U ekskluzivnom razgovoru za Netokraciju, CEO vodeće kompanije na polju Internet sigurnosti otkriva kako su narasli na 240 zaposlenih i koji su trendovi kada je sigurnost na webu u pitanju.
Nedavni skandal sa privatnim fotografijama poznatih ličnosti u fokus je stavio mnogobrojne sigurnosne mere kojima se služe velike kompanije kako bi zaštitile svoje korisnike. Jedna od najpoznatijih tehnologija koju koriste Google, Facebook, Apple i drugi poznati tehnološki giganti jeste upravo sistem dvostepene verifikacije koji upotrebom mobilnog telefona, kreira dodatni sloj sigurnosti prilikom potvrde identiteta.
Vodeći igrač na ovom polju jeste TeleSign – kompanija sa sedištem u Los Anđelesu čije usluge danas koristi 9 od 10 najposećenijih sajtova u Sjedinjenim Američkim Državama, a koja deo svojih proizvoda razvija upravo u Beogradu. Stigavši u srpsku prestonicu, CEO ove kompanije Steve Jillings izdvojio je vreme kako bi popričao sa Netokracijom o trendu transparentnosti na Internetu, ulozi ove kompanije i njenim proizvodima, kao i o budućim planovima među kojima je i širenje tima u Beogradu, ali i izlazak na berzu.
U Beogradu od 2012. godine
Na devetom spratu VIG Plaze, sa pogledom koji se pruža na ušće Save u Dunav i šarene krovove Novog Beograda, leži predstavništvo kompanije TeleSign koja od 2005. godine posluje na polju Internet bezbednosti i mobilne tehnologije. Pod vođstvom preduzetnika sa skoro od 30 godina iskustva, TeleSign danas broji više od 240 zaposlenih pri čemu skoro polovina njih boravi upravo u Beogradu.
U srpsku prestonicu su, ističe Steve, došli 2012. godine kada su akvizirali britansku kompaniju Routo koja je ovde imala svoj operativni centar sa zaposlenih dvadesetak ljudi. Uvidevši potencijal Beogarada i čitavog regiona, odluka je donošena da se nastavi sa daljim razvojem operacije, a u ovom trenutku u predstavništvu radi oko 120 zaposlenih, čineći tako veliki tim koji je zadužen za marketing, prodaju i razvoj.

Jillings, koji je u kompaniju došao 2010. godine kada je brojala samo 12 zaposlenih, transformisao je TeleSign koji iz godine u godinu duplira profite, a čije predikcije za 2014. godinu iznose blizu 100 miliona dolara prihoda. Na pitanje koji je ključ pri izgradnji kompanije (tako brzo) Steve je odgovorio da dugogodišnje preduzetničko iskustvo igra ogromnu ulogu, ali i da se TeleSign našao na pravom mestu u pravo vreme. Ubrzo nakon što je postavljen na mesto CEO-a, u svetu su se pojavili novi trendovi među kojima je svakako prednjačio izlazak iz zone korisničke anonimnosti:
U novembru 2010. godine, Eric Schmidt predstavio je Google+ koji je korisnike registrovao isključivo pod pravim imenom i uz sistem dvostepene verifikacije. Shvativši da potencijalne napade mogu da zaustave jedino tako što će poznavati svoje korisnike, ubrzo su i ostale velike tehnološke kompanije krenule da primenjuju slična pravila prlikom registrovanja i pristupanju nalogu.
Pogledamo li veliku petorku (Google, Amazon, Facebook, Apple i Microsoft), svaka od ovih kompanija danas koristi dvostepenu verifikaciju u svojim proizvodima, a njena primena sve je prisutnija u e-commercu i kod raznih web i mobilnih aplikacija.
Akvizicijom do daljeg rasta, berza u 2015.
Samo ove godine, TeleSign je u drugoj rundi finansiranja privukao investiciju u iznosu od 49 miliona dolara. Na pitanje kako kompanija planira da iskoristi novostečeni kapital, Jillings je izjavio da je sigurnost na Internetu živa materija koja se konstantno menja i evoluira. Upravo iz tog razloga TeleSign već sada razmatra potencijalne akvizicije među kojima prednjače sigurnosni startupi. Upitavši ga da li je njegovu pažnju privukao neki startup sa ovih područja, Steve je odgovorio da nažalost nije, ali da je otvoren za razgovor sa svim potencijalnim kandidatima, dodavši da se već sada ozbiljno skautuje nekoliko startupa sa prostora SAD, Zapadne Evrope i Izraela koji se pokazao kao pravo uporište kada su sigurnosni startupi u pitanju.
Ističući da će, zbog trenda krađe identiteta na Internetu koji je u porastu, i sama dvostepena verifikacija pronaći svoj put do više proizvoda i usluga, Jillings je naglasio da je mobilna verifikacija svakako deo budućnosti, te da će i u narednim godinama igrati ključnu ulogu:
Mobilna verifikacija je definitivno budućnost. Samo pogledajte biometričke senzore koji se razvijaju na pametnim telefonima, oni se mogu koristiti u različite svrhe. I dok proizvođači ovih uređaja vide otisak prsta kao lozinku, ipak je to samo još jedan binarni kod koji se može razotriti. Mi otisak prsta više vidimo kao korisničko ime koje, uz kombinaciju sa tehnologijom koju pruža TeleSign, može da posluži kao još jedan dodatni sloj autentifikacije.
Pored razvoja novih proizvoda, prodor na tržišta poput latinske Amerike i Azije ostaje u fokusu ove kompanije. “Već imamo prodajne timove u Jugoistočnoj Aziji”, istakao je Steve osvrnuvši se na činjenicu da se azijsko tržište pokazalo kao veoma živahno, te da su njihovu usluge izuzetno popularne i kod velikih ruskih Internet kompanija. Jedan od glavnih ciljeva TeleSign-a jeste i priprema za izlazak na berzu koju Steve vidi kao sledeće poglavlje, ističući pritom da čitav poslovni poduhvat raste, kao i da zahvaljujući ekspanziji ova kompanija planira otvaranje još radnih mesta u Srbiji.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.