Ljuta sam. Možda je nekome tko ne koristi Twitter ovo sve potpuno nevažno, ali ja, i mnoštvo drugih tviteraša, sinoć je bilo itekako ljutito. Godinama ova društvena mreža ne zna što bi, kamo bi i kuda bi, ali godinama je se držimo i imamo taj neki 'ljubav-mržnja' odnos s njom. Nedostaju nam stari drugovi, oni koji su tijekom godina utišali svoju komunikaciju, ali ovu društvenu mrežu ipak obožavamo, pogotovo u kakvim vanrednim situacijama, poput prirodnih katastrofa, gdje je doista nezamjenjiva. Dugo čekamo da se nešto dogodi što će ju ponovno učiniti uzbudljivom. I što se dogodilo? Promijenila se ikona za postavljanje tvitova u favorite. Dobili smo ‘lajk’. Dobili smo srce. Dobili smo... Da ne kažem što.
Ne, nije ovo šiz zbog ikone (Da, mama, nije! Isprika na tinejdžerici u meni). Ovo je samo šlag na torti, pardon srcolika višnja na šlagu glupih poteza koje ova društvena mreža povlači ne bi li pokušala balansirati između želja korisnika i želja investitora.
Čemu onda šiz, Mia?
Nije tajna da Twitter ima problema s akvizicijom novih korisnika. Većina osoba koje koriste ovu društvenu mrežu priznaju da se u početku nisu baš najbolje na njoj snalazili. Meni je trebalo negdje oko pola godine obilaženja, praćenja, pokušaja uključivanja u konverzacije da bih shvatila kako sve to funkcionira. A to je bilo još 2009., kad sam plaho, pod, sad kad gledam na to, poprilično šašavim nadimkom cyberkoza procvrkutala, odnosno, promeketala.
mekeće!
— Mia Biberović (@cyberkoza) October 29, 2009
Iskreno, moj prvi tvit trebao je glasiti “kako se ovo vozi” ili nešto slično tome, ali vjerojatno sam ga putem obrisala. Jer voziti sam naučila, a vožnja je bila uzbudljiva – to je mjesto gdje sam upoznala dobar dio svojih današnjih suradnika, gdje sam se upoznala i s Netokracijom, gdje sam pronašla oglas za posao zbog kojeg sam se na kraju i preselila u drugi grad, što je redefiniralo i moju karijeru i moj privatni život… Bilo je tu i odustajanja, netvitanja mjesecima, ali uvijek se nekako vraćam toj društvenoj mreži jer cijenim njenu jednostavnost, direktnost i brzinu.
Milijardu korisnika isprobalo Twitter – i odustalo
No, Twitter ima problema, ponavljam. Njihovu srž vrlo je dobro analizirao investitor Chris Sacca na svom blogu Lowercase Capital gdje je iznio nevjerojatan podatak da je milijardu korisnika isprobala Twitter – i odustalo od njega. I ne samo to, porast broja novih korisnika stagnira, oglašivači također, a Twitter time teško uvjerava investitore u svoj potencijal.
A čini se da ima problema i s vlastitim samopouzdanjem, zbog čega unosi neke diskutabilne novosti u svoju uslugu. Da se želi vratiti na pravi put pokazuje i povratak Jacka Dorseyja na mjesto CEO-a koji je obećao, među ostalim, da će Twitter učiniti jednostavnijim za nove korisnike, jer je to nužno za daljnji, toliko priželjkivani rast.
Our work forward is to make Twitter easy to understand by anyone in the world, and give more utility to the people who love to use it daily!
— Jack (@jack) October 5, 2015
A koje smo to promjene dobili?
U to smo vrijeme dobili povećanje broja znakova u privatnim porukama, a šuška se da bi se prostor i u tvitovima mogao proširiti (čemu se apsolutno protivim – ako ne možeš nešto sažeti u 140 znakova, vjerojatno nije vrijedno objave na ovoj društvenoj mreži). Doduše, nadam se da se to neće dogoditi, jer se time gubi jedna od fantastičnih priča o tome kako je Twitter nastao.
Druga poboljšanja koja su stigla odnosila su se na oglašivače – ciljanje oglasa prema publici koja se nalazi na određenom događaju, a na web verziji uvedeno je više bijelog prostora, odnosno više prostora za oglase. Iduća se promjena odnosila na korisnike koji su bili offline i propustili određene priče – ‘while you were away’, što opet pogoduje novim korisnicima koje često zbunjuje velika količina sadržaja koji se izmjenjuje u stvarnom vremenu. Sve to počinje nalikovati Facebookovom algoritmu koji prema bezbrojnim parametrima odlučuje koji će nam sadržaj prikazivati u news feedu, što je potpuno iskompliciralo korištenje ove društvene mreže i postao jedan od glavnih razloga zbog kojih u posljednje vrijeme češće koristim Twitter.
