Kako nas je Spark.me 2017 još jednom oduševio, zabavio i - inspirirao?

Kako nas je Spark.me 2017 još jednom oduševio, zabavio i – inspirirao?

Proteklog tjedna u hotelu Mediteran u Budvi završen je još jedan Spark.me, jedna od najpozitivnijih konferencija u regiji. Kroz dva dana imali smo priliku slušati predavanja Maxa McKeowna, Heather B. Armstrong, Roberta Fitzpatricka, ali i mnogih drugih koji su nas zabavili, nasmijali i inspirirali – barem do idućeg izdanja!

Maxa McKeown na Spark.me je stigao nakon četiri godine nagovaranja.

Spark.Me konferencija koja se od 2013. održava na predivnoj crnogorskoj obali i kada je riječ o regionalnim konferencijama, vjerojatno je ona koja prenosi najviše pozitivne energije i inspirativnih riječi. Kroz pet godina postojanja, na pozornici su se izmjenjivali eksperti iz Automattica, Microsofta, Facebooka, 500 Startups i drugih velikana tech industrije. Naravno, Spark.Me ni ove godine nije razočarao, a govori Maxa McKeowna i Heather B. Armstrong bili su ujedno vrlo poučni i zabavni.

Konferenciju je otvorio keynote doktora Maxa McKeowna, koji je na Spark.Me stigao nakon čak četiri godine nagovaranja. Njegov zanimljiv prezentacijski pristup i zarazna karizma učinila su ga jednom od glavnih zvijezda ovogodišnje konferencije, a veliki pano kojim se služio tijekom svoje prezentacije ostao je izložen u predvorju poput umjetničkog djela.

Kako uspjeti uz pravilnu strategiju?

Max je svoje predavanje temeljio na strategiji, odnosno načinima na koje nam pravilna strategija može donijeti uspjeh. Strategija je način na koji sami krojimo svoju budućnost, i strategija nije graf ili prezentacija, već živuća stvar. Također je zanimljiva bila Maxova definicija uspjeha:

Sav uspjeh je uspješna prilagodba, a sav neuspjeh je nemogućnost prilagodbe.

Drugi dio Maxovog predavanja bavio se figurativnim otocima na kojima živimo kada imamo neku poslovnu ideju. Oni su:

  • Grozni otok (Awful island) – otok na kojemu svi razumiju ono što radimo i svima je jasno, gdje svi rade iste stvari
  • Otok „Da, ali ne“ (Yes, but no island) – otok na kojemu su oni koji imaju jedinstvenu, ali očitu ideju koju će svi kopirati.
  • Otok Raj (Paradise island) – otok na kojem samo vi razumijete zašto nešto radite, vaši klijenti su oduševljeni, a vaša konkurencija ne razumije što se događa.

Za kraj svog predavanja Max je izdvojio potrebu za kvalitetnim ljudima, kojima se treba okružiti ako želimo da nam posao bude uspješan. Treba znati pronaći osobe koje dijele vašu strast za onim što radite, i jedino tako ćete s groznog otoka doći na onaj najbolji zajedno s vašim idejama.

Klijenti lažu – ako postavite loša pitanja

Osobno, jedno od najboljih izlaganja na ovogodišnjoj konferenciji bilo je ono Roberta Fitzpatricka, na temu odnosa s klijentima i istraživanja publike za vaše proizvode. Iz Robovog iskustva, klijenti izuzetno mnogo lažu i upravo zbog toga većina rezultata do kojih dolazite ako ih pitate za mišljenje neće biti previše korisna za vaš posao.

Ipak, Rob tvrdi kako ovo možete iskoristiti u svoju korist, ako samo postavite prava pitanja. Jedan od glavnih problema kod loših odgovora je jednostavno to što oni odgovaraju na loša pitanja, pa tako Rob predlaže razgovor s klijentima o njihovim životima umjesto onog standardnog pitanja „Što mislite o ovoj ideji?“.  Na ovaj način ćete bez sumnje saznati mnogo više toga, bez da osoba s druge strane osjeća ikakvu obvezu pohvaliti vaš projekt.

Prema tome, umjesto da nekomu kažete „napravit ću aplikaciju za recepte“, pitajte ga što je ono što ga najviše smeta kod kuhanja i recepata. Možda saznate nešto na što niste mislili!

Za kraj, Rob savjetuje traženje neke vrste obveze od klijenta, poput dogovora za sastanak ili piće, kako biste filtrirali one osobe koje su ozbiljne od onih koje samo žele da ih pustite na miru. Također, Rob naglašava kako svatko treba naći način da se okruži dobrim ljudima koji će vjerovati u iste stvari.

Dva startupa odlaze u Kaliforniju

Naravno, osim vrlo dobrih govornika, Spark.Me je poznat po svom startup natjecanju koje se odvijalo i ove godine. Trinaest startupa (uključujući i hrvatski Gemly, jednog od pobjednika Hakaton.me natjecanja) natjecalo se za put na TechCrunch Disrupt u San Francisco, a po prvi puta Spark.Me je i za drugoplasirani startup imao i više nego utješnu nagradu: 10 dana u Startup Embassy rezidenciji u Palo Altu!

Na gala večeri objavljena su tri startupa koja su se natjecala u finalu natjecanja: Churn, CouchCoach i Velocy.

Drugi dan konferencije započeo je s izuzetno zabavnim i poučnim izlaganjem Heather B. Armstrong, najpopularnijom mommy blogericom na svijetu. Heather je također iskusna spisateljica, autorica bestselera New York Timesa i blogerica sa 17 godina iskustva i nijednom dlakom na jeziku. U nešto manje od sat vremena, njezin keynote bio je ispunjen zanimljivim rječnikom i šalama koje su često bile prilično brutalne, ali i dalje urnebesne.

Heather je govorila o stresu koji ju je pratio dugo godina upravo zbog velike količine vremena koje je izdvajala kako bi „prodavala“ svoj blog brandovima. Naposljetku je količina sponzoriranog sadržaja bila toliko velika da je Heather jednostavno „pregorjela“ i napravila dvije godine pauze od bloganja. Sada koristi svoje iskustvo kako bi nove generacije naučila kako je „autentičnost“ na društvenim mrežama vrlo relativna i kako previše oglašavanja vrlo loše djeluje na psihu onih koji pišu blogove ili stoje iza Instagram profila.

Jon Burkhart i njegove loptice

Jedan od sudaca startup natjecanja, Jon Burkhart, imao je jedno od najzanimljivijih predavanja čitave konferencije, prije svega jer je tijekom njegove prezentacije riječ balls bila upotrijebljena vjerojatno više od 100 puta, na što se čitava publika smješkala kao da je u pubertetu. Bilo je sjajno. Jon je govorio o tome kako tvrtke na društvenim mrežama trebaju imati hrabrosti biti ono što jesu, a ne skrivati se iza jednih te istih korporativnih objava.

Jon je također organizirao prilično nasilno glasovanje za najbolji Twitter post po njegovom odabiru, gdje je publika bacala loptice na Jona kako bi izrazili podršku za jednu od tri kandidatkinje. Prilično zanimljivo.

Ovogodišnji Spark.Me donio nam je inspiraciju, vedre vijesti za budućnost, ali i poneku nešto mračniju prognozu – da se ne umislimo. Sve što preostaje je reći kako su pobjednici Spark.Me startup natjecanja bili CouchCoach, i kako se radujemo idućoj godini i još nekoliko dana u predivnoj sunčanoj Budvi.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Kolumna

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Sponzorirano

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.