
Misija uspješna, raketa pala: SpaceX-ov Falcon 9 ponovno bez uspješnog slijetanja na moru
SpaceX-ova raketa Falcon 9 nedavno se vratila iz svemirske misije i sletjela u bazu na Floridi, ali dok je povratak na kopno prošao uspješno, sa slijetanjem na moru ide nešto teže. Privatna tvrtka za proizvodnju i razvoj svemirskih letjelica, koju vodi Elon Musk, u nedjelju je zabilježila završetak provedene misije koji nije prošao bez posljedica za njihovu raketu.

SpaceX i dalje isprobava što sve može raketa Falcon 9, njihov model za višekratno korištenje za misije u svemiru. U do sada obavljenim testiranjima, najveći uspjeh bio je nedavni povratak rakete u bazu u Cape Canaveralu na Floridi nakon što je bila na dalekom svemirskom putovanju, ali sa slijetanjem na malo manje stabilnim odredištima ide nešto teže.
Tvrtka koju vodi Elon Musk u nedjelju je pokušala vratiti Falcon 9 na pokretnu morsku bazu u Tihom oceanu, ali test s povratkom nije okončan uspješnim slijetanjem. Iako bi se činilo da bi sve moglo proći u redu, zakazala je jedna od nožica za slijetanje, što je izazvalo nestabilnost, pad – i eksploziju:
Snimka koju je Musk objavio na Instagramu došla je do svih zainteresiranih očiju tek naknadno, poslije neuspješno okončanog slijetanja. Bio je predviđen prijenos s morske baze u Tihom oceanu, ali planove su poremetili problemi s vremenom zbog kojih su svi detalji o onome što se dogodilo postali poznati tek s kojim satom odmaka.
Falcon 9 obavio zadatak
SpaceX-ova raketa bila je u svemiru radi lansiranja satelita Jason-3, čiji će glavni zadatak biti promatranje podizanja razine mora na Zemlji. Satelit je otišao u orbitu našega planeta, a problemi su se pojavili tek na povratku, ostavljajući uspješno slijetanje na moru za neki novi pokušaj.
Musk je objasnio kako je slijetanje na bazu smještenu na moru nešto sasvim drugačije u usporedbi s kopnom s obzirom na manju površinu, njezino kretanje i druge uvjete, ali problemi ne znače da će prestati pokušavati. Prije nedjeljne misije, do sada su dva puta testirali slijetanje na moru, tada s većim oštećenjima rakete, što sugerira da bi pouke iz svih dosadašnjih proba mogle dovesti do uspješnijeg pokušaja nekom novom prilikom.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.