SpaceX-ova raketa Falcon 9 nedavno je otišla u svemir i uspješno se vratila na naš planet, najavljujući novo doba dalekih galaktičkih putovanja i misija. Nakon što je sve prošlo kako su se SpaceX-ovci nadali, sljedeći korak mogao bi biti neki novi zadatak Falcona 9 - no, još ne znamo kada bi se moglo dogoditi drugo putovanje.

Nedugo nakon što se iz svemira vratila u bazu na Floridi, SpaceX-ova raketa Falcon 9 ostala je u jednom komadu, spremna za moguća buduća daleka putovanja. Najzahtjevniji dio posla je iza tvrtke za svemirske letjelice koju vodi Elon Musk, ali to neće značiti da će raketa ponovno u svemir sutra, za tjedan dana ili za mjesec i pol. Ili uopće.
Za novogodišnju čestitku, Musk je proteklog tjedna približio u kakvom je Falcon 9 stanju i pohvalio se da će ponovno paliti motore, ali bez iznošenja dodatnih detalja:
Falcon 9 back in the hangar at Cape Canaveral. No damage found, ready to fire again. https://t.co/7w6IfJGtXM
— Elon Musk (@elonmusk) January 1, 2016
Hoće li se dogoditi novo lansiranje – i kada, ako je odgovor potvrdan? Taj dio priče još nije otkriven, a glavni razlog što to još uvijek ne možemo znati jest što u SpaceX-u žele biti sigurni da ništa neće poći po zlu u slučaju da se raketa ponovno lansira.
Idući korak – testiranje na tlu
Iako je Musk u novogodišnjem ‘tvitu’ s poveznicom na fotografiju na Instagramu spomenuo da je Falcon 9 bez oštećenja, TechCrunch je podsjetio da je SpaceX-ov gazda nakon završetka prve misije kazao da će možda ipak zadržati raketu na Zemlji. Kako je riječ o prvoj letjelici koja se uspješno vratila natrag poslije tako dalekog putovanja, njezin povijesni značaj nije mali, što će izazvati dvojbe u potrazi za odgovorom na pitanje – što dalje?
Za početak, prije nego se počne razmatrati moguće novo lansiranje, slijedi još malo provjere stanja. SpaceX-ovci će isprobati raketu tzv. statičkim testom za lansiranje, kojim će se simulirati postupak odašiljanja u svemir iako će raketa biti zadržana u bazi, a potom će se analizirati podaci dobiveni poslije paljenja motora. Razlog za oprez nije samo u tome da se svemirska letjelica želi zadržati u jednom komadu zbog njezina povijesnog značaja, već bi svaka moguća negativna posljedica značila korak unatrag u razvoju raketa koje se vraćaju kući poslije uspješno obavljenih misija.
Nesigurnost dovodi do gubitka važne prednosti
SpaceX želi da se njegovi klijenti osjećaju sigurno i imaju povjerenja u svemirske letjelice koje Muskova tvrtka nudi, a pored toga, mogući gubitak raketa značio bi i da se gubi značajna prednost s letjelicama koje se vraćaju iz svemira. Njihova mogućnost ponovnog korištenja smanjila bi troškove potrebne za izgradnju novih raketa, što donosi opipljivu korist proizvođaču.
Musk je spomenuo da izgradnja Falcona 9 stoji oko 60 milijuna američkih dolara, dok bi s višestrukim korištenjem iste rakete najveći stalni trošak bilo 200.000 dolara potrebnih za pogonsko gorivo. S tako potencijalno unosnim poslom, postoji li tvrtka koja ne bi poduzela sve mjere opreza?
Ako će letjelica koja se vratila ponovno ići u svemir, to se neće dogoditi tako brzo. SpaceX u narednih godinu dana ima u planu odlazak njihovih novih letjelica na daleka putovanja i zadatke, a novi let neke starije mogao bi stići usporedno s time, u istom razdoblju tijekom nadolazećih mjeseci.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.