Prošloga smo tjedna imali priliku prisustvovati Demo Dayu češkog akceleratora Startup Yard, na kojemu se predstavljalo osam projekata - sedam njih je prošlo program akceleracije, a tada su predstavili čime su se bavili posljednjih deset tjedana. Među njima bio je i srpski Warrantly, koji razvija aplikaciju za izdavanje i čuvanje jamstvenih listova "u oblaku".

Prošloga smo tjedna imali priliku prisustvovati Demo Dayu češkog akceleratora Startup Yard, na kojemu se predstavljalo osam projekata – sedam njih je prošlo program akceleracije, a tada su predstavili čime su se bavili posljednjih deset tjedana. Među njima bio je i srpski Warrantly, koji razvija aplikaciju za izdavanje i čuvanje jamstvenih listova “u oblaku”.
Demo Day otvorio je direktor StartupYarda Cedric Maloux, o kojemu ste detaljnije nedavno mogli čitati na Netokraciji, a koji je pozdravio prisutne motivirajućim tonom, zahvaljujući svima koji su doprinijeli cjelokupnom programu te završnom danu.

Ovo je četvrta godina našeg programa, kojega su osnovali seznam.cz i Synot, a kojima zahvaljujem, kao i svim partnerima koji su pružali fantastičnu podršku u proteklih deset tjedana i pomogli prenošenju znanja našim timovima. Do sada smo akcelerirali 29 tvrtki, od kojih 7 više ne postoji. U isto vrijeme, četiri su akvizirane, što znači da nam je stopa “preživljavanja” 76%.
Ove je godine Startup Yard napravio stvari na malo drugačiji način – njihova je prva odluka bila da prime samo projekte povezane s pretraživanjem, podatcima i analitikom. Primili su 62 prijave, a 58% njih došlo je iz zemalja kao što su SAD, Indija, Brazil, Njemačka, Nizozemska i Finska. Na kraju je odabrano sedam timova iz pet različitih zemalja: Češka Republika, Albanija, Srbija, Rumunjska i Kazahstan. Ukupno, timovi se sastoje od 20 mladih poduzetnika u dobi od 20 do 34 godine.
Naši su im mentori pomogli u poboljšavanju strategija. Bez njih, timovi ne bi bili tamo gdje su danas. Nakon prvog mjeseca fokusirali su se na izgradnju marketinških, financijskih i projekcijskih planova, s ciljem lansiranja za vrijeme ili nakon programa. Vrlo smo sretni jer su tri tima lansirala svoje beta verzije, a jedan od njih već bilježi prihod. A projekt koji će biti lansiran za nekoliko tjedana već je prikupio ulaganje poslovnih anđela.
Ovaj je Demo Day također prikazao nove načine na koje se može doznati nešto više o timovima i njihovom projektu. Umjesto uobičajenih postavljanja pitanja nakon prezentacije, StartupYard je omogućio interakciju s članovima, jer je svatko mogao doći do njihovog stola i razgovarati o projektu u privatnoj atmosferi.
Evo i sedam odabranih timova, uz jedan iz Microsoftovog inovacijskog centra iz Praga:
Warrant.ly

Demo Day je započeo srpskim Warrantlyjem, o kojemu ste već mogli ranije čitati na Netokraciji, a riječ je o platformi “u oblaku” koja se koristi za izdavanje i upravljanje jamstvenim listovima za proizvode, putem koje će papirnate verzije postati prošlost. Nikola Todorović, jedan od osnivača, napravio je zanimljivu prezentaciju, koju je započeo riječima:
Imam jednostavan plan. Želim promijeniti svijet. A ako želite promijeniti svijet, morate započeti neku vrstu revolucije.
Warrantly predstavlja rješenje za prodavače i proizvođače koji na ovaj način mogu izdavati digitalne garancije kupcima koji će držati jamstvene listove svih kupljenih proizvoda na jednom mjestu.
YourPlace

Ovaj kazahstanski startup pokazao je alat za analitiku i targetiranje koji omogućuje programe vjernosti putem mobilnih uređaja. Jedan od osnivača, Mark Okhman, tijekom prezentacije objasnio je kako će YourPlaceApp pomagati restoranima, barovima i kafićima da izgrade bolje veze sa svojim korisnicima, kojima će omogućiti posebne ponude. Korisnici trebaju napraviti samo dvije stvari da bi bili nagrađeni – preuzeti aplikaciju i čekirati se na najomiljenijim mjestima, a uskoro će početi stizati ekskluzivne nagrade.
Najveće postignuće ovog tima u protekla tri mjeseca bilo je – skaliranje. Napravili su novi backend kako bi bio fleksibilan i skalabilan u samo tri tjedna.
SentiSquare

