Razvojem tehnologije došli smo do široko primjenjivih biometrijskih senzora koji o korisnicima mogu saznati puno više nego što oni i sami znaju. Informacije poput otkucaja srca, tjelesne temperature i glukoze u krvi moći će se koristiti u svrhu prodaje.

Marketing od svojih početaka teži što većem broju što privatnijih informacija o kupcima. Kako tehnologija napreduje, počinju se pojavljivati biometrijski senzori koji uz informacije o lokaciji i vremenu, kada je kupac nešto učinio, mogu pronaći i informacije o stanju ljudskog tijela, piše TechCrunch.
Takva tehnologija već postoji i nije potpuna novost, no tvrtke koje su je rabile uglavnom koriste zatvorene sustave. Senzori su do sada imali ograničene funkcije u službi fitness aplikacija gdje bi pomagali kupcima da odrade svoje dnevne rutine u najboljim mogućim uvjetima.
Focusmotion, tvrtka koja proizvodi biometrijske senzore, na svojim je stranicama objavila kako rade na različitim senzorima za ljudsko tijelo koje za sada planiraju koristiti za sport i medicinu. Focusmotion planira tehnologiju koristiti za očuvanje zdravlja, sprječavanje ozljeda na poslu i tijekom treninga, očitavanje razine šećera kod osoba koje pate od dijabetesa i slično, no objavili su kako njihovi podaci daju najdublji uvid u stanje korisnika do sada.

Koliko vam je jeziva pomisao da dok surfate mrežom vaš uređaj izbaci oglas za Torticu baš u trenutku kada se vama počinje jesti nešto slatko?
Za pomoć pitajte doktora iPhonea
Postoji još mnoštvo proizvođača koji u svoje proizvode implementiraju biometrijske senzore, koje ih uglavnom koriste za brojanje sklekova i koraka. One ograničavaju korištenje tih senzora pa ih vanjske aplikacije ne mogu koristiti, što će se morati promijeniti ako se želi otključati puni potencijal te tehnologije.
Pametni su telefoni dosegli udaljenu točku u svom razvoju kada je teško zamisliti koje promjene će ih učiniti boljima. Pojam budućeg pametnog telefona je sada apstraktan kao i prije deset godina. Na veličini ekrana, veličini telefona, obliku i sličnim obilježijima se ne može puno napraviti. No povežemo li svoje uređaje s vlastitim tijelom, doći ćemo do pametnih suputnika koji nas, osim što su direktan komunikacijski kanal do naših voljenih, podsjećaju kada moramo popiti čašu vode ili kad se razbolijevamo prije nego što smo išta osjetili.
Tvrtke poput Focusmotiona, koje prednost daju funkcijama senzora za medicinu, sport i sličnim stvarima, bore se s dobrim razlozima. Implementacija biometrijskih senzora u našu svakodnevicu poboljšat će kvalitetu naših života, osim ako u međuvremenu oglašivači ne “nanjuše krv” i krenu s agresivnim oglašivačkim metodama u trenutku kada smo najslabiji baš za njihovim proizvodima.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.