Možda ste primijetili kako je danas Netokracijin logotip na naslovnici osvanuo bez slova K, pa je tako Netokracija postala Neto-racija. Ne brinite, nećemo praviti raciju, nego samo na ovaj način pokazujemo podršku kampanji Suglasnik za život, koja se održava povodom Europskog dana darivanja organa (11. listopada). A suglasnik, odnosno suglasnost, možete dati i vi – ako ništa drugo, barem putem Facebook aplikacije.
Vjerujemo kako ćete tijekom idućih nekoliko dana zamijetiti i druge medije te istaknute pojedince koji će “darivati” suglasnik iz svog imena ili imena brenda za akciju i tako simbolično prikazati darivanje organa. Činjenica stoji da je Hrvatska prva po darivanju organa u Europskoj uniji, ali tomu svakako doprinosi činjenica da je svaki Hrvat, osim ako njegovi bližnji ne navedu drugačije i ako druge okolnosti to priječe, automatski darivatelj organa nakon smrti. No, koliko nas je zapravo jasno izrazilo svoj stav? Upoznalo članove obitelji s odlukom?
Vođeni pretpostavkom da su takve osobe u manjini, Hrvatska udruga Transplant, Imago i Drap zajedničkim snagama danas kreću sa zanimljivom kampanjom zvanom Suglasnik za život, fokusiranom na medije i javne osobe, posebno u online svijetu, kako bi upoznali javnost s važnošću donošenja odluke o darivanju organa. Kako navodi Darko Bosnar, Art Director u Imagu, nisu željeli u medijima vidjeti klasične oglase, nego ovime postižu osobniji pristup – ipak je potrebno “odreći se” dijela sebe, svog imena:
Bitno je iznijeti stav, bitno je reći da ili ne. Naravno, “darivanje” suglasnika iz imena ne znači da ste odmah spremni i za darivanje organa, ali na ovaj način smo željeli potaknuti raspravu o ovoj problematici, jer o ozbiljnim temama i treba pričati na zabavan način.

Osim medija, koji će ispustiti koje slovo iz svojega naziva, u kampanji mogu sudjelovati i svi oni s Facebook profilom. No, kako je ova društvena mreža ponešto kruta oko pravila mijenjanja imena, s agencijom Drap razvijena je aplikacija za kreiranje cover slike, putem koje se može lako odabrati suglasnik koji se ispušta iz imena ili prezimena.

Dakle, nemojte se iznenaditi ako vaši prijatelji, mediji ili brendovi koje pratite odjednom počnu gubiti suglasnike – imajte na umu da se iza toga krije jedna važnija priča u koju se možete uključiti i vi. I ne dopustite da sve ostane samo na Facebook aktivizmu, koji će zamrijeti za nekoliko dana – obavijestite svoje bližnje jeste li suglasni da se vaši organi doniraju ili ne. Teška je to tema, istina, ali ovakva simpatična kampanja dobra je za razbijanje leda.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.