‘Like’ se ne može koristiti na isti način kao – favorit
A jučer je došlo posljednje “poboljšanje”, još jedan korak prema “facebookizaciji” Twittera. Umjesto mogućnosti dodavanja tuđih (ili vlastitih) tvitova u favorite, od jučer ih možemo ‘lajkati’ (da, termin like upotrijebio je sam Twitter), odnosno označavati srcem. I to je pokušaj privlačenja novih korisnika, kako je rečeno:
Želimo da Twitter bude jednostavniji za korištenje, a znamo da zvjezdica ponekad može biti zbunjujuća za nove korisnike. Možda vam se sviđa mnogo toga, ali ne može vam mnogo toga biti favoritom.
Pokušaj privlačenja novih, uvreda za postojeće. Kao što sam onda jednom napisala šašavi tekst o tome što sve može označavati ‘lajk’ na Facebooku, ista se stvar može primijeniti i na označavanje tvitova zvjezdicom. To ne znači nužno da nam se tvit sviđa, nego ga koristimo:
- za označavanje tvitova kako bismo ih kasnije ponovno pronašli;
- da bismo naveli da je nešto primljeno na znanje;
- da bismo završili raspravu;
- da bismo označili da nam je određeni sadržaj zabavan;
- …
Trebate dokaze?
Heart does not equal… pic.twitter.com/pYYcKYySev
— Logan Rhoades (@LoganRhoades) November 3, 2015
This whole TWITTER ARE IDIOTS for doing a ⭐️ -> ❤️ conversion is a general sentiment referendum. Not about THIS issue, but Twitter at large.
— DHH (@dhh) November 3, 2015
In fact, sacrificing the ambiguity of the ⭐️ over the clarity of the ❤️ is exactly what good product management is all about: Trade offs!
— DHH (@dhh) November 3, 2015
.@twitter, this is psychologically incorrect How to put heart on some bad news or catastrophe? We want stars back! https://t.co/YMV904EvxD
— Beba Kron (@BebaKron) November 3, 2015
Meni je sad malo neugodno stisnuti ovo srce. Što ja znam, svakako se to može protumačiti. Dragi Lastane, jesam li normalan?
— Vedran Đulabić (@vdulabic) November 3, 2015
Slomljeno srce
Da, shvaćam da je sve ovo pretjerivanje zbog promjene ikone, ali to srce kao da je postalo simbol svega što Twitter ne razumije o svojim korisnicima. Umjesto da prouči koji su razlozi zbog kojih postojeći korisnici uopće koriste ovu društvenu mrežu i na koji ju način koriste, radije ih žrtvuje na račun potencijalnih novih korisnika.
Ukratko: Tviteraši – zvijezda. Twitter – srce. I nakon svih ovih godina ne vidim kako bismo mogli pomiriti ove nepomirljive razlike.
Ti. ♥ Ja. ★
— HUGOLENA (@Hiperbolicnaa) November 3, 2015
Usput, Twitteru, ako već uvodiš ‘Like’, ne zaboravi i da se Facebook pokušava odmaknuti od njega. Kako je sve krenulo, sličan scenarij možemo i ovdje očekivati za koju godinu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mato
04. 11. 2015. u 7:15 pm
Malo dramatizirate bezveze 🙂 Od muhe slona radite.
Mia Biberović
04. 11. 2015. u 9:51 pm
3
Damir
05. 11. 2015. u 10:54 am
Twitter je žrtva ljudske gramzivosti. Kada je ekipa financijaša-biznismena predvođena Dorseyem najurila početne osnivače-entuzijaste koji suTwitter i osmlislili to je bio početak kraja. Biznismeni nemaju pojma o tome kako funkcioniraju startupi, a i nije ih briga dok god dolazi lova.
Korosnici uzalud očekuju od financijaša koji se usput kupaju u novcu od Twittera da nešto smisle. Njima je jedino stalo da podignu malo vrijednost dionice, za drugo im se živo fućka. Tu su se korisnici pokazali prilično naivnima, očekujući od dotičnih inovativne stvari.
Twitter je definitivno na putu prema dolje i po mojem mišljenju pad može zaustaviti samo ako vrate prvobitnog osnivača kojeg su najurili bez dolara u džepu, sebi grabeći čitavu kompaniju i zasluge. Ima karme, ima pravde.
http://goo.gl/t9qBF9