Uz hrvatske stručnjake komentiramo stanje Europske unije!

Uz hrvatske stručnjake komentiramo stanje Europske unije!

Ususret godišnjem obraćanju predsjednice Europske komisije, Europski parlament pri uredu u Hrvatskoj u suradnji s Netokracijom organizirat će prijenos i raspravu kojom ćemo uz domaće stručnjake iz različitih područja popratiti i komentirati trenutno stanje u Uniji.

Europska komisija, još poznata i kao Vlada EU, ima pred sobom izazovnu godinu. Sastavljena od povjerenika iz država članica, njezina temeljna zadaća je pripremanje i predlaganje propisa za naredno razdoblje. Kucnuo je čas da se pripremimo i za 2021. Predsjednik, u ovom slučaju predsjednica, Europske komisije u rujnu svake godine u Europskom parlamentu drži govor o stanju Unije, u kojem se osvrće na postignuća (ali i nedaće) u protekloj godini i predstavlja prioritete za iduću.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije, održat će svoj govor 16. rujna 2020. Obraćanje će trajati od 9 do 9:30 sati, nakon čega slijede pitanja parlamentaraca, među kojima je i 12 hrvatskih predstavnika.

Online event u organizaciji Europskog parlamenta Ureda u Hrvatskoj, Europske komisije u Hrvatskoj i Netokracije prenosit će uživo govor predsjednice o stanju EU te prateći Digital Brunch, panel raspravu hrvatskih stručnjaka koja će se održati u 12 sati istog dana.

Moderatorima, osnivaču Netokracije Ivanu Brezaku Brkanu te glavnoj urednici, Miji Biberović, u raspravi će se pridružiti:

  • Hajdi Ćenan, suosnivačica i CEO airta;
  • Vuk Vuković, ekonomski analitičar, suosnivač i CEO Oracluma;
  • Matija Žulj, osnivač agrotech tvrtke Agrivi;
  • Mija Dropuljić, novinarka i aktivistica;
  • Višeslav Raos, politički analitičar i docent na Fakultetu političkih znanosti.

Uz vodstvo moderatora, prolazit će kroz glavne točke predsjedničkog govora. Nakon panel rasprave, svi pratitelji moći će postaviti pitanja u komentarima na Zoomu i Facebook stranicama (niže su linkovi za praćenje prijenosa).

🔴📹 Pratite uživo govor Ursule von der Leyen, predsjednice Europske komisije o Stanju Unije 2020. Nakon govora održat će se plenarna sjednica sa zastupnicima u Europskom parlamentu.#SOTEU

Geplaatst door Europska komisija u Hrvatskoj op Vrijdag 11 september 2020

Zdrava planeta i novi digitalni svijet

Kao i predsjednici prije nje, von der Leyen prije godinu dana prezentirala je svoje političke smjernice za razdoblje 2019-2024, a koje su joj između ostalog zaradile trenutnu poziciju. Prioriteti utvrđeni na početku njenog mandata i dalje vrijede za suočavanje s današnjim izazovima u ova neizvjesna vremena. Kako ističu:

Komisija je i dalje vrlo odlučna u ostvarivanju ciljeva svojih vodećih inicijativa, europskog zelenog plana i digitalne strategije, jer su oni ključni za ponovno pokretanje europskog gospodarstva i izgradnju otpornije, održivije, pravednije i prosperitetnije Europe.

Ovo su trenutno aktivne smjernice po područjima kojom se vodi njezino predsjedanje Komisijom, a o kojima će se dotaknuti i u svom obraćanju:

Pratite nas 16. rujna!

Prijenos State of the Union 2020 obraćanja kao i Digital Brunch možeš pratiti preko Zooma (LINK) i Facebook stranica Europskog parlamenta Ureda u Republici Hrvatskoj i Europske komisije u Hrvatskoj.

Podaci za uključenje u Zoom:

  • Meeting ID: 966 1092 8570
  • Passcode: 115956

Dijeliš nešto na društvenim mrežama? Ne zaboravi službene hashtagove: #JačiZajednoEU #StrongerTogetherEU #SOTEU

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?