Pobjednička 'Facebook' taktika Ožujskog za gostovanje navijača na Teatru snova

Pobjednička ‘Facebook’ taktika Ožujskog za gostovanje navijača na Teatru snova

Kapetanov dnevnik: Zadnji ponedjeljak svibnja - lokacija Teatar snova, Manchester. Ne, ovo nije audicija za Star Trek predstavu u opskurnom engleskom kazalištu. Tu sam, naime, na haklu sa Žujinom ekipom! Stojim na lijevom krilu legendarnog Old Trafforda, nasuprot Renea Bitorajca, Koraba Morine i skupine hrabrih Žujinih Facebook fanova. Mene su zvali, kažu, falio je jedan!

Degordian

No pustimo sad moje – idemo pričati o tome kako smo u Degordianu ostvarili tuđe snove, kako smo sa Žujom još jednom uspješno okupili, zabavili i nagradili različite tipove zaljubljenika u najvažniju sporednu stvar na svijetu.

Brend Ožujsko: ponos, prijateljstvo i zabava

Ožujsko pivo kao brend svoje vrijednosti formira oko tri ključna stupa obrane: ponos, prijateljstvo i zabavu. Stoga ni ne čudi punoljetno povezivanje s nogometom, bilo kroz sponzorstvo nogometne reprezentacije ili podršku amaterskim haklerima putem Ožujsko kupa i ostalih malonogometnih turnira. Ukratko, Žuja ne “odrađuje” nogomet, Žuja ga živi, baš kao i svi koji sudjeluju u toj “igri”.

Prilika za jedno novo, nezaboravno i jedinstveno iskustvo se ukazala kada je Molson Coors, grupacija čiji je Zagrebačka pivovara dio, postala jedan od sponzora engleskog Premiershipa. Nedugo nakon toga, Degordian je imao zadatak: osmisliti mehanizam za nagradni natječaj u kojem ćemo voditi šest Žujinih fanova u Manchester, gdje ćemo im pružiti šansu da zaigraju prijateljsku nogometnu utakmicu na Old Traffordu.

Ovakva vrhunska nagrada zahtijeva vrhunsku priču, zahtijeva mehanizam koji neće biti jednostavan te će trajati neko vrijeme i doseći velik broj ljudi i prijava. Ukratko, sve ono što bi jedan Jose Mourinho, manager Manchester Uniteda, tražio od svojih igrača. I prije nego što smo počeli, već smo imali prvo pojačanje – Rene Bitorajac.

Priprema terena

U današnjem nogometu postoje treneri poput Bielse ili Guardiole, tipova koji su (pre)fanatični i detaljni oko pripreme nogometne utakmice, a s druge strane tipovi poput Redknappa i Sherwooda koji odaberu igrače i puste ih da igraju i uživaju. Pogađate kome bolje ide? Lopta je okrugla, a dobra priprema je i dalje pola obavljenog posla.

Tako smo na ploči za taktiku krenuli s ciljevima:

  • Ispričati priču i producirati sadržaj s kojim će se fanovi moći poistovjetiti,
  • Pronaći zanimljiv i svjež mehanizam koji se neće ograničiti samo na društvene mreže,
  • Dobiti kvalitetan UGC koji se dalje može koristiti i koji će učiniti ovaj nagradni natječaj zanimljivim i za gledatelje.

Kako smo i sami veliki zaljubljenici u nogomet i sport općenito, strategiju i ideju za priču smo odlučili pronaći na terenu! Svatko tko igra nogomet, bilo amaterski ili (polu)profesionalno, bilo da ima 7 ili 77 godina, još uvijek vjeruje da je onaj čudni tip koji se skriva u grmlju iza nogometnog igrališta zapravo skaut Nottingham Foresta koji je došao akvizirati baš njega. Znali smo da bi svakom od njih ovakva nagrada bila ostvarenje sna, stoga smo si dali zadatak da u cijeloj priči svi moraju imati svoju priliku. Sjeli smo na klupu, otvorili Žuju i samo gledali…

Offside zamka

Ne razumiju svi što je offside, a i oni koji ga razumiju imaju poteškoća kada ga trebaju definirati. Kako onda uopće izbjeći offside zamke, izazove u kreativnom i produkcijskom procesu? Iskoristit ćemo nogomet (što drugo?), kao analogiju za klasični obračun između teorije i egzekucije. Na papiru je Hrvatska jača momčad od Islanda, ali u praksi smo vidjeli kako je ta utakmica kvalifikacija završila. Koncept je na papiru savršen dok ne dođe vrijeme za egzekuciju koja ga poput islandskog vikinga maljem realnosti odalami natrag u stvarnost dok mu duge plave lokne izvedivosti vijore na glavi.

Manje pretenciozno sročeno, kreativni koncept postane savršen onda kad postane izvediv. Neki od kompromisa na koje je teoretičar u nama morao pristati odnosili su se na ograničeno vrijeme produkcije, dužinu videa i egzotičnost lokacija snimanja. Egzekutor u nama je odahnuo i spustio svoj malj.

Skauting

Konačno, došli smo i do priče. Najjednostavnije rečeno, idemo na gostovanje na Teatar snova i u potrazi smo za individualcima koji će činiti savršenu ekipu. A takva ekipa, zna se, nije sastavljena od najboljih igrača kao što su bili Realovi Galacticosi… Savršena ekipa je skup različitih karaktera i različitih kvaliteta koje se međusobno nadopunjuju. Tako smo i mi krenuli u skauting: tražimo Tehničara, Teoretičara, Golmana, Veterana i Dobrog samo na igrici. Svakog od njih u jednominutnom videu je, na način koji samo on zna, utjelovio Rene.

