Kamo ide Tele2, izjednačen s druga dva operatera u Hrvatskoj?

Kamo sad ide Tele2, prvi put izjednačen s druga dva operatera u Hrvatskoj?

Iako je na naše tržište došao u ulozi izazivača, Tele2 je u posljednjih jedanaest godina sazrio, i po pristupu i po kvaliteti usluga. No, uvijek je bio "onaj treći", a posljednje izvješće tvrtke P3, vodeće europske kompanije koja provodi neovisna istraživanja kvalitete mreža, stavilo ga je kvalitetom poziva i prometa uz bok ostalim operaterima na ovdašnjem tržištu. Što to znači za ovaj telekom, koliko će biti izazovno promijeniti percepciju javnosti i je li 5G veliki idući korak, otkriva nam u razgovoru Johan Bergström, član Uprave i glavni direktor za mrežnu infrastrukturu i IT.

Johan Bergström

P3-ovo je izvješće pokazatelj onoga što je Tele2 i tvrdio u posljednje vrijeme – da dobrano ulaže u unaprjeđenje i modernizaciju čitave mreže, stoga nije neobično što je ove godine upravo ovaj operater naručio spomenuto istraživanje (prošle je, primjerice, to učinio Hrvatski Telekom). Tako je uvođenje 4G mreže, ali i poboljšanje 3G, doprinijelo visokim rezultatima u ovom ispitivanju, a Johan Bergström navodi tri razloga koja su do toga i dovelazaposlenici koji su uložili značajan trud da bi se projekt 4G-a ostvario u kratkom roku, podrška ostalih Tele2 zemalja koje su ranije modernizirale svoje mreže (nemojmo smetnuti s uma da je Tele2 grupa prva u svijetu lansirala 4G usluge), ali i Huawei, koji se pokazao kao dobar partner i koji je i omogućio opremu.

Ne postoji ni jedan projekt u kojem sve od početka do kraja teče po planu pa je tako i ovaj imao strmovit put, ali nas to nije obeshrabrilo. S našim dobavljačima razriješili smo sve prepreke na koje smo naišli i uspješno priveli projekt kraju. Sve ovo je bilo napravljeno prvenstveno misleći na korisnike i kako će samo unaprjeđenje mreže koristiti njima.

Bergström dodaje kako su spomenuto istraživanje naručili kako bi pouzdano i objektivno izmjerili kvalitetu mreže, nakon uloženog truda, te prikupili detaljne informacije i usporedili je s drugim operaterima na Hrvatskoj. To je dalo i dragocjene informacije o tome u kojem smjeru dalje razvijati mrežu.

Ovo istraživanje ujedno daje objektivnu informaciju tržištu o stvarnoj kvaliteti sva tri operatera u Hrvatskoj te razlikama između njih, gdje se pokazalo da danas sva tri operatera u Hrvatskoj postižu visoke rezultate na P3 testu, dok je Tele2 ujedno postigao i najveći rezultat  na testu podatkovnih usluga. Sada kada “nema razlike” u mreži, naša fleksibilna rješenja koja pružaju najveću vrijednost za novac su glavni kriterij prema kojem nas tržište treba evaluirati. A tu smo najbolji.

Mijenjanje percepcije javnosti

No, Tele2 je dugo nosio glas onog manje kvalitetnog operatera, a percepciju javnosti teško da će promijeniti jedno istraživanje. U Tele2 su toga svjesni, ali smatraju da će se to promijeniti kad korisnici osjete unaprjeđenje u usluzi, ne samo u vlastitim domovima, nego na obali, na cestama, u svakodnevici… Zbog toga će idući fokus biti i na održavanju postojeće kvalitete i njenom daljnjem unaprjeđenju. I to sve uz učinkovitost kojom se Tele2 ponosi u svakoj zemlji – više za manje.

Tele2 organizacija u Hrvatskoj je manja nego naših konkurenata. Mi imamo manje kotačića koje je potrebno pokrenuti da bi nešto realizirali, a ujedno Tele2 zapošljava najbolje stručnjake na tržištu. Sve ovo popraćeno i jakom potporom Tele2 sjedišta, čini nas izrazito efikasnom kompanijom koja u kratkom roku na tržište lansira vrlo kvalitetne proizvode. Sama informacija o tome da smo uspjeli unutar jedne godine unaprijediti našu mrežu na visoko kvalitetnu razinu te ujedno lansirati 4G, svjedoči navedenom.

tele2 p3

Ipak, u određenim područjima, Tele2 se i dalje oslanja na mrežu Hrvatskog Telekoma:

Tele2 se još uvijek oslanja na HT-ovu mrežu na područjima gdje nemamo potpunu pokrivenost s našom infrastrukturom. Naša želja je svim našim korisnicima osigurati najbolje iskustvo neovisno o tome gdje se u Hrvatskoj nalaze te pružiti osjećaj sigurnosti da su u potpunosti pokriveni i da u bilo kojem trenutku mogu neometano koristiti naše usluge. Zbog tog razloga mi kontinuirano optimiziramo i unaprjeđujemo našu mrežu.

Ulazak u tržište rezervirano za ‘fiksne’ operatere

No, da se stvari u ovom telekomu mijenjaju, pokazuje i ponuda koja je “zagazila” i na tržište fiksnih operatera. Riječ je o takozvanom Pokućnom internetu koji nudi podatkovni paket i prijenosni WiFi router, što je bilo idealno za ljetovanje. Bergström ne skriva zadovoljstvo rezultatima koje su postigli tom ponudom – kako veli, iako ponuda interneta preko mobilne infrastrukture kao zamjena za fiksni internet može zvučati riskantno, ona se ipak pokazala kao uspješna strategija.

A 5G?

Tele2 u Hrvatskoj još je nov u 4G-u, ali ne smatraju da je prerano razmišljati i o 5G mreži.

Iako standard još nije postavljen, svjetski operateri, uključujući Tele2, aktivno su uključeni u različite diskusije i dogovore vezane uz novu generaciju prijenosa podataka putem mobilne infrastrukture. Izazova ima dosta, no uvjeren sam da će svi oni biti razriješeni na vrijeme kada krenemo u razvoj naše 5G mreže u Hrvatskoj.

Trenutno je 4G izvrsna usluga koja pruža više nego dovoljno većini korisnika, kako u brzini tako i u latenciji, a s velikim podatkovnim paketima koje pruža Tele2, čak i heavy useri mogu zadovoljiti sve svoje potrebe kod nas.

O svemu ovome ipak će najviše odlučivati samo tržište, a pred Tele2 stoji velik zadatak u njegovom daljnjem osvajanju – promijeniti percepciju korisnika o tome da je ovaj operater manje kvalitetan. No, fleksibilnost manjeg operatera u kombinaciji s kvalitetom kakva je do sada postojala samo kod velikih u tome bi ipak mogla pomoći.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Digitalni proizvodi

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...