T-Blog bi mogao (blogerski) pokazati drugo lice Hrvatskog Telekoma

T-Blog bi mogao (blogerski) pokazati drugo lice Hrvatskog Telekoma

Hrvatski telekom odlučio se na pokretanje službenog T-Bloga kojim žele komunicirati novosti o svojim uslugama i mogućnostima, kao prvi veći blog jedne hrvatske korporacije. O ciljevima i budućnosti bloga Hrvatskog Telekoma kao komunikacijskog alata razgovarali smo s T-HT-ovim Bojanom Mušćetom koji nam je ekskluzivno otkrio što zapravo namjeravaju blogati.

thtblog_1naslovna

Hrvatski telekom odlučio se na pokretanje službenog T-Bloga kojim žele komunicirati novosti o svojim uslugama i mogućnostima, kao prvi veći blog jedne hrvatske korporacije. O ciljevima i budućnosti bloga Hrvatskog Telekoma kao komunikacijskog alata razgovarali smo s T-HT-ovim Bojanom Mušćetom koji nam je ekskluzivno otkrio što zapravo namjeravaju blogati.

T-Blog je projekt Odjela za odnose s javnošću Hrvatskog Telekoma, što će dizajnom biti itekako očito bilo kome tko ga posjeti. Podijeljen na šest kategorija, uključujući Digitalno društvo i T-Svijet, blog je za početak već napunjen desecima članaka, većinom o njihovim proizvodima te tehnološkim novostima. Iako su privremeno komentari zatvoreni (zbog bete), Mušćet je rekao kako će svakako biti uskoro uključeni.

Iako je većina članaka potpisana kao “T-Blog”, što možda i nije najsretnije rješenje kada se radi o blogu kao komunikacijskoj platformi tvrtke koja se želi približiti korisnicima, nekoliko članaka poput Dušperovog otkrivanja najpopularnijih hrvatskih pjesama na Deezeru ulijeva nadu. Ukoliko niste znali, od domaće glazbe je na francuskom glazbenom servisu koji je nedavno uključio suradnju s T-HT-om najslušanija – Severina!

thtblog_2

S tehničke strane T-HT blog izrađen je na WordPress sustavu za upravljanje sadržajem, najpopularnijim sustavom za blogove koji pokreće i Vašu Netokraciju te niz drugih regionalnih blogova.

Nakon sociala, content

Mušćet za Netokraciju otkriva kako je razvoj bloga logična nadogradnja na prisutnost tvrtke na društvenim mrežama gdje je T-HT prvenstveno prisutan na Facebooku i Twitteru:

Blog je komunikacijski kanal pomoću kojega se na neposredniji način mogu plasirati teme koje su vezane za poslovanje HT-a. To ne znači da će se pisati samo o uslugama Hrvatskog Telekoma i da će na blogu pisati isključivo zaposlenici HT-a. Cilj je da se putem bloga promoviraju vrijednosti digitalnog načina života.

T-HT-ov Bojan Mušćet

Dakako, to znači da će Hrvatski telekom kroz blog plasirati teme koje ne samo da su im bitne, nego ih žele učiniti što relevantnijima, poput novih usluga. Većina rubrika je, doduše, usmjerena prema općenitim tehnološkim temama za koje Mušćet najavljuje kako će biti pune članaka ne samo T-HT-ovih analitičara, već i vanjskih suradnika. Podsjetimo, dok Telekom Slovenije već neko vrijeme objavljuje Tehnik blog (koji je i dalje u beti), Telekom Srbije je svoj blog objavio krajem prošle godine na Blogomaniji čiji je Netokracija bila regionalni medijski partner.

Testiranje tema prije, sad i ubuduće

Mušćet spominje kako je ideja za pokretanjem T-Bloga već duže prisutna, ali su je svakako željeli testirati te dobro definirati sadržaj koji će biti objavljivan:

Blog je išao neko vrijeme u beta-fazi, dorađivali su se dijelovi, razvijale teme, definirala koncepcija. Danas smo, eto, spremni za lansiranje u blogosferu. Nadamo se da će blog postati rado čitan, ne kao konkurencija etabliranim blogovima i tehnološkim siteovima, nego kao mjesto gdje se podrobnije i detaljnije mogu pojasniti pojedini procesi, usluge, inicijative i inovacije vezane za aktivnosti Hrvatskog Telekoma.

Plasiranje stavova na nešto drugačiji način glavna je prednost koju Mušćet vidi kod blogova za tvrtke, pri čemu dakako velika većina svjetskih tehnoloških tvrtki već ima svoje blogove čak i prije nego što su došli na društvene mreže poput Facebooka i Twittera. Blog pri tome, prema Mušćetovim riječima, nije “korisnička služba”, već jednostavno komunkacijski kanal kojim čak i velike tvrtke mogu pokazati jedno drugo lice.

thtblog_3
Mobilne teleme za telekom – tko bi rekao…

Teorija i praksa stvaranja korporativnih blogova već je itekako prisutna na svjetskom, a posebno američkom tržištu, tako da T-HT svojim T-Blogom ne mora izmišljati toplu vodu. Pristup koji će, doduše, morati primijeniti na sadržaj tog bloga, morat će biti drugačiji od T-Portala koji je ipak medijski “portal” ili pak statusa objavljivanih na društvenim mrežama. Uz stručnost i točnost, od T-Bloga čitatelji će tražiti iskrenost i stav, posebice ukoliko T-HT očekuje od njega imati dugoročnu korist.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

SEO i tražilice

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Intervju

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…