U sljedeća tri tjedna, za svakog tipa igrača smo imali aktivan posebni nagradni natječaj na različitim digitalnim kanalima. Kako bi fanovi bili svjesni da je riječ o ujedinjenoj priči, producirali smo microsite (teatarsnova.ozujsko.com) na kojem su bile raspisane sve potrebne informacije i koji nam je služio kao landing page za oglašavanje.

Tehničar

Da se rodio 20 godina ranije, danas bi ga slavili kao jednog od najboljih nogometaša HNL-a. Spor i mekan u duelu, no u isto vrijeme elegantan i kirurški precizan. U slobodno vrijeme ne šeće psa, već lopte raznih oblika.

Od potencijalnih tehničara smo tako tražili da nam pošalju video dokaz svog umijeća žongliranja s loptom.

Teoretičar

S tri godine je skautirao Maradonu, a s osam komentirao Cruyffove zamisli. Kad igra, uglavnom melje o nekakvim taktičkim postulatima, a kad gleda utakmicu, od njegovih se komentara ne čuje ni Drago Ćosić.

Teoretičare smo okupili gdje drugdje nego u kvizu i to u formatu Facebook Live objave koja je okupila ogroman broj nogometnih entuzijasta.

Veteran

Stariji tip za kojeg nitko zapravo ne zna koliko ima godina. Uživo je gledao velikog Gordona Banksa, a Dado Pršo je radio kod njega u radionici. Bio je na više utakmica no što može izbrojati, a posebno su zanimljive njegove priče s gostovanja.

Kažu “starija ekipa nije toliko na Facebooku”, pa smo ih odlučili pronaći na Forumu. Od naših veterana tražili smo da nam ispričaju svoje najbolje navijačke priče s nogometnih gostovanja.

Golman

“Najdeblji na gol” jedan je od najstarijih kvartovskih zakona. Iako se često može pronaći u ulozi tehničara, zbog svoje se impozantne pojave etablirao na golu. Kada uđe u igru, jede igrače svojim pogledom.

Žuja i hrana su oduvijek išli ruku pod ruku, a to su dokazali i naši golmani, čiji je zadatak bio objaviti najbolju sliku prije navedene kombinacije. Dobar roštilj je bio zicer!

Dobar samo na igrici

Jedan je od onih koji na igrici uzme Zelenortsku Republiku da te dodatno ponizi dok izvodi pokrete koji nisu programirani. Na terenu stalno viče X, R1 i Trokut, no kad mu kažeš da puca, redovito mu “pukne veza”.

Da su nogometne simulacije iznimno popularne, dokazali su nam naši gejmeri od kojih smo tražili najbolje zgoditke i opise zabijene na FIFI ili PES-u.

Aha, zaboravili smo… FALI nam još JEDAN. 🙂

Svatko tko je ikada organizirao nogomet, zna o čemu se radi. Pošto oni zbog toga već imaju vrhunsku tarifu za mobitel, nije im bio problem podijeliti najsmješnije izlike putem WhatsAppa ili SMS poruke.

Sudačka nadoknada

I evo nas opet na početku priče. Utakmica je krenula žustro, baš kao što to obično i bude s utakmicama u Premiershipu. Klasični engleski sudački kriterij je dopuštao čvrstu igru i beskompromisne duele. Ipak, jedna ekipa se pokazala puno spretnijom

Ovakve stvari doživiš jednom u životu, jasno je to i našoj ekipi koja je na Teatru snova doživjela zenit svoje nogometne karijere. Uhvatili smo i njihove dojmove nakon utakmice.

Treće poluvrijeme

Rezultati su ostvarili naša velika očekivanja, a promocija se bazirala isključivo na Facebook kampanji. Kroz promovirane objave je:

  • dosegnuto preko 2,2 milijuna korisnika,
  • 91 tisuća Facebook korisnika ostvarilo je interakciju s objavama,
  • ostvareno više od 623 tisuće pregleda Facebook videa,
  • zaprimljeno oko 1.900 prijava (fotografija, videa, teksta, poruka, sudjelovanja u kvizu…).

Uspjeli smo spojiti i iskoordinirati šest različitih nagradnih natječaja te pritom zabaviti sve koji su sudjelovali i pratili cijelu priču. Gostovanje na Teatru snova je odrađeno, a sada je vrijeme za nove izazove. Čujemo se na jesen, Žuja je zakon! 😉

Autori: Ivan Tušek i Matej Brnardić

Ivan Tušek voditelj je Content & Creative Strategy odjela u agenciji Degordian. Neki od klijenata na čijim je projektima radio uključuju Ožujsko, Vipnet, Lufthansu, Heineken, Dell i druge. Voli gledati filmove i pričati o njima. Voli pričati općenito. I slušati. Glazbu pogotovo.

Matej Brnardić svoje vrijeme u Degordianu provodi razvijajući kreativne strategije. Inače ga se može vidjeti kako bulji u nebo za svojim dronom s kojim se pravi da zna fotkati. Cijeni glazbu, laže da svira usnu harmoniku. Generalno ok lik za sportski okršaj i pivo poslije toga.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Karijere

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Intervju

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Prikaz

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Analiza

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Tvrtke i poslovanje

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Tvrtke i poslovanje

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Intervju

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.