Ako stvarate igru u kojoj ćete svojim korisnicima pružiti priliku za zabavu s tuđim profilom na društvenoj mreži, pripremite se na to da vaš projekt možda neće živjeti dugo i sretno. Svježi primjer koji dočarava što se može dogoditi stiže sa sudbinom aplikacije Stolen, koja se bavila virtualnim trgovanjem profila na Twitteru, a iako je brzo stekla popularnost, nije trajala dugo. Negativne kritike izazvale su povlačenje iz App Storea samo dva tjedna poslije dolaska u Appleovu trgovinu aplikacijama.
Došli, izazvali reakcije – i nestali. Ova rečenica možda će najbolje opisati put aplikacije Stolen i njezinih kreatora unatrag dva tjedna, od dolaska u App Store posljednjeg dana 2015. godine do povlačenja iz trgovine aplikacijama za iOS. Iako je riječ o kratkom razdoblju, Stolen je brzo stekao popularnost i počeo rasti, ali su putem stigle i negativne kritike koje su dovele do uzmaka tvrtke Hey Inc., koja je stvorila aplikaciju.
Što je izazvalo buru?
Stolen je, nagađate, bio osmišljen za dolazak do nečega što nije vaše. Aplikacija je pretvarala profile na Twitteru u virtualne kartice kojima se može trgovati i nudila mogućnost da se njezini korisnici igraju kupujući profile drugih za virtualni novac. U osnovi priče bila je zabava koja je brzo počela privlačiti nove korisnike aplikacije, ali njezini kreatori očito nisu imali u vidu sve poteškoće s kojima bi se mogli suočiti.
Problem je bio u tome što je i vaš profil mogao postati virtualna kartica kojom se trguje, u slučaju da se s trgovinom u Stolenu počeo zabavljati netko tko vas prati na Twitteru. No, opcija da se izvučete iz ove zavrzlama bila je ponuđena tek naknadno. Pored toga, nije bilo prilike da doznate da ste ušli u krug u kojemu se trguje na Stolenu sve dok netko nije postao vlasnikom vašega profila u toj aplikaciji. Tek tada dobili biste obavijest da ste se našli u igri, a da za to niste dali svoj pristanak.
Problem je bio i u igranju s virtualnim karticama za trgovanje u Stolenu. Nakon što je došao do nečijega profila u aplikaciji, novi vlasnik mogao ga je ukrasiti mijenjanjem dotadašnjeg nadimka i postavljanjem neke nove poruke koja bi potom mogla doći do drugih korisnika Stolena, čak i ako je poruka nepristojna ili uvredljiva.
Stolenovi nedostaci i moguće opasnosti s ovakvom igrom postali su vidljiviji poslije intervjua za Gadgette u kojemu se Siqi Chen, CEO Hey Inc-a, osvrnuo na dio problema. Stigle su i druge kritike, među kojima su bile i neke vrlo istaknute, poput one članice američkog Kongresa, Katherine Cook koja je na Twitteru obznanila što je pisala vodećim ljudima Twittera i Applea.
Stolen se štitio, ali…
Kritike su odradile svoje i zasigurno su utjecale na povlačenje Stolena, ali igra koja je osmišljena kao zabavno prikupljanje tuđih profila imala je i nekoliko zaštitnih mehanizama. Za početak trgovine, nije bilo dovoljno samo preuzeti aplikaciju i početi se njome služiti, već je bio potreban i pozivni kod za početak igre, što je omogućavalo da u krug trgovine ne uđe baš svatko i da se broj igrača kontrolira.
Pored toga, prve negativne reakcije dovele su do uvođenja mogućnosti da svoj profil izvučete iz igre nakon što doznate da se njime trguje, a Siqi Chen je u razgovoru za Gadgette spomenuo i da su vodili računa o uvredama i govoru mržnje. Postojala je mogućnost suspenzije igrača koja ga je vraćala na početak puta, s vraćanjem do tada prikupljenog iznosa virtualne valute na nulu, što je značilo da igrač mora u novu kupnju unutar aplikacije kako bi ponovno mogao u lov na tuđe profile. Stolen je bio osmišljen tako da je pravi novac kojim se kupuje u aplikaciji vodio do virtualne valute potrebne za popunjavanje kolekcije tuđih profila.
Hoće li se Stolen vratiti? Na njegovu profilu na Twitteru, prvo je stajala obavijest da ga neće biti do neke nove obavijesti, ali potom je stigao i ‘tvit’ koji otkriva da je ova priča dobila konačni kraj:
The app is no longer available in the App Store. We've heard everyone's concerns and have decided the best thing to do is to shut down.
— Stolen! (@getstolen) January 14, 2016
Pa vi kradite tuđe profile na društvenim mrežama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.