
Solo: ‘Solo’ developer pretvorio hobi projekt u posao s više od 1300 korisnika
Stalno govorimo o projektima i startupima koji osvajaju strana tržišta i dobivaju milijune dolara investicija, ali što je s onim zanimljivijim, temeljitijim uspješnim razvojem - tim više na domaćem, hrvatskom tržištu? Solo je web aplikacija za izradu ponuda i računa koju danas koristi preko 1000 korisnika, a od hobi projekta pretvorio se ne u samo korisno rješenje za svoje korisnike već i financijsko rješenje svog "solo" tvorca, Matije Matečića.

Stalno govorimo o projektima i startupima koji osvajaju strana tržišta i dobivaju milijune dolara investicija, ali što je s onim zanimljivijim, temeljitijim uspješnim razvojem – tim više na domaćem, hrvatskom tržištu? Solo je web aplikacija za izradu ponuda i računa koju danas koristi preko 1000 korisnika, a od hobi projekta pretvorio se ne u samo korisno rješenje za svoje korisnike već i financijsko rješenje svog “solo” tvorca, Matije Matečića.
Solo je dosad isprobalo preko 1300 tvrtki u nešto više od godinu dana, što Matečić smatra itekako dobrim rezultatom s obzirom da se servis širio prvenstveno usmenom preporukom i ograničenim marketingom. O ovoj web aplikaciji smo na Netokraciji pisali prije nešto više od godinu dana kad ju je autor pokrenuo…

Novi korisnici, navodi za Netokraciju, su mu upravo poticaj za redovito ažuriranje aplikacije. I pod redovito mislim puno češće od mnogih konkurenata, ali i drugih startupa. Solo je nastao kao projekt kojim je Matečić htio riješiti vlastiti izazov izdavanja ponuda i računa za klijente kojima je nudio usluge izrade web rješenja, a da ga kasnije po prstima ne bi lupili predstavnici hrvatskih poreznih službi.
Redovitim ažuriranjem do…
Matečićev rad izdvaja upravo često ažuriranje aplikacije, koje se broji u danima, za razliku od tjedana ili ponekad čak mjeseci u slučaju mnogih domaćih, ali čak i stranih web aplikacija. Radi se o inkrementalnim promjenama koje Matečić smatra izuzetno bitnima u računovodstvenom sektoru:
Mali poduzetnici najčešće nemaju vremena pratiti dinamiku računovodstva pa sam prošle godine odlučio ostale projekte svesti na minimum i svu energiju usmjeriti u Solo, inače niti 24 sata ne bi bila dovoljna za taj obujam posla.
Nije dovoljno samo ažurirati, treba komunicirati
Matečić otkriva kako mu se korisnici javljaju svakodnevno s novim idejama, prijedlozima i pitanjima te kad je god moguće pokušava ih implementirati u Solo. S obzirom na obujam upita, odlučio se na pokretanje bloga koji ažurira svaki tjedan:
Kako se dosta pitanja ponavlja, odlučio sam se za pisanje bloga gdje, osim novosti i bitnih informacija iz računovodstva i promjena zakona, nudimo i praktične savjete iz svijeta poduzetništva – npr. kako otvoriti obrt, napisati interni akt ili dokazati radni staž nakon ukidanja knjižice.
Zanimljivo je kako se zaista naglašeno osobni pristup servisa vidi i u manjim aspektima, poput toga da su za vrijeme nedavnih poplava odlučili trećinu sredstava od prodanih licenci u svibnju donirati za stradale u Slavoniji.

