Bacao sam ovaj zvučnik po kamenju i rijekama Gorskog kotara... ali doma je najbolji
Marko Ivaniš

Bacao sam ovaj zvučnik po kamenju i rijekama Gorskog kotara… ali doma je najbolji

Teško je naći nekog u 2021., a da nema barem neku vrstu prijenosnog zvučnika. Sonos je čekao možda i predugo da najavi svoj. Opravdava li čekanje - i očekivanja?

Kada sam prije nekoliko mjeseci testirao Sonos One SL bio sam zaista ugodno iznenađen tehnologijom koja stoji iza njega, iako se radi o zaista jednostavnom WiFi povezivanju. Od tada sam i sam postao Sonos korisnik, a prirodna nadogradnja bio je novi Sonos Roam, prijenosni zvučnik kojeg sam testirao na putovanju u gorske dijelove Hrvatske.

Ako ne znate za Sonos, radi se o tvrtki koja proizvodi zvučnike i audio sustave koji se spajaju na vašu WiFi mrežu i tako vam dopuštaju neke opcije koje “klasični” sustavi ne nude. Sonos postoji već niz godina i nakon njih slične su tehnologije razvili i konkurenti, a danas se WiFi zvučnici nalaze u milijunima domova. Cijela fora je u tome što možete puštati glazbu s bilo kojeg uređaja, grupirati zvučnike po prostorijama i imati bolju i kvalitetniju vezu sa zvučnikom jer ne koristi relativno nestabilan bluetooth. 

No, kako u prirodi nema WiFi veze, Sonos je odlučio razviti Roam, njihov prvi “pravi” prijenosni zvučnik. Kažem pravi jer postoji Sonos Move koji je veličine manjeg koša za smeće i nije baš skroz prijenosan.

Zašto (i pošto) Roam?

S Roamom je Sonos pokušao ući na tržište koje je danas izuzetno gusto. JBL Charge i Anker SoundCore su možda najpoznatiji uređaji i najbolje se prodaju, ali danas možete stvarno birati iz velike ponude – od kineskih AliExpress kopija pa sve do skupih Hi-Fi zvučnika, ovisno o tome što vam treba i koliko novaca imate. Glavno pravilo je – koliko para, toliko muzike. Doslovno.

Kada smo kod novaca, Sonos Roam će vas izaći nešto više nego JBL Charge 4, oko 1300 kuna. To nije malo, nećemo se lagati – ali Roam ima nekoliko trikova u rukavu koji ga za neke čine boljom opcijom nego po mnogočemu “klasični” zvučnici konkurencije. Glavna prednost je Sonos ekosustav koji se sastoji od aplikacije i drugih zvučnika, a koji čini Roam odličnom stvari ako ste već Sonos korisnik, ali i super stvari za ulazak u ovaj svijet WiFi zvučnika. Kroz aplikaciju možete kontrolirati sve zvučnike pojedinačno, puštati glazbu putem jednog od više desetaka servisa i ugađati zvuk.

Roam je IP67 vodootporan. Foto: Marko Ivaniš

Kao Apple, samo ne Apple

Dakle, u čemu je fora? Sonos Roam je po dimenzijama relativno malen. Stane u ruku bez problema i izgleda kao neka mala boca jogurta ili slično. Dizajn je klasično “Appleovski” a prednjom stranom dominira rešetka zvučnika dok s gornje i donje strane imate gumene rubove. Sonos kaže da je Roam otporan na udarce i padove, ali gledajte – ako planirate udarati i zlostavljati zvučnik, možda je bolja opcija uzeti nešto što je malo više gumeno. Ne kažem da Roam ne može izdržati zlostavljanje, ali to ovisi o tome koliki ste zlostavljač. Pri normalnom korištenju i uobičajenim padovima ili bacanjima na travu sve radi i drži kako treba.

S donje strane zvučnika imate zavojnicu za bežično punjenje ako to želite, a sa stražnje jednu tipku za mijenjanje funkcija i USB-C za punjenje putem kabela. S gornje strane imate tipke za glasnoću i gašenje mikrofona. S prednje strane imate malu lampicu koja označava mod rada i je li zvučnik spojen, kao i još jednu koja zasvijetli kada je razina baterije niska.

Roam je vodootporan i dovoljno pametan da se ugasi ako se nalazi pod vodom, iako ga možete zeznuti tako da ga uronite samo do pola.

Ovako umočen ne zvuči dobro, ali izgleda super. Foto: Marko Ivaniš

Dva u jedan je Roamov najveći trik

Glavni adut ovog uređaja je mogućnost spajanja putem bluetootha, ali i WiFija kao i drugi Sonos modeli. Ovo znači da, za razliku od dosta konkurencije, imate izbor toga kako ćete se spajati. Točnije, Sonos Roam možete koristiti kao normalan zvučnik kada ste stacionirani unutar nekog prostora, a kada ste izvan prebacite se na bluetooth i koristite ga u prirodi ili na druženjima.

