
Što sigurnije vozite, to je manja premija? Da, zahvalite hrvatskom startupu Amodo!
Ovoga je ljeta hrvatski startup Amodo, koji razvija proizvod Driver Copilot, napravio značajan korak - u lipnju je slovenska osiguravajuća kuća Zavarovalnica Triglav, dio Triglav Grupe, u svoju ponudu uvrstila Amodovu aplikaciju za pametne telefone DRAJV koja omogućuje korisnicima da poboljšaju sigurnost svoje vožnje, ali i ostvare popuste na policu osiguranja. Proizvod bi trebao biti dostupan i u Hrvatskoj uskoro, a tim smo povodom porazgovarali s Gorjanom Agačevićem, suosnivačem Amoda, koji nam otkriva kako je jedan mali startup uspio ostvariti suradnju s velikom osiguravateljskom kućom.

Amodo je proizašao iz digitalne tvrtke Studio Revolucija, a uz Gorjana, osnovali su ga Vladimir Končar i Ozren Crnogorac. Startup se ponešto drži “ispod radara”, što nije spriječilo Forbes da ga proglasi jednim od deset najinovativnijih projekata u ovom dijelu Europe, a krajem prošle godine suosnivači su tijekom sudjelovanja u programu Warp akceleratora hub:raum otkrili da su već sklopili ugovor vrijedan milijun eura. U lipnju je Zavarovalnica Triglav predstavila prvi Usage Based Insurance proizvod u regiji, odnosno proizvod za automobilsko osiguranje na bazi korištenja, nastao u suradnji upravo s Amodom. On analizira vožnju korisnika, njegove navike, čime se poboljšava sigurnost i prilagođava polica osiguranja korisniku. Riječ je o aplikaciji DRAJV namijenjenoj mlađim vozačima, koja se može preuzeti za uređaje pogonjene Androidom i iOS-om te koja koristi GPS i akcelerometar kako bi premija bila prilagođena vozačevu stilu vožnje.
I Triglav osiguranje u Hrvatskoj trebalo bi uskoro uvrstiti nešto slično u svoju ponudu, a u međuvremenu Zavarovalnica Triglav u Sloveniji konstantno radi na nadogradnji aplikacije, otkriva Gorjan.
Ova prva aktualna verzija je imala ulogu “ispipati teren”, a sad kad smo to napravili i naučili neke stvari, dodajemo nove dodatke u aplikaciju koji će, nadamo se, biti zanimljivi korisnicima i omogućiti im ne samo da ostvare popust na osiguranju, već i druge benefite zanimljive svakom tko je vlasnik vozila.
Tehnologija kao podloga za nove osiguravateljske proizvode
Suradnja s Triglavom došla je u pravi trenutak – osiguravateljska kuća i sama je razmišljala o korištenju tehnologije kao podlozi za nove i inovativne proizvode, zbog čega je već prvi sastanak bio vrlo produktivan jer je bilo jasno da se dijeli ista vizija, priča nam naš sugovornik. Nakon inicijalnog dogovora pristupilo se intenzivnom testiranju i prilagodbi Amodovog rješenja potrebama Triglava.
Za razliku od ostalih velikih korporacija, koje znaju pretjerati u analiziranju i posljedično tome dugo ostati paralizirane, Triglav je bio odmah voljan probati i testirati. Ovaj pristup je omogućio Triglavu da budu prvi u CEE regiji koji su plasirali novi dinamični model naplate osiguranja i već su sada zbog toga u prednosti nad ostalima. Je li taj proizvod savršen? Naravno da nije, no itekako ima dobre šanse vrlo brzo približiti se tome, jer mnogo od onog što su naučili od samih korisnika ne može se pretpostaviti i predvidjeti na internim sastancima. Triglav je toga svjestan i konstantno radimo na poboljšanjima našeg sustava i njihovog proizvoda sukladno onome što smo naučili u stvarnom svijetu. Ono što je sad Triglav ponudio, samo je prva faza i mali dio od onoga što je u planu za skoru budućnost.
