Međunarodni konzorcij na projektu symbIoTe, koji se provodi u sklopu programa Horizon 2020, do 28. veljače ima otvoreni poziv za developere i vlasnike IoT platformi, developere IoT aplikacija i krajnje korisnike, a cilj je potaknuti ih da postanu dio sustava symbIoTe, za što je osigurano gotovo milijun kuna.
Kao dio EU programa Horizon 2020, projekt symbIoTe kroz otvorene pozive financira tvrtke, startupe i istraživačke centre za implementaciju specifičnih programskih nadogradnji usmjerenih prema uključivanju novih IoT platformi u sustav symbIoTe korištenjem otvorenog koda. Naime, projekt symbIoTe definira otvorena sučelja i razvija softversko rješenje za interoperabilnost i suradnju IoT platformi koristeći postojeće standarde i protokole.
Ispitivanje sustava u domovima, transportu, plovidbi…
Međunarodni konzorcij na projektu sastavljen je od 14 članova iz osam zemalja, među kojima su Fakultet elektrotehnike i računarstva te Vipnet, koji u projekt unose vlastite platforme, zatvorenog i otvorenog koda, a koje postaju dio budućeg IoT ekosustava. U planu im je ispitati predloženi sustav u pet korisničkih okolina iz svakodnevnog života kako bi se ocijenila primjenjivost rješenja u domovima, obrazovnim institucijama, stadionima, transportu te plovidbi. Stoga je do 28. veljače otvoren poziv za partnere sljedećih profila:
- developere i vlasnike IoT platformi koji žele programski nadograditi postojeće IoT platforme novim funkcionalnostima i implementirati otvorena sučelja kako bi njihove platforme postale interoperabilne.
- developere aplikacija koji žele razviti inovativne korisničke IoT aplikacije koristeći prednosti sustava symbIoTe za pristup uređajima iz različitih platformi.
- skupine krajnjih korisnika radi sudjelovanja u specifičnim testovima aplikacija u različitim okolinama.
Članovi konzorcija symbIoTe podržat će odabrane partnere u svakoj fazi suradnje kako bi im omogućili razvoj rješenja koja imaju potencijal digitalizacije fizičke okoline. U prvom otvorenom pozivu osigurano je gotovo milijun kuna, a više informacija o projektu može se pronaći na službenim stranicama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.