
Super Bowl: Kako je Under Armour iskoristio Curryja i Snapchat te postigao – touchdown!
Velika večer američkog nogometa oduvijek je bila i velika marketinška priča. Uz nadigravanja na samom terenu Denver Broncosa i Carolina Panthersa događala su se i nadigravanja oko njega, puno prije samog Super Bowla. A u centru igre našao se i - Snapchat!
I dok stručnjaci još uvijek pregledavaju oglase te izabiru najbolje i najgore, ja sam se odlučio posvetiti jednom zanimljivom detalju, tome kako je Under Armour “iskoristio” Snapchat i svoju glavnu zvijezdu Curryja za promociju.
Under Armour dio je NFL-a, ovlašteni je dobavljač obuće i rukavica, ali veću ulogu u svemu ima Nike koji je 2012. godine potpisao ugovor na pet godina vrijedan čak 1,1 milijardu dolara. Sponzorstvo se odnosi svu odjeću koju koriste NFL klubovi i igrači u službenom natjecanju.
Želja mi je bila ukazati vam pravi omjer snaga prije povijesnog, 50. Super Bowla, između ova dva proizvođača sportske opreme.
Snapchat, glavno oružje gerila marketinga
Prije negoli je Super Bowl krenuo, počeo sam na Snapchatu pratiti i Nikeov profil posvećen američkom nogometu, a još prošli mjesec popratio sam i profil Under Armoura. Naravno, očekivao sam da će Nike, s obzirom na ugovor i vjerojatno veća prava te uz specijalizirani Snapchat, pratiti Super Bowl, ali to se nije dogodilo.
Ono što me je potpuno iznenadilo (ugodno, naravno), bila je kampanja Under Armoura koju slobodno možemo nazvati i gerila marketingom.
Under Armour je kreirao cijelu priču, a glavni lik te priče bila je NBA zvijezda, Stephen Curry. Trenutno najpopularnijeg sportaša u SAD-u snimali su kako promatra najpraćeniji događaj, pratili su ga do terena i kroz VIP ložu te su sve objavljivali u snapovima. Ništa nije bilo komplicirano, ali stvorili su sadržaj koji je pratio priču, a to je jako važno.
Under Armour je pokazao kako su moderna tvrtka koja prati trendove i poznaje svoje potrošače, mahom milenijalce. Stoga niti ne čudi podatak da su po prodaji u SAD-u, s drugog mjesta “svrgnuli” Adidas, a prijete i Nikeu.
Naravno, u svojoj priči na Snapchatu nisu zaboravili niti predstaviti svoje proizvode, a sljedeći snap jasno pokazuje da se radi o odličnom primjeru gerila marketinga.
‘Zaigrali’ su pametno
Snapchat je ugovor s NFL-om potpisao nedavno, u rujnu 2015. godine, a od tada je svaka utakmica imala preko 60 sati sadržaja koji su kreirali korisnici, odnosno navijači. Službeni partneri NFL-a na Snapchatu su Amazon, Budweiser, Marriott i Pepsi. Tijekom samog Super Bowla Snapchat je zauzeo drugu poziciju među aplikacijama na App Storeu, što pokazuje iznimno veliki interes korisnika za sadržajem koji može ponuditi samo ta aplikacija.
Zanimljivo je istaknuti kako je od službenih partnera svoj Snapchat profil koristio samo Amazon, dok su svi ostali bili iznenađujuće mirni. Snapchatu se ponajviše zamjera nedostatak analitike kojom bi se mogla pratiti isplativost oglašavanja pa marketinški stručnjaci diljem SAD-a spominju taj “detalj” kao glavni razlog. No to nije spriječilo Under Armour, zar ne?
Bit će zanimljivo vidjeti rezultate pregleda videa i broja korisnika koje će Snapchat, vjerujem, objaviti uskoro.
Nedostatak analitike, mnoštvo emocija
Iako mnogi kritiziraju Snapchat zbog nedostatka analitike, njih to trenutno ne brine. Kako je i CEO IZEA-e Ted Murphy izjavio za clickz.com, da su željeli analitiku, vjerojatno bi ju već i postavili.
Zanimljiv je i detalj koji pokazuje rezultate kreiranja sadržaja za vrijeme Super Bowla samo na Snapchatu. Naime, Mike O’Brien, novinar na clickz.com, analizirao je Google trendove brendova Marriott i Gatorade koji su bili prisutni samo na Snapchatu. Primijetio je kako kod Marriotta nije bilo promjena, dok je Gatorade zabilježio određeni rast.
Ipak, treba biti jasno kako ovo nikako nije jasan pokazatelj je li Snapchat utjecao dobro ili loše na određeni brend.
Iako Snapchat ne nudi analitiku, nudi ono što ljudi vole, mnoštvo emocija, sadržaj “iza zastora” i bez oglasa. To ga čini posebnim i zbog toga raste iz dana u dan, a to je sada Evanu Spiegelu ljudima koji vode Snapchat i jedini cilj.
Tako je bilo s Facebookom, Twitterom i Instagramom – prvo su skupljali korisnike, a zatim u sve uključivali i oglase. Upravo zbog toga i ne čudi trenutni rast, a tvrtke koje ulože već sada u Snapchat, pogotovo u sportu, imat će bolju startnu poziciju kada dođu pravi oglasi s analitikom. (Ako i vi želite postati takva tvrtka, klub ili savez, pročitajte prvu knjigu o Snapchatu u sportu na svijetu, klikom ovdje.)
Treba dobro poznavati pravila igre kako biste pobijedili, a Under Armour je u utakmicu krenuo bolje od Nikea i Adidasa.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.