Tomaž Štolfa, Layer: Od Ljubljane do San Francisca

Tomaž Štolfa, Layer: Od Ljubljane do San Francisca, od krajnjih korisnika do developera

Na jučerašnjm razgovoru na pozornici konferencije Shift našli su se Tomaž Štolfa i Ivan Brezak Brkan, kada su se prisjetili zadnjeg sličnog susreta - tada je Tomaž radio na “idućem Skypeu”, projektu Vox.io. Danas je suosnivač perspektivnog startupa lociranog u San Franciscu, Layer, koji nudi komunikacijski sloj za one koji razvijaju aplikacije. Čuli smo više o njegovom prethodnom startupu, nastanku Layera, pobjedi na TechCrunch Disruptu i odmaku od kreiranja proizvoda za krajnje korisnike prema kreiranju proizvoda za vrlo zahtjevnu publiku - developere.

Tomaz Shift

Tijekom prethodnih godina bilo je zanimljivo pratiti razvoj priče o slovenskom startupu Vox.io, koji je želio promijeniti način na koji komuniciramo, no projekt je 2013. godine ugašen, nekoliko mjeseci nakon što ga je Tomaž napustio. Tada nije objašnjavao razloge odlaska, nego je samo najavio da mora “napuniti baterije” i da će se vratiti. Obećano je i napravio – vratio se s Layerom, a jučer je u Splitu dao i nešto više detalja o cijeloj priči. Između ostalog, danas je svjestan da su radili proizvod za krivu platformu. Imali su rast broja korisnika, imali su dobar tim u Ljubljani, pregovarali su i s investitorima iz San Francisca… No, korisnici nisu bili dovoljno aktivni. Projekt možda nije uspio, ali Tomaž je zahvaljujući njemu upoznao određene ključne osobe, uključujući i drugog suosnivača Layera i, što je najvažnije, prepoznao novu potrebu na tržištu.

Naime, mnoge osobe koje je upoznao razvijale su startupe kojima je bio potreban i komunikacijski sloj. Međutim, mogućnost dopisivanja s korisnicima i među korisnicima nije uvijek bila na razini, a chat aplikacije poput Vibera, WhatsAppa ili Messengera naučile su korisnike da budu zahtjevniji. Jesu li developeri u Airbnbu ili Dropboxu (ili u milijun drugih proizvoda putem kojih danas možete iz nekog razloga chatati) mogli osigurati jednako besprijekornu komunikaciju na koju su korisnici navikli? Layer je odlučio ponuditi taj komunikacijski sloj koji se može lako ugraditi u bilo koji proizvod. Samim time, ciljana skupina su – developeri.

Kako razvijati proizvod za developere?

To ima svoje prednosti i mane, rekao je. S jedne strane, ciljana publika može biti iznimno teška, a s druge daje vrlo jasne povratne informacije o proizvodu.

Tomaž se osvrnuo i na razne aspekte razvoja proizvoda, primjerice kako su odredili koliko im je vremena potrebno za sam tehnički razvoj ili kako odrediti njegovu cijenu. Procjena trajanja bila je relativno jednostavna – na popis se stavio popis stvari na kojima se želi raditi, poput personalizacije ili sigurnosti, a zbroj zadataka pretvorio se u vrijeme potrebno za njihov razvoj. S druge strane, s cijenom je bilo eksperimentiranja. Odustali su o naplaćivanju cijene po poruci koju korisnik pošalje, jer to zna varirati, a radije su odabrali naplatu po mjesečno aktivnom korisniku, jer je ciljana skupina to tražila.

U isto vrijeme su bili otvoreni oko svega, a Tomaž je zagovarao da se prvo testiraju specifikacije na “papiru” prije no što se proizvod počne razvijati. Pokazalo je da je to dovoljno da njihova ciljana skupina ocijeni je li nešto što nude dobro ili ne.

Što je Layeru donijela pobjeda na TechCrunch Disruptu?

Zanimljivo je što su s proizvodom koji je namijenjen developerima pobijedili na TechCrunch Disruptu 2013. godine. Tomaž se našalio da je to iskustvo bilo  slično seriji Silicijska dolina, ali bez povraćanja. 🙂 Iskustvo je bilo nevjerojatno, kaže. Svakome bi to preporučio, iako je bila potrebna poprilična priprema da bi se postigao takav uspjeh. A kad kaže poprilična, to i misli – mjesec dana se radilo samo na usavršavanju prezentacije.

Tim je u tom razdoblju imao ured koji je bio smješten iznad automehaničarske radionice. Tomaž kaže kako je raditi bilo iznimno teško, jer je do njih konstantno dopirala buka popravljanja automobila. Nakon što je cijele noći radio na prezentaciji, ujutro je prezentirao pred timom. I dobio feedback – bez filtera, pravo inženjerski.

Uslijedile su prezentacije pred prijateljima, a potom pred širim krugom ljudi. Mjesec dana se radilo na pitchu, njegovom popravljanju i mijenjanju. Cijeli je tim zahtijevao da to bude dobro napravljeno i sve su snage uložili u to.

I prezentacija na pozornici doista je izgledala odlično.

Nakon pobjede, dobili su dosta rezultata u vidu zainteresiranih potencijalnih korisnika, a Tomaž priznaje da je dva tjedna nakon događaja samo odgovarao na mailove.

Promjene, promjene…

Tada je u Layerovom timu bilo 11 ljudi, danas ih je 35, imali su nekoliko rundi financiranja i radili su aktivno na razvoju proizvoda. Sve je to donijelo nove izazove, poput prikupljanja kvalitetnih zaposlenika, gdje se natječu s velikanima poput Googlea ili Stripea, poput uvođenja prodaje, poput promjene strukture tima i unutarnje organizacije…

Ne smije se nijedan od tih aspekata ispustiti iz vida, kaže Tomaž, ali u isto vrijeme sve je to i izazovno i fantastično.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Damir

    Damir

    13. 06. 2015. u 6:00 pm Odgovori

    Paradoks je da tech blogeri kao Brezak Brkan lakše dolaze do relevantnih ljudi nego mi startuperi. Možda bi oni trebali pokretati vlastite projekte 🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Najava

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Novost

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...