Što je to startup safari i love li se ondje jednorozi?

Što je to startup safari i love li se ondje jednorozi?

Danas u Londonu možete turistički razgledati startupe i coworking prostore. To je ono što nazivam startup turizam, rekao je Jon Bradford prvog dana konferencije Spark.me koja se danas i sutra održava u Bečićima u Crnoj Gori.

Jon Bradford na konferenciji Spark.me istaknuo je kako startup turizam signalizira sve veći interes korporacija za startupe.

Na spomen Jona Bradforda mnogi će prepoznati kako se radi o jednom od osnivača F6S-a, vodeće startup zajednice i tehnološkog bloga tech.eu, koji je uložio u više od stotinu startupa. Na konferenciji Spark.me koja se tijekom ovog vikenda održava u Bečićima u Crnoj Gori govorio je o utjecaju korporacija na startupe te je istaknuo porast korporativnih akceleratora i kako će od njih dolaziti sve više novca.

Danas u Londonu možete turistički razgledati startupe i coworking prostore. To je ono što nazivam startup turizam. Ako radite u coworking prostoru, primjetit ćete puno prometa, a ljudi su u prolazu i razgledavanju.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Objasnio je kako je startup turizam, odnosno startup safariji, signal da korporacije provode sve više vremena sa startupima te da više rizičnoga kapitala dolazi iz kompanija nego ikada prije, ali i da više kompanija ulaže izvan SAD-a nego u SAD-u.

Otprilike treba do dvije godine da dođete do VC ulaganja, a kod kompanija dovoljni su tjedni i tu se kriju ogromne prilike.

Korporacije su ovdje da ostanu

Govoreći o korporativnom ulaganju istaknuo je kako je ono manje osjetljivije na iznose, podložno promjenama u tehnologiji kao i promjena u menadžmentu (u periodu u kojem razvijate svoj posao čelna osoba se promijeni nekoliko puta), ali da je tu i konflikt između ekonomskog povrata i strategije. Također naglasio je kako mnoge korporacije ulaze u startupe jer misle da se radi o zabavi i da će zaraditi na tome.

Ako kompanije ne razumije startupe i kako oni rade, uništit će ih. Imamo ih odgovornost obrazovati u vezi startupa.

Za kraj hrabro je izjavio kako su korporacije ovdje da ostanu jer mogu stvoriti veliku vrijednostu za svoje investitore i kupce no moraju se naučiti ponašati odgovorno.

Tko je sljedeći europski jednorog?

U nastavku konferencije Dave Haynes iz Seedcampa govorio je o tome odakle će doći sljedeći europski jednorog. Istaknuo je kako je trenutno jedini jednorog u njihovom portfoliju TransferWise s valuacijom od 1,1 milijarde dolara. U potrazi za jednorozima, imaju 30 do 40 investicija godišnje, a traže ih diljem Europe. Rekao je kako se u ovom trenutku mnogo toga događa u Lisabonu, Španjolskoj i Estoniji. Također, istaknuo je da iz Europe dolazi četrdesetak jednoroga, a u prosjeku treba osam godina da bi se došlo do tog kluba. Većina europskih jednoroga dolazi iz Velike Britanije, zatim slijedi Švedska.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Neka od područja gdje možemo očekivati sljedeći jednoroge su virtualna stvarnost, umjetna inteligencija, nosivi uređaji, sigurnost, dronovi. No također treba gledati i u kojim sektorima će se dogoditi disrupcija, primjerice ekonomija dijeljenja utječe na imovinu, a virtualna stvarnost na prodajni sektor. Kad je riječ o ulaganjima VC fondova, David je posebno naglasio kako je dobar ‘tajming’ sve:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Za kraj savjetovao je svima koji imaju startup da lokalno raditi mogu samo nekoliko prvih mjeseci radi validacije ideje, ali da od prvog dana moraju razmišljati globalno.

pulsecar

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.