Vjerojatno ne, ali to ne znači da TikTok nije veliki trn u oku Facebooka. Ali to nije prvi put - vrlo sličan scenarij već se događao sa Snapchatom. U novoj epizodi Netokracija Podcasta prošetali smo alejom sjećanja…
…i vratili se u 2013. godinu. Snapchat je opet odbio ponudu od Facebooka. Ovaj put je ona bila vrijedna tri milijarde dolara. Tri! Tri puta više no što je Facebook platio Instagram.
Snapchat je vjerojatno u tom trenutku postao velik trn u oku Marka Zuckerberga. Ali ta boljka traje već godinama.
Od Pokea 2012. do kopiranja Snapchata 2017.
Prisjetili smo se kako je Facebokook dugo pokušavao napraviti nešto slično ovoj sve popularnijoj aplikaciji. Tako je 2012. lansirao Poke, koji je trebao biti nasljednik bockanja na Facebooku, ali su se putem ove aplikacije mogle slati poruke koje nestaju za određen broj sekundi.
Kada Poke nije doživio slavu, 2014. je Facebook predstavio Slingshot, koji je radio nešto vrlo slično, omogućavao je slanje fotki i videa koji, opet, nestaju.
I Slingshot je danas, primijetit ćete, ugašen, ali Facebook je spas pronašao u aplikaciji koju nije kreirao, nego ju je kupio – Instagramu u koji je jednostavno ugradio najpopularnije opcije koje je nudio Snapchat. I to se pokazalo receptom za uspjeh.
Što je s TikTokom?
Idemo u 2019., kada novi trn u oku Facebooku predstavlja brzorastuća i sve popularnija aplikacija TikTok, koja okuplja mlađe korisnike.
U ovoj epizodi podcasta doznajte:
- Zašto TikTok toliko bode u oko Marka Zuckerberga?
- Koje je klonove TikToka do sada Facebook pokušao lansirati?
- Što je recept za uspjeh TikToka?
- Što mu je glavna prepreka (spoiler – to što dolazi iz Kine!).
- I trebate li vi biti na TikToku (vjerojatno ne, ali…)
Imate komentar na ovu ili prijedlog za neku drugu temu? Pišite nam ispod ovog teksta ili na mail info@netokracija.com. Inače, slušajte nas putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta te Spotifya, a ako želite, na YouTubeu nas možete i gledati.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.