Već dugi niz godina radi se na vjerojatno jednom od najkompleksnijih projekata koji se tiču blockchain tehnologije, a taj dugoiščekivani update za Ethereum blockchain trebao bi izaći sredinom ovog mjeseca.
I have a feeling we’re not using Proof-of-Work anymore 🌪️
Već je duže vrijeme poznato kako blockchain zajednici dolazi velika promjena koji neki nazivaju “najvažnijim trenutkom u kripto povijest”. Taj gotovo mitski trenutak, spominjan još prije 8 godina, nazvan The Merge, stupa na snagu između 13. i 15. rujna.
Barem je tako na Twitteru najavio Vitalik Buterin, suosnivač Ethereuma.
The merge is still expected to happen around Sep 13-15. What's happening today is the Bellatrix hard fork, which *prepares* the chain for the merge. Still important though – make sure to update your clients!
— vitalik.eth (@VitalikButerin) September 6, 2022
The Merge će prebaciti Ethereum blockchain s trenutnog mehanizma koncenzusa Proof-of-Work na novi Proof-of-Stake koji će biti brži i energetski učinkovitiji. Naravno, takav proces nije jednostavan kad u opticaju imate 122 milijuna ETH tokena. A nije jednostavno ni pohvatati čitav žargon ove industrije pa idemo proći osnove – što će se zapravo dogoditi ovim ogromnim refaktoriranjem ili bolje rečeno – mijenjanjem “motora” jednog od najpoznatijih blockchainova?
Što je to Proof-of-Work (PoW)?
Proof-of-Work je jedan od dva najpoznatija mehanizma konsenzusa uz pomoć kojih blockchain sustavi postižu decentralizirano upravljanje, bez bojazni da će netko izigrati sustav. PoW je defacto softverski dokaz valjanosti transakcije na blockchainu, a specifičan je po tome što blokove označava valjanima samo ako su trebali određenu količinu računalne snage za proizvodnju.
To se postiže rješavanjem proizvoljnih matematičkih zagonetki.
Kako neki od vas već znaju, ali vrijedno je ponoviti – kriptovalute nemaju centralizirana tijela koja mogu verificirati točnost novih transakcija i podataka koji se dodaju na blockchain. Umjesto toga- za provjeru valjanosti dolaznih transakcija i dodavanje novih blokova na blockchain – oslanjaju se na distribuiranu mrežu sudionika. Ti sudionici – u slučaju PoW-a poznati kao “rudari” – dobivaju kriptovalute kad god riješe “zagonetku” odnosno validiraju nove podatke i ne prevare sustav.
U konačnici, svrha takvog mehanizma konsenzusa je spriječiti korisnike da ispisuju dodatne tokene koje nisu zaradili ili da dvostruko troše. Kad bi korisnici mogli potrošiti svoje tokene više od jednom, to bi valutu učinilo bezvrijednom.
Naravo, PoW ima i svoje nedostatke. Za validaciju odnosno rješavanje tih kompleksnih zagonetki potrebna je velika računalna snaga grafičkih kartica što iziskuje ogromne količine električne energije. Najbolji primjer tome je Bitcoin koji još radi na PoW konsenzusu, koji koristi električne energije koliko i cijela Švicarska.
Njegova potrošnja energije raste kako se sve više rudara pridruživalo “lovu” na bitcoine. Iako je cilj PoW-a postići decentraliziranost, u stvarnosti on nije decentraliziran kako to zvuči u teoriji jer samo tri rudarska bazena kontroliraju 50% računalne snage Bitcoina.
Što je to Proof-of-Stake (PoS)?
Proof-of-Stake također je algoritam održavanja integriteta kriptovaluta poput PoW-a, ali razlikuje se po načinu kako se sama validacija provodi. PoS zahtjeva od rudara da ulože određenu količinu kriptovalute kako bi postali validatori transakcija. Kapacitet rudara za provjeru valjanosti blokova ovisi o tome koliko su tokena stavili na ulog i koliko su dugo potvrđivali transakcije.
Kada validator uloži svoju kriptovalutu, on ju više ne može koristiti, a profit ostvaruje sudjelovanjem u cijelom procesu. Profit se distribuira u tokenu tog blockchaina (npr. ETH) čiji je iznos proporcionalan udjelu uložene kriptovalute svakog validatora. Kako bi cijeli proces bio siguran, tako su pripremljene i kazne zbog kojih validatori mogu izgubiti uloženi ether ako odu s mreže ili izvrše zlonamjerne transakcije.
Također, PoS ne zahtjeva kupnju jakih grafičkih kartica, time se uvelike štedi struja, a na kraju je i većem broju ljudi omogućen ulazak u kriptosvijet.
Zašto uopće dolazi do prijelaza na PoS?
Jedan od glavnih razloga za promjenu algoritma Ethereum blockchaina je što PoS zahtjeva drastično manje energije za provjeru valjanosti transakcija i izdavanje novog ETH tokena. Prema objavi na blogu Ethereuma, očekuje da će novi PoS sustav smanjiti količinu energije potrošene tijekom procesa validacije za 99.95%.
Ono što će dovesti do drastičnog pada potrošnje energije je slaba, gotovo nepostojeća, potreba PoS-a za enegijom. Potrebni su minimalni hardverski zahtjevi koji su pristupačniji većem broju ljudi. Što je još jedna stvaka koja ide u prilog maksimi decentraliziranosti kriptovaluta.
Uz to, PoW zahtjeva od rudara da se praktički natječu tko ima bolji hardver. S druge strane, PoS algoritam će nasumično odabirati validatore u odnosu na ukupni uloženi iznos koji minimalno mora biti u iznosu od 32 ethera.
Najveće prednosti novog algoritma možemo sažeti na:
- Nije potrebno kupovati skupi hardver;
- Puno učinkovitije korištenje energije;
- Manji rizik od centralizacije mreže što predstavlja prepreku sigurnosti mreže.
Jednom kada The Merge zaživi, developeri počinju raditi na fazama koje zovu the Surge, the Verge, the Purge i the Splurge. Njihov cilj je osigurati da novi algoritam bude skalabilan i siguran. Kako bi svi zainteresirani mogli saznati više o ovom povijesnom procesu, napravljen je Mega Merge Resource List na kojem su skupljene sve bitne informacije.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
tomislav
11. 09. 2022. u 11:40 pm
Odlično, hvala na pojašnjenju!