
Top Digital Agency: Od Spark.me natjecanja do najuspješnije domaće Funderbeam kampanje
Top Digital Agency, domaća platforma za agencijski matchmaking, od prošle je godine neprepoznatljiva, a danas je iza njih najuspješnija domaća Funderbeam kampanja koja je trajala samo 26 sati.
Startup koji pomaže klijentima pronaći odgovarajuću agenciju do prije nekoliko godina nije se činio kao nešto što je tržištu odveć potrebno, ali domaći Top Digital Agency otkrio je svoj market fit u kojem laganim koracima postaje izuzetno uspješan. TDA nastoji biti prvi alat koji će klijente u nekoliko koraka spojiti s digitalnom agencijom koja može najbolje ispuniti njihove potrebe, čime olakšava mukotrpan posao pronalaska kvalitetnih agencija.
Kao pobjednici prošlogodišnjeg izdanja Spark.me startup natjecanja, Top Digital Agency posljednjih godinu dana provodi na putu i širenju tima koji i dalje radi iz Zagreba, a uspio sam ih uloviti tik nakon uspješne Funderbeam kampanje.
Najuspješniji Funderbeam projekt u Hrvatskoj
Prethodni dani bili su izuzetno uspješni za TDA, poglavito zbog Funderbeam kampanje koja je u nešto manje od 26 sati dosegla cilj, i samim time bila najbrža Funderbeam kampanja u Hrvatskoj te najbrži open-close u povijesti Funderbeama.
Goran dodaje kako im je velika čast bila surađivati sa Zagrebačkom burzom, njezinim CEO-om Ivanom Gažić i CEO-om Funderbeama SEE Damirom Bičanić, a Top Digital Agency i Funderbeam upoznali su se sasvim slučajno, priznaje Goran:
Počeli smo pričati o tome što Funderbeam nudi za uzbudljive proizvode za tržište i zaljubili se u model. Oni su također platforma koja spaja dvije strane tržišta pa nam se i taj dio svidio. Osim toga, mi kao platforma tražimo kompanije koje trebaju digitalne agencije i imaju projekte za njih. Svaki iskorak koji nam omogućava povezivanje s tržištem je nama odlična prilika. Ljudima (tvrtkama i agencija) se sviđa naš proizvod, radimo na tome da im ukažemo kako postojimo i nudimo bolji način pronalaska sljedećeg poslovnog partnera od tradicionalnog.
TDA nastavlja rasturati agency matchmaking
No osim nedavnog Funderbeama, prošla godina je također bila izuzetno dinamična za domaći tim, a Goran Deak, CEO Top Digital Agencyja, kaže mi kako je od našeg posljednjeg razgovora prošle godine, TDA u mnogočemu drugačiji:
Razlog tome je što smo otkrili ono što nas čini matchmaking siteom, a to je naš pitch sustav. Pošto smo first to market, morali smo se pobrinuti da imamo zadovoljavajuće predispozicije za lansiranje te krucijalne značajke.
Goran dodaje i kako je tim tijekom prošle godine osnažen članovima iz Francuske, Indije, Južne Afrike, SAD-a i BiH, uz naravno članove iz Hrvatske.
U 2018. nisu propuštali ni odlaske na konferencije. Osim na TechCrunch Disruptu u San Franciscu, gdje su razgovarali s agencijama i investirorima sudjelovali su i na WebSummitu i Marketplace konferenciji u Berlinu. Također odabrani prije nekoliko tjedana odabrani su u TOP 50 Startup-ova u svijetu od strane Startup Grind-a.
Izazovi su specifični, ali i poznati u industriji
Ipak, nije da su u TDA godinu dana samo cvjetale ruže i trošile se pare. Goran kaže kako su proteklih mjeseci rješavali dosta problema, od kojih su samo neki:
Problem dvostranog tržišta, imati dovoljno supply strane (agencija), pa servirati dovoljno demand strane (kompanijskih projekata) gdje ćemo učiti kako ih uskladiti još neko vrijeme.
Zatim skaliranje tima, imamo brutalan tim u TDA. Gledamo kako pronaći ekipu koja će se asimilirati u core tim i prepoznati iste vrijednosti i ambicije koje smo si postavili.
Tehnika, koje sustave koristiti za productivity, payment processing, generalno tehniku itd. Ne zvuči kao nešto krucijalno, ali odabir krivih alata ima veliki utjecaj na tvrtku. Koliko ih imati, koje odabrati, koji budžet izdvojiti, samo su neka od pitanja na koje treba imati odgovor što ranije i planirati ih tako da su skalabilni s timom i proizvodom.
Jasno, ovo su problemi koji su u isto vrijeme specifični za TDA, ali i muče gotovo sve nove i rastuće tvrtke. Samo nešto naizgled jednostavno, poput odabira alata za menadžment projekata, može vas usporiti ili ubrzati više nego što biste mislili, a kada tome dodamo činjenicu da se radi o startupu koji se bavi spajanjem dvaju klijenata, izazov pronalaska dovoljno klijenata uvijek će biti prisutan.
Kako ih je Spark.me pripremio?
Ipak, velikoj godini pred njima (i narednima), mnogo prije Funderbeama, Tech Disrupta i drugih, prethodio je jedan drugi događaj koji ih je pripremio za nadolazeće izazove i prilike.
Goran mi priča kako je upravo prezentacija na Spark.me konferenciji prošle godine postavila okvire za sva ostala predstavljanja i pitcheve nakon nje, a za sve startupe koji planiraju prezentirati na natjecanjima imaju i nekoliko savjeta:
Jako puno treninga same prezentacije koja mora biti istajmirana u sekundu. U samoj prezentaciji predstaviti ono što proizvod čini uzbudljivim. Nikako ne stavljati, cijene, pakete i usporedne tabele s konkurentnim proizvodima. Napraviti ogromnu listu s pitanjima koje bi žiri mogao imati i tu se postaviti u poziciju tržišta, što zvuči lako, ali baš i nije, jer svaki startup voli sebe gledati u idealnim uvjetima. Uz pitanja također priupitati bližnje, prijatelje, kolege i generalno ljude iz vaše branše je li sve jasno o proizvodu te sve nedoumice i nejasnoće odmah jasno pripremiti u prezentaciji.
Upravo je ta jasnoća nešto što startupi često zanemare jer su fokusirani na proizvod i ideju pa se publici često ne prezentira ono što je njima nužno i važno. Naposljetku, ako u par minuta ne možete svoju ideju objasniti roditeljima ili prijateljima, možda trebate poraditi na prezentaciji, ne na ideji. Jasno, Spark.me je odlično mjesto za početak, ali svaki startup koji planira prezentirati ideje raznim žirijima treba imati prezentaciju koja je uigrana što je moguće bolje.
Možda to može biti i vaš početak
Iako se još u TDA zasigurno slavi uspjeh Funderbeam kampanje, Goran mi kaže kako se do kraja godine intenzivno planira raditi na novim funkcionalnostima, boljoj korisničkoj podršci i novim projektima za agencije. Također, planiraju i nekoliko natječaja za projekte i poslovne ideje koji će biti objavljeni tijekom godine.
Ispred Gorana i tima stoji još jedna zanimljiva godina, a za sve startupe koji imaju ideju i koju žele i mogu predstaviti odličan je savjet prijaviti se upravo na Spark.me startup natjecanje do 15. travnja i tko zna, možda baš vaša ideja krene koracima Top Digital Agency.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.