Tabletom protiv izdavačke depresije: Može li jeftina tehnologija spasiti skupo novinarstvo?

Tabletom protiv izdavačke depresije: Može li jeftina tehnologija spasiti skupo novinarstvo?

Prošli smo tjedan saznali da se The Times (News Corp.) odlučio upravo na takav model naplate digitalnog sadržaja. Nove pretplatnike žele privući tako što su im ponudili Nexus 7 mini tablet (32GB) po cijeni od 80 dolara, uz što ide i mjesečna pretplata od 6.40 dolara za pristup digitalnom sadržaju. Možemo li izbaciti 'tele' iz ove priče i zadržati se samo na 'komunikacijama', odnosno može li ovakav model zaživjeti u izdavačkoj industriji?

The Timesova nova strategija.

Modemi su pjevali pjesmu svog naroda, internetske veze bile su sporije od državne birokracije, a jedini prozor u svijet modernog bili su sateliti. Lovili su mahom njemačke programe, a ljudi su se informirali kupujući novine i gledajući jedan od dva ponuđena domaća TV programa. Svijet je, dakle, bio mlad.

Informacije su se širile nešto sporije pa je trebalo jedno vrijeme da mi tada postane jasnije kako to da u Njemačkoj možeš za svega par novaca kupiti mobitel. I to na benzinskoj pumpi! Istovremeno, prvi modeli kod nas su bili skupi koliko i ogromni.

Na kvaku vrata spoznaje ukazao mi je frend, mahom po povratku od rodbine iz Frankfurta. Super je, kaže, kupiš mobitel za siću, ali ti je onda pretplata skupa i plaćaš je mjesecima. Nešto što ćemo svi mi prije ili kasnije osjetiti i na vlastitoj koži. Što su mobiteli postajali manji, to su pretplate postajale veće.

Ali takav poslovni model funkcionira.

Možemo li izbaciti ‘tele’ iz ove priče i zadržati se samo na ‘komunikacijama’, odnosno može li ovakav model zaživjeti u izdavačkoj industriji?

Neki vjeruju da može.

Prošli smo tjedan saznali da se The Times (News Corp.) odlučio upravo na takav  model naplate digitalnog sadržaja. Nove pretplatnike žele privući tako što su im ponudili Nexus 7 mini tablet (32GB) po cijeni od 80 dolara, uz što ide i mjesečna pretplata od 6.40 dolara za pristup digitalnom sadržaju.

Nexus uz svaku digitalnu pretplatu.

Cijena ovog Nexusovog modela iznosi 320 dolara, što je ušteda za korisnike od 240 dolara na kupljeni uređaj. Oni koji se odluče na kupovinu moraju uzeti pretplatu na 18 mjeseci. Platiti je mogu unaprijed, što će ih koštati 481 dolar ili 108 dolara ako kupe tablet uz jedan mjesec početne pretplate, nakon čega svaki sljedeći mjesec korisnici trebaju izdvajati 28 dolara za pretplatu.

Operacija uspjela, živi li pacijent?

Za sad nije poznato kakav su dogovor postigli News Corp.  i Asus (proizvođač Nexusa). Obzirom da je cijena uređaja smanjena za čak 75 posto, moguće je da su ili ušli u financijski rizik i kupili tablete po standardnoj cijeni ili, realnije, uspjeli izvolijevati nižu cijenu temeljem grupne kupovine uređaja.

Prema izjavama Toma Whitewella, ‘digitalnog direktora’ Timesa, start je bio ‘veoma jak’, ali konkretne brojke ovog eksperimenta još uvijek ne znamo.

Ovo nije prvi put da upravo Times koketira s novim tehnologijama u pokušaju da pronađe isplativ model naplate digitalnog sadržaja i spasi ono što se u novinarstvu još da spasiti. Tijekom 2010. godine, The Times je ponudio jeftiniju pretplatu na digitalni sadržaj, posredstvom tri mobilna operatera i po principu grupne kupovine. Sakupili su nešto manje od 130 tisuća pretplatnika digitalnog izdanja, ali su istovremeno izgubili milijune povremenih čitatelja.

iPad i dalje na tronu

Prvi kritičari kažu kako je potez hrabar, ponajviše zato što se zna da je jedan tablet i dalje daleko ispred svih – iPad.  Kako kažu, korisnici ne žele mijenjati iPad za Nexus, a kupovati još jedan tablet, iako jeftiniji, samo kako bi mogli pratiti digitalne sadržaje The Timesa nije praktično i ne bi se trebao očekivati takav potez korisnika.

Hoće li The Times uspjeti?

Jasno je to i direktorima u Timesu: iPad mini je dostupan po cijeni od 269 funti, i to verzija sa 16 GB memorije. Oni bi, ističu, rado ponudili korisnicima pretplatu putem iPada, no za to bi cijena uređaja (s barem 32 GB prostora) morala drastično pasti.

Za sad ostaju uz Nexus, ali se otvoreno nadaju da će s vremenom padati cijena Appleovih tableta te da će Apple još jednom, kao u slučaju glazbe, biti predvodnik nove medijske revolucije.

Sličnih pokušaja već je bilo

Tržište tableta ubrzano raste, realno je očekivati da će cijene padati pa da će se dogoditi i situacija u kojoj će se tablet, kao mobitel, moći kupiti za male novce, ali uz pretplatu na digitalne sadržaje. Tome u prilog ide i činjenica da se tableti već mogu kupiti za svega par kuna (i kod nas), uz potpisivanje pretplatničkih ugovora, no za sad samo u telekomunikacijskom sektoru.

Hoće li Timesu poći za rukom da napravi ‘slovo razlike’ po ovom principu tek ćemo vidjeti. No, ako je za usporedbu, neki američki mediji već su pokušali slično i rezultati nisu bili sjajni. Tako je Philadelphia Inquirer napravila sličan potez, ali nisu bili zadovoljni brojkama – dobili su bitno manje pretplatnika nego što su očekivali. Paralelno, Chicago Tribune odlučio je preuzeti kontrolu nad cijelim procesom i krenuo u izradu vlastitog tableta za svoje čitatelje. Kako doznajemo, riječ je za sada samo o konceptu. Kritičari kažu da je teško izvedivo, jer za izradu tableta treba ‘iskustvo i znanje’ koje novinski izdavač ne može sakupiti preko noći. Isto vrijedi i za The Times. Uspiju li u svom naumu s Nexusom, onda će ‘poklopiti po ušima’ industriju tableta i utabati put za ostale.

Nek’ im je sa srećom.

 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Damir2

    Damir2

    12. 12. 2012. u 11:08 am Odgovori

    Mislim da je ova ponuda prekomplicirana, ali trend je ispravan. Sada nude tablete, ali u budućnosti trebaju oni plaćati pretplatnicima da čitaju. Jer ako žele da čitam njihovu verziju događaja, neka mi plate. Ko plati više njegovu verziju ću čitati. Nešto kao AdWords aukcija za čitatelje

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?