Tesla Model X terenac je sve što želite!

Tesla Model X terenac predstavljen, a evo zašto ga želite!

Tri godine poslije prve najave, svijet se upoznao s novim električnim automobilom Tesla Motorsa. Predstavljen je terenac Model X, koji će svima koji si to mogu priuštiti dati još više prostora i luksuza, a uz to, i visoku garanciju sigurnosti na cesti. No, to nije sve. Model X ima i stražnja vrata koja se šire poput sokolovih krila.

Tesla_Motors_Model_X_SUV
Tesla Motorsov električni terenac (slika: www.teslamotors.com)

Kako je zagađenje okoliša vruća tema koja bi se mogla spominjati sve više, između ostalog, i sa skretanjem pozornosti na priče poput one povezane s Volkswagenom, Tesla Motors dobio je zgodan termin za predstavljanje manje opasnoga vozila za kvalitetu zraka koji udišemo. Svijet se upoznao s novim Teslinim automobilom na električni pogon, terencem naziva Model X, koji je došao na svijet tri godine poslije prve najave CEO-a Elona Muska što se sprema. Trebalo je vremena, ali automobil je sada tu, luksuzan, siguran – i skup.

Cijene Teslina prvog električnog terenca kretat će se od 132.000 američkih dolara prema većim iznosima, koje će trebati izdvojiti za naprednije verzije novog vozila. Svaki Model X će, međutim, imati i zajednička obilježja. Bit će prostran, s mogućnošću da u automobil stane sedmero ljudi, imat će praktično rješenje za upravljanje na zaslonu za kontrolu, a kako bi vozači i suputnici osjetili raskoš kakvu povezujemo s Teslinim vozilima, tu je i novi pročišćivač zraka. Po Muskovim riječima na predstavljanju, kvaliteta zraka s njime će biti jednaka onoj u dvorani za operacije u bolnicama.

Siguran i brz u isto vrijeme

Model X donosi i prilagodbu na potencijalno opasne uvjete tijekom vožnje, sa sustavom kočenja u kriznoj situaciji koji će vozaču i suputnicima omogućiti da se osjećaju što sigurnije i u nesigurnim situacijama. Ako je u blizini prijetnja na cesti, opasnost će zabilježiti senzori i radar koji će poslužiti za upozorenje da je potreban veći oprez… I nešto manja brzina.

Ljubitelje brze vožnje mogao bi osobito privući napredni model novog terenca, koji ima oznaku P90D. Imat će veće ubrzanje, s postizanjem brzine od 97 kilometara na sat za 3,2 sekunde, a dok se akumulator ne isprazni njime će se moći prijeći udaljenost od malo više od 400 kilometara.

Vrata poput sokolovih krila

Posebnost Teslina električnog terenca bit će otvaranje stražnjih vrata na vozilu, koja će se raširiti poput krila, s rasponom usporedivim s pticom veličine sokola. Ako se pitate je li to dovoljno sigurno s obzirom na to da bi na parkiralištu moglo nedostajati mjesta za takve akrobacije, Model X pomaže da sve prođe bez ogrebotina, s izračunom najboljeg kuta pod kojim se vrata mogu otvoriti kako ne bi došla u kontakt sa susjednim vozilom ili drugim objektom.

Cijena nije mala, ali zainteresiranih kupaca ne nedostaje. Prvi vlasnici već su dobili ključ u ruke poslije predstavljanja, a dosadašnje narudžbe stvorile su red od 25.000 ljudi koji čekaju svoj Model X, što će značiti osam do 12 mjeseci čekanja na isporuku za kupce koji tek šalju svoju narudžbu.

Što dalje?

Iza Modela X, u Tesla Motorsu okrenut će se novim izazovima. Cilj će biti dolazak do što veće kilometraže sa što manje punjenja, s mogućnošću prijelaza do približno 1000 kilometara dok automobil ne ostane bez električnog “goriva”. Elon Musk je za ostvarenje takvoga plana zacrtao najkasnije 2017. godinu, a pored toga, spomenuo je i potpuno automatsku vožnju u roku od otprilike tri godine.

Previše ili premalo ambiciozno? Za Model X je trebalo vremena, vidjet ćemo hoće li biti tako i s najavljenim novim projektima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...