Dok drugi možda ažuriraju svoja rješenja, ali to ne komuniciraju korisnicima, Matečić je našao način kako održati ravnotežu između informiranja korisnika i korištenja bloga u promotivne svrhe. Naime, aktivan blog, osim što odgovara na pitanja postojećih korisnika, služi kao način privlačenja novih. Osnovnom optimiziranošću za tražilice te temama koje potencijalni kupci traže Matečić je dobio niz korisnika, iako navodi da većina dolazi temeljem što prijateljskih što poslovnih preporuka:
Novi korisnici prvenstveno dolaze jer su dobili preporuku od prijatelja/poslovnog partnera ili pročitali vijest o servisu na nekom od portala, poput Netokracije. Osim toga aktivni smo na Facebooku, a povremeno oglašavamo i na Googleu. Također, sudjelujem na radionicama i poslovnim eventima pa i tako dolazimo do korisnika.
API i mobilna aplikacija u pripremi
Matečić za Netokraciju otkriva kako ove godine namjerava ne samo izbaciti mobilnu verziju servisa u skladu s mobile first trendom među tehnološkim rješenjima, već i uvesti API kako bi drugi mogli “nadograđivati” korisnost svog servisa. Na kraju se dakako postavlja pitanje koliko mu je isplativo servis ove vrste raditi u Hrvatskoj s obzirom na relativno malen broj korisnika. Iako se slaže da su strana tržišta veća, svakako smatra da se strani servisi ne mogu konkurirati domaćima, prilagođenima hrvatskom tržištu i poslovanju:
Često me poznanici pitaju koliko je isplativo to raditi u Hrvatskoj – u svakom slučaju bi bolja odluka bila otići na globalno tržište. Ono nudi nebrojeno više potencijalnih korisnika s većom platežnom moći, plus što je vani poslovanje preko Interneta sasvim normalno. S druge strane, servis poput Sola je potreban Hrvatskoj. Nakon uvođenja fiskalizacije, izdavanje računa u domaćem prometu je postalo specifično (izgled računa) i to je nešto što strani servisi ne mogu ponuditi našim korisnicima.
Neovisno o budućim planovima širenja poslovanja ili pak funkcionalnosti aplikacije, Solo je za Matiju prerastao iz hobi projekta kojim se bavio u slobodno vrijeme u primarni. Dok je prije radio internetske projekte po narudžbi, Matija danas razvija i podržava Solo, proizvod koji je postao samoodrživ relativno brzo nakon lansiranja te danas pokriva troškove poslovanja tvrtke COAX d.o.o., čiji je vlasnik.
Sljedeće u što Matija želi uložiti je svakako zapošljavanje novih ljudi, prvenstveno podrške, a da bi servis brže rastao i kvalitetnije se razvijao otvoren je za poslovne suradnje i investicije. Bez sumnje, njegov primjer pokazuje kako se jednostavnom idejom, uz kvalitetno rješenje za spremno tržište laganim koracima može tehnološki “hobi” pretvoriti u projekt koji, osim rješavanja ponuda i računa korisnika – plaća račune svog idejnog gazde.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
liftboy
10. 07. 2014. u 2:50 pm
Korisnik sam ovog servisa i mogu reći da sam zadovoljan. Ima mjesta za poboljšanja no ono što meni trenutno treba glede izdavanja računa/ponuda ovaj servis može sve odraditi.
Andrija
10. 07. 2014. u 6:08 pm
Mi u Implementaciji sve svoje ponude i račune od prvog dana radimo na ovom servisu. Servis je odličan, korisnička podrška prvoklasna. Sve što nam je trebalo u našem svakodnevnom radu Matija je promptno dodao u servis.. Way to go… Sretno!!!
Online Turizam
11. 07. 2014. u 10:02 am
Matija, jesam li dobro shvatio? Ovo je WEB aplikacija za izdavanje ponuda i fiskalnih računa, dakle ne Windows desktop aplikacija? Pa to je sjajno!!! Upravo sam to i tražio prije i nisam našao. Odnosno našao sam, ali su bila neka komplicirana rješenja sa puno opcija, nezgrapnog sučelja uz koja traže da uzmeš i vođenje knjigovodstva preko njih (a ja imam svog knjigovođu). Meni treba nešto jednostavno, učinkovito, svrsishodno i naravno WEB aplikacija, ne smrdljiva DESKTOP aplikacija.
Svakako, čini se da će i moja firma uskoro postati tvoj korisnik. Nego zanima me još nešto:
1. Imaš li XML web servis pomoću kojeg mogu povezati svoje web shopove sa tvojom aplikacijom za izdavanje računa?
2. Da li moj Fina certifikat za fiskalne račune treba stajati na mom računalu ili na tvom serveru na kojem je web aplikacija?
Matija
11. 07. 2014. u 11:36 am
1. Uskoro izlazi API s kojim će se moći povezati bilo koja aplikacija, uključujući i webshop.
2. Solo je web aplikacija, bez ikakve instalacije i dostupan s bilo kojeg računala u svijetu u bilo koje doba. FINA cert je dovoljno jednom dodati u svoj kor. račun i zaboraviti na nj.
Hvala svima
Saša
13. 07. 2014. u 11:30 pm
Sviđa mi se sama izrada kao i pristup koji korisniku ostavlja dojam da iza usluge stoji osoba koja im pruža konstantnu podršku.
Ne znam da li je ovakav komentar primjeren i ako nije slobodno ga obrišete ali i ja razvijam jedan sličan projekt koji je u završnoj fazi razvoja pa ga nudim kao zanimljivu alternativu ovom i sličnim rješenjima.
http://188.226.202.213:8080/webracunweb/
Saša
16. 09. 2014. u 5:28 pm
Od sada na web adresi:
http://webracun.com
Nikola Mujdžić Reščić
13. 03. 2015. u 7:44 am
Pohvalio bih ova rjesenja. Ja koristim CPP i jako sam zadovoljan. Jedini nedostatak i CPP-a i ovog rjesenja je nonfriendly use za mobilne korisnike. Koliko puta moram poslati racun s mobitela ali stvara mi probleme jer se ikonice preklapaju… prijedlo da se poradi na nekoj jednostavnoj mobilnoj aplikaciji koja u cas posla izradjuje ponudu i racun.