Zašto mi operater i dalje nudi 2000 besplatnih poruka?

Zašto mi operater i dalje nudi 2.000 besplatnih poruka?

Još od devedesetih godina prošlog veka, kada je svetu prvi put predstavljen SMS (Short Message Service), niko nije ni slutio da ovaj pre svega funkcionalan vid komunikacije može dobiti adekvatnu zamenu. To se ipak desilo deceniju kasnije kada je Internet u saradnji sa mobilnom telefonijom svetu poradio jednu novu dimenziju komuniciranja, potiskujući dobri stari SMS u okrilje zaborava.

sms2

Prva ideja o razmeni poruka između GSM uređaja rodila se još od 80-tih godina prošlog veka, ali je SMS u potpunosti zaživeo tek 1992. godine kada je započela i masovna upotreba ovog servisa. Zanimljivo je da je prvi SMS poslat sa računara na današnji dan 1992. godine, a u poruci je pisalo “Srećan Božić”.

Obzirom na tehnologiju koja je tada bila zastupljena u svetu mobilnih telefona, SMS je bio baziran na 7-bitnoj platformi, te je bio namenjen isključivo slanju tekstualnog formata. Tek 2000. godine Nokia uvodi standardizovanu 8-bitnu tehnologiju koja pored svoje primarne namene, omogućava i razmenu jednostavnih grafika i tonova.

Ekspanzijom novih projekata i ideja, tehnologija u mobilnom svetu polako počinje da dobija jedan sasvim novi, moderan oblik, te se potrebe korisnika povećavaju ne bi li se održao korak sa najnovijim trendovima. Dolazak prvih pametnih telefona još 2002. godine najavljuje revoluciju u razmeni informacija među recipijentima, a mnoge promene koje su sada već otišle poprilično daleko, ostavile su SMS u drugom, trećem planu – daleko u zaostatku u odnosu na servise kao što su WhatsApp i Viber.

Internet, pre svega

Da ne bismo odmah krenuli sa predstavljanjem popularnih aplikacija za dopisivanje, iznećemo neke druge činjenice koje neke druge činjenice koje ove servise diferenciraju od njihovog prethodnika. Veliki broj nas se pita i čudi kako je moguće da SMS kod pojedinih (starijih) korisnika i dalje predstavlja jedan od vodećih načina komunikacije. Odgovor na ovo pitanje, možda je najbolje potražiti u samoj demografiji. Potrebe mlađih korisnika znatno su veće, takve potrebe zahtevaju brz pristup Internetu, a jak signal danas je benefit kojim se samo veći gradovi mogu pohvatili.

Zbog nedostupnosti Interneta u svakom ćošku sveta, SMS se i dalje drži, te je među vodećim komunikacionim kanalima kada su manja i udaljenija mesta u pitanju. Uticaj starosne strukture u regionu samo je jedan od razloga opstanka tekstualnih poruka – prevashodno jer nešto starije stanovništvo ređe koristi mobilni Internet.

sms1
SMS – dobar još samo u svrhe filantropije?

Istina jeste da globalizacija sve više prodire do najsitnijih segmenata našeg društva, zahtevajući da se prilagodimo novim standardima. Samim tim Internet i njemu srodni servisi nameću se kao dominantni u modernom procesu komunikacije. Koliko god da je SMS prisutan, njegova smrt je neminovna. Svet se jednostavno okreće ka društvenim mrežama, pametnim telefonima, “besplatnim” servisima.

Uloga SMS-a se danas svodi na minimum, a cene tarifnih paketa postaju sve dostupnije. U okviru njih danas postoji neograničena upotreba Interneta sa određenim varijacijama brzine prenosa podataka. Kako to već biva, proces tehnološkog napredka prenosi se u društvu brzinom svetlosti (da, čak i kod nas), pa danas većina korisnika u Srbiji i regionu zna za Viber, kao i za Whats App – dve aplikacije koje možemo okarakterisate kao glavne krive za postepeno “ubijanje” SMS-a.

Prva je poruka zaprimljena na Orbitel 901 (slika: techites.com)
Prva je poruka zaprimljena na Orbitel 901 (slika: techites.com)

Svezane ruke telekoma: Kako dalje?