Za mene svi bluetooth zvučnici koje sam imao uvijek skupljaju prašinu kada se ne koriste jer mi u stanu nikada ne pada na pamet paliti bluetooth, stoga mislim da je ovo pun pogodak od strane Sonosa. Također, smatram da je ovo nekako najbolji kompromis za ulazak u Sonos svijet, jer bi osobno mnogo radije kupio zvučnik koji ima i mogućnost vanjskog rada i bluetootha kada već dajem 1000 i više kuna.

Sonos aplikacija otključava pun potencijal ovog zvučnika. Foto: Marko Ivaniš

Zvuk koji i očekujete

Većina ovih malih zvučnika vas iznenadi kvalitetom zvuka, i Roam nije ništa drugačiji.

Uspoređujući ga s JBL Chargeom mogu reći kako je tiši, ali da je zvuk jednako pun i nema problema s ispunjavanjem većih terasa glazbom. Sonos ima i nešto što se zove Trueplay, što je njihov sustav samostalnog ugađanja zvučnika. U teoriji, kada ga ostavite na jednome mjestu, on osluškuje što se događa oko njega i prilagođava zvuk okruženju. Iskren da vam budem, nisam primjetio nikakve razlike, a koristim ga zaista puno.

Zvuk ima puno dubljih tonova što je karakteristika gotovo svih ovakvih manjih zvučnika, a iako ga možete prilagoditi aplikacijom, dosta korisnika koji se samo spoje na njega taj korak možda neće napraviti.

Zanimljivo je dodati i kako Roam ne radi u stereo modu s drugim Sonos zvučnicima, nego ćete stereo dobiti samo ako imate dva Roama. Ovo je svakako bolje nego da ih spajate kabelom, ali više bih volio da mogu uključiti stereo u stanu nego da oba Sonos zvučnika koja imam samo sviraju svoje bez da se “razumiju”. Također, nemate mogućnost sterea putem bluetootha čak i ako imate dva Roama, što je minus.

Dimenzije su manje nego neki konkurenti, ali zvuk je snažan kao što očekujete. Marko Ivaniš

Povezivanje s Appleom bolje nego s Androidom

Povezivanje ide ili klasično, putem bluetootha za koji ne trebate ništa osim mobitela, ili putem Sonos aplikacije ako ćete koristiti WiFi. Prebacivanje se radi pritiskom na tipku sa stražnje strane, a zvučnik ima nekoliko zvukova kojima vam pojašnjava što se događa. Ako imate Sonos aplikaciju dobit ćete i nekoliko dodatnih funkcija ako se spojite bluetoothom, ali sve radi na bilo kojem uređaju. Čudno je što Roam ne pokazuje razinu svoje baterije kada je spojen s mobitelom osim ako imate Sonos aplikaciju, što je manjak koji konkurencija nema.

Kada smo kod spajanja, moram priznati da sam u nekoliko navrata bio zbunjen zašto mobiteli ne mogu pronaći Roam. Kada biste ga “otkačili” s jednog mobitela i prebacili u mod otkrivanja da se drugi uređaj može spojiti, u pola slučajeva mobitel ne bi prepoznao Sonos. Naravno, to se ne događa ako imate iPhone, jer tada sve radi kako treba. Osim aplikacija, Roam podržava i sve glasovne asistente pa mu možete govoriti što da radi.

S gornje strane su tipke za kontrolu, s donje sustav za bežično punjenje. Marko Ivaniš

Sve što vam treba, i malo više?

Tijekom pet dana korištenja, moram reći da je Sonos bio adekvatna zamjena za veći Charge. Ispunio je sve što se od njega tražilo, bilo da se radilo o radu na suncu, u vodi ili padu na kamenje i mislim da od prijenosnog zvučnika ne možete očekivati više.

Za mene je najveći plus to što ga mogu koristiti i u stanu kao samostalan zvučnik koji radi kao dio Sonos sustava, a najveći minus što se često zna zbuniti ako ga želite odspojiti i kasnije spojiti na novi uređaj. Slično je i sa spajanjem na novi WiFi ruter gdje mi recimo nije htio pronaći WiFi mrežu na koju je spojen mobitel, i nadam se da će se to srediti softverskom nadogradnjom.

Roam je dobra opcija za prirodu, ali prava prednost mu je korištenje u domu. Marko Ivaniš

Kada ga jednom spojite (pogotovo ako koristite Sonos aplikaciju na mobitelu), ovaj mali zvučnik iznenadit će vas kvalitetom izrade, zvukom, kao i baterijom. Bežično punjenje, digitalni asistenti i slične stvari nešto su što možda neće svi koristiti, ali ako vas te stvari ne zanimaju možda biste trebali pogledati nešto jeftinije. Svakako bih preporučio Roam svima koji žele zvučnik koji je prijenosan, a opet vam daje dosta mogućnosti kada ste unutar stana – to mi je najveća prednost koju nećete vidjeti svugdje.

Otkako je izašao, Roam je hvaljen i kao jedan od najboljih prijenosnih zvučnika koje možete kupiti čisto jer nudi mnogo više nego konkurencija, a i dalje zvuči vrlo dobro, pametan je i izgleda super. Ako imate 1300 kuna i treba vam zvučnik, ovo je super opcija.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Netokracija Podcast

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Digitalni proizvodi

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.