Kako prenosi Telegraf, predstavnici Srbije ovih dana bili su u poseti američkim tehnološkim gigantima u okviru ICT misije koja je za cilj imala otopljavanje odnosa između ove dve strane. Budući da Srbija u ovom trenutku predstavlja pogodno tle za buduće tehnološke investicije, srpska delegacija predvođena premijerom Ivicom Dačićem krenula je put Silicijumske doline kako bi se stupilo o kontakt sa predstavnicima Googlea, Applea, Intela, HP-a, Cisca te Microsofta i drugih.

Kako prenosi Telegraf, predstavnici Srbije ovih dana bili su u poseti američkim tehnološkim gigantima u okviru ICT misije koja je za cilj imala otopljavanje odnosa između ove dve strane. Budući da Srbija u ovom trenutku predstavlja pogodno tle za buduće tehnološke investicije, srpska delegacija predvođena premijerom Ivicom Dačićem krenula je put Silicijumske doline kako bi se stupilo u kontakt sa predstavnicima Googlea, Applea, Intela, HP-a, Cisca te Microsofta i drugih.
Pored premijera Dačića, delegaciju su činili Stefan Lazarević, državni sekretar u Ministarstvu spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija, Jasna Matić, specijalni savetnik u Ministarstvu finansija i ekonomije, Ivan Simič, direktor Poreske uprave Republike Srbije, Veselin Jevrosimović predsednik kompanije Comtrade kao i Michael D. Kirby, ambasador SAD u Srbiji.

Predstavnici ICT misije sastali su se prvo sa čelnicima Microsofta sa kojima se pričalo o daljem jačanju saradnje između ove kompanije i Srbije, kao i o izgradnji razvojnog centra u Beogradu. Nakon toga usledili su sastanci sa Intelom i PayPalom, a premijer je izjavio da je u veoma kratkom roku veliki broj građana otvorio PayPal naloge i da se uskoro nada da će ova kompanija građanima omogućiti i primanje novca, no kako je rekao, i dalje ostaju određene regulative koje se prvo moraju rešiti sa Narodnom Bankom Srbije.
Važnost ICT misije za razvoj Srbije i prijateljskih odnosa istakao je ambasador SAD u Srbiji Michael D. Kirby koji je tom prilikom izjavio:
Ovo je primer odlične saradnje između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država, jer kako Srbija polako ulazi na vrata Evropske unije, SAD će nastojati da održi odlične odnose. Sporazumi koji su danas postignuti, pomoći će mladim osobama da dođu do posla. Ekonomiji su potrebna poboljšanja, a ona će se ostvariti u vidu investicija američkih kompanija i zapošljavanja mladih osoba u Srbiji.
Srpska delegacija takođe je imala je sastanak sa predstavnicima Applea i Googlea, a premijer Dačić je dodao da bi proizvodi ove dve kompanija mogli uskoro da budu dostupni i građanima Srbije. O tome kako je prošao sastanak sa Googlom najbolje nam opisuje tweet Veselina Jevrosimovića:
Google, dosta su otopljeni odnosi, Srbija ce da dobije set regulativa koje treba da izmeni da bi nam dali pun servis twitter.com/vjevrosimovic/…
— veselin jevrosimovic (@vjevrosimovic) May 14, 2013
Budući da će izvoz softwarea i ove godine Srbiji doneti ubedljivo najviše novca, nekih 1,05 milijardi dolara uz rast od 5% do 6%, Vlada je odlučna u nameri da se posveti daljem razvoju domaće IT industrije, ali situacija je daleko od savršene kao što su pojedini mislili.
Da mora još dosta da se radi na usklađivanju regulativa, pokazuje nam i činjenica da je Ministarstvo finansija i privrede na preporuku Fiskalnog sektora juče objavilo da ipak neće podržati set olakšica namenjenih IT industriji koje su pre svega par meseci najavljene i koje su znatno trebale da olakšaju namete zaposlenima u IT sektoru. Po svemu sudeći ICT delegacija imaće pune ruke posla po povratku iz Sjedinjenih Američkih Država ne bi li se konačno uskladili zakoni i programi pomoći koji trebaju dovesti velike tehnološke kompanije u Srbiju.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.