Android, iOS, Windows Phone – u pitanju su popularni operativni sistemi koji su najzastupljeniji u današnjem digitalnom društvu, kodirani tako da podrže mnoge popularne aplikacije među kojima su i one gore spomenute. Ova dva programa trenutno su najzaslužniji za korenite promene u komunikaciji, ne samo kada su poruke u pitanju, već i razgovori.

Nije ni čudo što je širok spektar megabajta namenjenih za surfovanje internetom sastavni deo ponude tarifnih paketa mnogih telekoma. Uvidevši mogućnost koju pruža prenos podataka, ali i potrebe korisnika, mobilni operateri bili su primorani da donesu taktiku koja će napraviti najbolji balans gledano sa funkcionalno-poslovnog stanovišta. Statistički gledano, sve manja upotreba SMS-a, usmerava pogled većine telekoma ka već postojećim zamenama, stvoreni su uslovi za korišćenje WhatsAppa i Vibera, pa na taj način SMS postaje višak.

Dobro nam je poznato koliko su pomenute aplikacije popularne, te da je njihova upotreba svakim danom sve veća. Upravo iz tih razloga, pokušaćemo da navedemo neke od prednosti koje su nam doneli ovi programi za dopisivanje. Uspešno funkcionisanje WhatsAppa i Vibera zasnovano je na Internetu. Ukoliko nema adekvatne mreže ili prenosa podataka, obe aplikacije pak gube svoj značaj.

sms3

Prednosti oba programa, pored slanja tekstualnih poruka, jeste razmena multimedijalnih sadržaja, poput fotografija, audio snimaka i video zapisa, kao i kreiranje grupnog dopisivanja. Ovakve mogućnosti putem SMS tehnologije ne bi bilo moguće, osim slanja fotografija preko MMS servisa koji zna da nas negativno iznenedi kada pogledamo mesečni račun. Iz navedenih primera možemo zaključiti da WhatsApp i Viber obiluju funkcionalnostima, da su velikim korakom ispred SMS servisa, a pritom se ne naplaćuju, osim po potrošnji internetskog prometa.

SMS ostaje u srcu mnogih

Kako i sami podržavaju razvoj in-house OTT servisa, mnogi telekomi ipak drže SMS kao standardnu ponudu i to će svakako trajati neko vreme. Jedan od razloga za ovakvu odluku svakako jesu pozamašni prihodi, kao i značaj humanitarno-socijalnih akcija gde SMS ima glavnu ulogu pri slanju novčanih donacija.

Kada se saberu utisci iz prethodnih godina, ali i pogleda statistika koju vode mnogi mobilni operateri, jasno je da će u skorijoj budućnosti SMS servis možda u potpunosti biti zanemaren i zamenjen adekvatnim aplikacijama za dopisivanje. Ipak ovakav scenario trenutno nije moguć jer iako sve manje koristimo SMS, on je još uvek tu da nas podseti da postoji i da na njega možemo računati, kako na koncertima koje posećuje hiljade obožavalaca, tako i u miru i tišini prirode.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Rene

    Rene

    03. 12. 2014. u 11:36 am Odgovori

    SMS je pouzdan, brz i najvažnije korisnici mu vjeruju.
    Kao što je Nebojša sam napisao:
    “Isključe nam i Internet. Pa ne možemo provjeriti mail. Ali nam ne isključe primanje poziva i SMS-a. Potonji ću nesumnjivo uvijek vidjeti. Mail možda završi i u spamu. A možda jednostavno pogasim sve notifikacije, ne provjeravam mail dva, tri sata jer nemam potrebe. Nešto je bilo važno i hitno, iako ne dovoljno važno i hitno za poziv? SMS!”

    http://www.netokracija.com/8-pravila-mobilnog-bontona-22438

  2. Eustace Breeze

    Eustace Breeze

    03. 12. 2014. u 12:12 pm Odgovori

    SMS je nezamjenjiv u mobilnom ekosustavu, a autoru preporučam da se raspita o A2P SMS-u i njegovoj primjeni. Do tada, neka se prisjeti kako je dovršio instalaciju WhatsAppa na svoj smartphone.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…