Suradnja malog startupa i velike korporacije
Da bi se ovakva suradnja uopće ostvarila, osiguravateljska kuća mora biti voljna riskirati. Amodo je mala, a u početku pregovora bila je i nepoznata tvrtka, prisjeća se Gorjan, a iako je partner u tom projektu bio i Simobil, slovenski telekom operater, Triglav se ipak morao odlučiti na to da svoj novi proizvod i potencijalno jedan novi smjer tvrtke stavi u ruke malog startupa iz Hrvatske.
Trebam biti iskren i reći da je taj rizik stvaran, jer procesi u velikoj korporaciji nisu isti kao oni u maloj tvrtki i u ovakvoj suradnji postoje problemi. No, unatoč problemima, dobitak za veliku korporaciju može biti višestruk, s obzirom na to da mala agilna tvrtka može brzo reagirati na bilo što što joj se nađe na putu i donijeti jako potrebnu svježinu i inovativnost u veliku korporaciju kao što je Triglav.
S druge strane, Amodo, ili bilo koji drugi startup u sličnoj situaciji, mora shvatiti s kim surađuje i uzeti u obzir interne procese velike tvrtke, ali isto tako i njihove zahtjeve koji nisu samo vezani za produkciju, već i za ostale unutarnje procese. To je ponekad teško prihvatiti, pogotovo bez razumijevanja, zbog čega je bitno imati međusobno povjerenje.
Ipak, istina je da često kompleksni birokratski procesi i zahtjevi za sukladnošću s raznim postojećim pravilima i praksama ubijaju inovaciju, zato je ona i tako rijetka u velikim tvrtkama, nastavlja naš sugovornik. “Mali i novi igrači u početku jednostavno ne mogu podržati sve te zahtjeve, a agilni pristup proizvodu koji prakticiraju za velike korporacije je zastrašujući. Inovacija u svojoj srži podrazumijeva pokušaje i pogreške, jer upravo te pogreške nerijetko nas znaju usmjeriti na pravi put“, kaže. No, Triglav i Amodo uspjeli su pronaći zajednički jezik i pokazati razumijevanje, za što je potrebno i uzajamno povjerenje.
Kako tehničko rješenje prilagoditi velikom sustavu?

No, tu nije bio kraj izazovima – Amodo je morao implementirati svoje tehničko rješenje u postojeći veliki sustav.
Za prvu fazu uspjeli smo definirati i implementirati naš proizvod na način koji je minimalno invazivan na Triglavov postojeći te koji ne zahtijeva velike promjene s njihove strane. Uspjeli smo sve ostvariti s minimalnim brojem dodirnih točaka, kako bi proizvod mogli brzo plasirati na tržište i zatim ga u fazama dorađivati. Ovdje nam je pomogao i naš partner Simobil čiju infrastrukturu koristimo u Sloveniji.
Ovaj low-impact pristup svakako bih preporučio svima koji će se naći u sličnoj situaciji, jer u ako se odmah u startu zakopaju u kompleksnu integraciju, jednostavno neće imati vremena za daljnji razvoj osnovne funkcionalnosti proizvoda, a možda će dovesti u pitanje fleksibilnost koja je nužna za suradnju s drugim klijentima koji imaju drugačije sustave.
Uspavani se osiguratelji bude – a Amodo ih čeka spreman
Na odgovor drugih osiguravajućih kuća na ovu novinu neće se morati dugo čekati – Amodo već surađuje s klijentima u Njemačkoj, Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj, pa i na udaljenim tržištima kao što su Filipini i SAD, i svugdje vidi isti trend. Naime, do sada uspavani osiguratelji itekako se pripremaju za novu generaciju klijenata i intenzivno prolaze digitalnu transformaciju koja uključuje proizvode poput Driver Copilota.
Srećom, nova tehnologija omogućuje osigurateljima da diversificiraju svoj portfolio i zaista počnu nuditi personalizirane proizvode te na taj način osiguraju da budu drugačiji od ostalih. Bit će vrlo zanimljivo vidjeti sve te nove osigurateljske proizvode koji do sada jednostavno nisu bili mogući.
Već sada naši klijenti imaju potpuno drugačije ideje o tome što žele postići, a naš sustav im omogućuje da eksperimentiraju, uče i prilagode sustav vlastitim potrebama. Ova je fleksibilnost izvrsna i za nas jer nam omogućuje da radimo s nekoliko klijenata na istom tržištu, bez rizika da se na tržištu pojave identični proizvodi.