Češka je predstavila svoj tim SentiSquare, koji nudi sažetke o onome što se govori u brendovima na nekoliko jezika. Josef Steinberger prikazao je duboku semantičku analizu društvenih mreža koja koristi jedinstvene metrike za lociranje komentara koji imaju najveći učinak, prioterizirajući utjecajan sadržaj i filtrirajući nebitne komentare. Njegova višejezična analiza dopušta vizualizaciju mišljenja o brendu na karti svijeta, usporedbu zemalja i geografski uvid specifičan za svaki brend. SentiSquare nudi duboko razumijevanje reputacije brenda i njegove konkurencije.
Verifiqua

Tim iz Microsoftovog inovacijskog centra u Pragu prikazao je još jedan češki projekt. Jedan od osnivača Verifique, Kamil Ježek, predstavio je automatsku verifikaciju Java programa koja će spriječiti greške pri izvedbi otkrivajući probleme u ranoj razvojnoj fazi. Ovaj servis “u oblaku” nudi se tvrtkama koje izrađuju softver, odjelima koji se bave kvalitetom te developerima.
Evolso

Rumunjska je osmislila zanimljiv projekt kojeg nazivaju aplikacijom za flertanje. Alin Stanescu predstavio je Evolso visokim energetičkim tonom, privlačeći pažnju publike još zanimljivijom aplikacijom. Ova mobilna aplikacija bazirana je na lokaciji i pomaže korisnicima da se povezuju pronalazeći osobe slične njima – koje zanimaju isti događaji i mjesta za izlaske. U samo šest tjedana ovaj je startup došao do ideje, njene izvedbe i lansiranja, što je vrlo impresivno.
MyPrepApp

Iz Češke stiže i odlično rješenje za studente – MyPrepApp je aplikacija koja pomaže pripremanju za ispite. Jedan od osnivača, Vaclav Formanek, objasnio je kako projekt pomaže studentima koji imaju nisku motivaciju za učenjem – kreira prilagođene planove za učenje i koristi gamifikaciju za motiviranje studenata za postizanjem boljih rezultata. Tim je lansirao aplikaciju za češke studente, a već su u prvom tjednu privukli 5000 njih.
Famely

Ovaj mobilni magazin za poznate osobe i njihove fanove donosi novi način za praćenje omiljenih zvijezda, bez pretraživanja društvenih mreža i internetskih portala – s Famelyjem sve je na jednome mjestu. Beta verzija bit će spremna u srpnju, a jedan od osnivača, Pavel Nemec, prikazao je tri jednostavna koraka koja korisnik prolazi kad odabire pravu mješavinu sadržaja o slavnima. Potrebno je samo povezati Facebook ili Twitter profil, odabrati omiljene slavne osobe i kreirati vlastiti magazin. Na ovaj se način mogu pratiti posljednje vijesti i drugi sadržaj povezan s njima. Timu Famely nedavno se pridružio i marketinški menadžer zadužen za američko tržište koji će pomoći u približavanju tamošnjoj publici.
Gjirafa

Albanci su predstavili zanimljiv projekt imena – Gjirafa. Jedan od osnivača, Mergim Cahani, predstavio je ovu web tražilicu i agregator vijesti za albanski jezik, koja nudi i informacije koje se trenutno ne mogu pretraživati putem interneta. U samo jednom tjednu pridobio je 1000 pretplatnika, a povećao je procesuiranje s tri stranice po sekundi na 150 stranica u samo tri mjeseca. Ovaj pretraživač donosi relevantne informacije za 12 milijuna osoba diljem svijeta koje se služe albanskim jezikom.
Vrli novi poduzetnički svijet

Gledajući ove novopečene poduzetnike i slušajući njihove ideje mogli su se osjetiti ponos i sreća – oni su preuzeli stvari u svoje ruke, kreirali su 127 radnih mjesta i pokušavaju pretvoriti “komplicirano” u “jednostavno”. Nije tu samo riječ o idejama koje su prezentirali na Demo Dayu, nego i o njihovom inovativnom poduzetničkom pristupu i entuzijastičnom duhu. Tijekom tri mjeseca vrijedno su radili i proveli bezbrojne sate s mentorima kako bi poboljšali, lansirali i uspjeli u budućim planovima. Sad su se spremni vratiti kućama i nastaviti svojim putem. StartupYard, Cedric Maloux, Seznam, Synot i partneri napravili su dobar posao – prenijeli su svoju dosjetljivost, znanje, energiju i vjeru u mlade poduzetnike, čije su nastupi dokazali da su i više no spremni na ono što ih čeka. A Netokracija im svakako želi svu sreću!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.