koji opisuju da odgovori leže među korisnicima, koji se nalaze negdje izvan zgrade. Stoga, pita se Tristan, zašto bi netko slušao kojekakve “stručnjake”? Startupi trebaju izaći van i razgovarati sa svojim korisnicima!

U redu je razgovarati sa stručnjacima i mentorima, kako biste čuli njihovo mišljenje, ali ako im slijepo vjerujete, tada dajete nekome drugome da donosi iznimno bitne odluke za vašu tvrtku. Na taj si način možete dati otkaz i zaposliti novog direktora.

Lean Startup u različitim zemljama

Malo smo razgovarali i o implementaciji Lean Startup metode u različitim zemljama. Unatoč razlikama u tržištu, Tristan kaže da sve funkcionira po jednakom principu.

U koju god da državu odem čujem iste riječi: Ne mogu razgovarati s korisnicima, ovdje postoje kulturološke barijere. No, jedina je razlika u tome da startupi u drugim državama često targetiraju kupce u Americi. Dakle, da bi razgovarali s njima, moraju uzeti telefon u ruke, pokrenuti Skype ili sjesti na avion. Potrebno je malo više truda, ali je izvedivo.

Inače, Tristana možete pratiti i putem njegovog bloga – kako kaže, pisanje mu koristi za oslobađanje kreativne energije, a uskoro bismo mogli vidjeti i što je pisao tijekom svog odmora u Hrvatskoj, koja mu se poprilično svidjela, a posebice Plitvička jezera.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.