Po prvi put, možda čak i od početka osiguravateljske prakse, vidjet ćemo prave razlike u ponudi, znati koja je razlika između jednog osiguravatelja i drugog te odabrati onog koji nama osobno više odgovara. S obzirom na to da osigurateljski proizvodi više neće biti identični, to znači da cijena neće biti najvažniji faktor te da se ova industrija neće samouništavati ratovanjem cijenama kao što je to trenutno slučaj u Hrvatskoj, ali i drugdje.
A što žele vozači?

Ne smijemo zaboraviti ni vozača u cijeloj priči, jer on korištenjem ovakve usluge svjesno odabire dijeljenje svojih navika s osiguravateljem. Da bi se smanjila potencijalna zabrinutost korisnika zbog toga te da bi on prepoznao benefite za sebe, Gorjan smatra da je potrebno ispuniti nekoliko uvjeta. Prvo, osiguravajuće kuće ne smiju tretirati vozače kao običan izvor novih aktuarskih podataka, već trebaju koristiti tehnologiju kako bi stvorili konkretnu vrijednost i za njih. Ovisno o tome kome se obraćaju, osiguratelji mogu ponuditi raznolike pogodnosti za vozače, a one mogu biti, primjerice, povoljnije osiguranje za sigurne vozače (bez obzira na godine ili vrstu automobila), specijalne tarife za profesionalne vozače, nadzor mladih vozača za njihove roditelje, pronalazak odvezenog ili ukradenog vozila, povoljnije vezane usluge kao što su servis vozila, asistencija na cesti, cijena goriva, edukacija vozača, ali i zabava za vrijeme čestih rutinskih putovanja koje vozimo svaki dan.
Benefiti za vozača zaista su neograničeni i ključno je da budu relevantni jer jedino u tom slučaju vozač ima razlog dati osiguratelju uvid u svoje navike. Bitno je da je sustav transparentan te da je postavljen na način da vozači ne budu penalizirani zbog svojih navika, već samo nagrađeni ako zadovoljavaju uvjete. Sve ovo pretvara do sada nevidljivi i dosadni osigurateljski proizvod u nešto opipljivo i usudio bih se reći zanimljivo.
U tako postavljenom sustavu, samo oni koji su zaista vrlo rizični u prometu imaju razlog ne kupiti ovakav proizvod, no takvi će i dalje imati druge opcije. Međutim za očekivati je da će te opcije postupno postajati sve skuplje.
Amodo vozi dalje – specijaliziranom stazom
Amodo kontinuirano radi na novim modelima sustava koji će donijeti dodatnu vrijednost krajnjem korisniku, odnosno osiguraniku, jer znaju da je on ključna karika u cijeloj priči. Uz ovaj su projekt mnogo naučili o osigurateljskoj industriji i planiraju se još više specijalizirati za nju te ponuditi i druge proizvode za osiguravajuće kuće.
Ova specijalizacija daje nam prednost nad standardnim software development tvrtkama širokog djelovanja, jer je već sada, osim same tehnologije, naša velika vrijednost u našem znanju koje smo stekli na raznolikim tržištima i koje prenosimo na naše klijente.
Imamo mali, ali radišan i dinamičan tim, koji je na visini zadatka, no kako raste interes za naš proizvod, počinjemo osjećati pritisak i izvjesno je da ćemo vrlo brzo rasti. Nedavno smo otvorili ured u San Franciscu kako bismo bili bliže središtu inovacija u našem sektoru. Za sada sam u tom uredu samo ja, no s obzirom na to da već imamo određeni interes klijenata na američkom tržištu, i to bi se moglo brzo promijeniti.
Ovaj se hrvatski startup do sada financirao iz vlastitih izvora i prihoda, ali da bi zadržali dinamiku kojom su krenuli, odnedavno su otvoreni i za razgovor s investitorima koji im se žele priključiti na brzom, ali i sigurnom putovanju, napominje u šali naš sugovornik. Potencijalne ponude već su stigle iz SAD-a, ali za sada se još istražuju i opcije u Europi.
U jedno možemo biti sigurni – Amodo čeka jedna vrlo uzbudljiva vožnja, a tek je na početku puta.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari