Hoće li SpaceX-ov Falcon 9 ponovno u svemir?

Space X-ov Falcon 9 će ponovno letjeti u svemir… Možda jednoga dana

SpaceX-ova raketa Falcon 9 nedavno je otišla u svemir i uspješno se vratila na naš planet, najavljujući novo doba dalekih galaktičkih putovanja i misija. Nakon što je sve prošlo kako su se SpaceX-ovci nadali, sljedeći korak mogao bi biti neki novi zadatak Falcona 9 - no, još ne znamo kada bi se moglo dogoditi drugo putovanje.

Space X Falcon 9 prikaz
Fotografija: SpaceX

Nedugo nakon što se iz svemira vratila u bazu na Floridi, SpaceX-ova raketa Falcon 9 ostala je u jednom komadu, spremna za moguća buduća daleka putovanja. Najzahtjevniji dio posla je iza tvrtke za svemirske letjelice koju vodi Elon Musk, ali to neće značiti da će raketa ponovno u svemir sutra, za tjedan dana ili za mjesec i pol. Ili uopće.

Za novogodišnju čestitku, Musk je proteklog tjedna približio u kakvom je Falcon 9 stanju i pohvalio se da će ponovno paliti motore, ali bez iznošenja dodatnih detalja:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Hoće li se dogoditi novo lansiranje – i kada, ako je odgovor potvrdan? Taj dio priče još nije otkriven, a glavni razlog što to još uvijek ne možemo znati jest što u SpaceX-u žele biti sigurni da ništa neće poći po zlu u slučaju da se raketa ponovno lansira.

Idući korak – testiranje na tlu

Iako je Musk u novogodišnjem ‘tvitu’ s poveznicom na fotografiju na Instagramu spomenuo da je Falcon 9 bez oštećenja, TechCrunch je podsjetio da je SpaceX-ov gazda nakon završetka prve misije kazao da će možda ipak zadržati raketu na Zemlji. Kako je riječ o prvoj letjelici koja se uspješno vratila natrag poslije tako dalekog putovanja, njezin povijesni značaj nije mali, što će izazvati dvojbe u potrazi za odgovorom na pitanje – što dalje?

Za početak, prije nego se počne razmatrati moguće novo lansiranje, slijedi još malo provjere stanja. SpaceX-ovci će isprobati raketu tzv. statičkim testom za lansiranje, kojim će se simulirati postupak odašiljanja u svemir iako će raketa biti zadržana u bazi, a potom će se analizirati podaci dobiveni poslije paljenja motora. Razlog za oprez nije samo u tome da se svemirska letjelica želi zadržati u jednom komadu zbog njezina povijesnog značaja, već bi svaka moguća negativna posljedica značila korak unatrag u razvoju raketa koje se vraćaju kući poslije uspješno obavljenih misija.

Nesigurnost dovodi do gubitka važne prednosti

SpaceX želi da se njegovi klijenti osjećaju sigurno i imaju povjerenja u svemirske letjelice koje Muskova tvrtka nudi, a pored toga, mogući gubitak raketa značio bi i da se gubi značajna prednost s letjelicama koje se vraćaju iz svemira. Njihova mogućnost ponovnog korištenja smanjila bi troškove potrebne za izgradnju novih raketa, što donosi opipljivu korist proizvođaču.

Musk je spomenuo da izgradnja Falcona 9 stoji oko 60 milijuna američkih dolara, dok bi s višestrukim korištenjem iste rakete najveći stalni trošak bilo 200.000 dolara potrebnih za pogonsko gorivo. S tako potencijalno unosnim poslom, postoji li tvrtka koja ne bi poduzela sve mjere opreza?

Ako će letjelica koja se vratila ponovno ići u svemir, to se neće dogoditi tako brzo. SpaceX u narednih godinu dana ima u planu odlazak njihovih novih letjelica na daleka putovanja i zadatke, a novi let neke starije mogao bi stići usporedno s time, u istom razdoblju tijekom nadolazećih mjeseci.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Najava

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Novost

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...