Snapchat integrirao Photomath Damira Sabola za rješavanje matematičkih zadataka

Snapchat integrirao Photomath Damira Sabola za rješavanje matematičkih zadataka

Snapchatova kamera postaje još pametnija, rečeno je jučer na Snap Partner Summitu. Naime, predstavljena je platforma proširene stvarnosti za developere pod imenom Scan, a među prvim partnerima upravo je hrvatski Photomath koji će sada i korisnicima Snapchata omogućivati lakše rješavanje matematičkih zadataka.

Da jače ide u smjeru proširene stvarnosti, kod Snapa je bilo vidljivo i ranije, kad je predstavio skeniranje predmeta u stvarnom svijetu, njihovo prepoznavanje i mogućnost kupovine preko Amazona, direktno iz aplikacije. Osim toga, Snapchatova kamera omogućivala je prepoznavanje pjesama uz pomoć Shazama, a jučer su predstavljene i nove, zanimljivije primjene kamere – tako će Giphy prepoznavati predmete u stvarnom svijetu i ubaciti prikladan GIF, a Photomath će prepoznavati matematičke probleme i ponuditi korisnicima rješenje.

Aplikacija Photomath već je bila iznimno popularna. U studenom smo ekskluzivno pisali o tome kako je dosegla 100 milijuna preuzimanja. Osim toga, osnivač Damir Sabol tada je objavio kako su zaprimili investiciju od 6 milijuna dolara. A ovo partnerstvo sa Snapom, koje je, prilikom najave na Snapovom događanju za partnere dobilo poseban pljesak, zasigurno će pomoći da ove već impresivne brojke postanu još impresivnije.

Kako nam je u kratkom razgovoru rekao Damir Sabol, osnivač i CEO Photomatha, ova ih suradnja dobro pozicionira kod ciljanih korisnika, jer Snapchat i Photomath imaju vrlo usklađene korisničke baze i prirodno se poklapaju.

Sabol: Kroz Scan će biti dostupne osnovne značajke Photomatha

Sabol nam između ostalog otkriva i da će u Snapchatovom Scanu biti integiraran samo jedan dio funkcionalnosti aplikacije:

Samo osnovne mogućnosti bit će dostupne u Snapchatu – konkretno, dobivanje rješenja za izraz koji se skenira. Za sve ostale mogućnosti, a najviše za objašnjenje korak po korak, otvara se Photomath.
Samim time, Damir smatra da im ovakva suradnja otvara put do novih korisnika jer Photomathu nije cilj ponuditi samo finalno rješenje matematičkog zadatka, nego veću edukacijsku vrijednost, kroz postupak rješavanja, a do toga je moguće doći samo kroz samu aplikaciju Photomath.
Najava integracije Photomatha na Snap Partner Summitu zaradila je pljesak publike.

Snapchat zaostaje u broju korisnika za Instagramom, ali ponosi se aktivnošću

Snapchat u broju korisnika i dalje zaostaje za Instagramom, ali CEO Evan Spiegel otkrio je, kako piše TechCrunch, u SAD-u Snapchat doseže gotovo 75% svih osoba između 13 i 34 godine.

Dosežemo 90% osoba između 13 i 24 godine. U biti, dosežemo više osoba te dobi nego Facebook i Instagram u SAD-u, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Kanadi i Australiji.

To dokazuje i Sabolove tvrdnje da im se poklapa ciljana skupina. No, na stranu doseg, ono što je Snapchatov najveći adut je volja korisnika da istraže svijet proširene stvarnosti, što druge društvene mreže još nisu postigle. Osim što je riječ o neizmjernom izvoru zabave za korisnike, riječ je i o velikoj prilici za partnere, a primjeri suradnji predstavljeni su jučer, poput one s Netflixom, kako bi korisnici mogli uz pomoć stickera podijeliti sa svojim prijateljima što gledaju, ili platformom GoFundMe, kako bismo podijelili vijest o kakvoj dobrotvornoj kampanji.

Scan će tako omogućivati da skeniramo sve oko nas kako bismo postigli interakciju s predmetima i živim bićima, bilo da je riječ o novčanicama, spomenicima ili našim kućnim ljubimcima u proširenoj stvarnosti. Inače, Scan je nastao na temelju startupa Scan.me, koji je do sada pogonio Snapchatove QR kodove koji su omogućivali dodavanje prijatelja ili otključavanje leća.

Oživimo spomenike, oživimo Snapchat!

Jučer je predstavljen i niz drugih novosti – tu je takozvani Landmarkers, koji omogućuje transformaciju spomenika uz pomoć proširene stvarnosti. Za developere i kreatore leći, tu je novi Creator Profiles na kojemu se mogu hvaliti lećama koje su stvorili te koristiti resurse za kreiranje novih. Osim toga, najavljena je oglasna mreža, dijeljenje priča u druge aplikacije, kao što je Tinder, te platforma za multiplayer igre u stvarnom vremenu.

Darian Škarica, osnivač studija za virtualnu, proširenu i miješanu stvarnost Delta Reality, kao najveću vijest vidi integraciju s Photomathom, ali mu je posebno zanimljiv i spomenuti Landmarker jer omogućuje kreiranje kreativnih stvari s kakvima se njegov tim već počeo igrati.

Činjenica da sama platforma nema monetizaciju neće biti problem. Na Snapchatovoj, ali i Facebookovoj trenutnoj AR platformi, postoje stotine tisuća efekata koje zajednica izrađuje, te broj kreatora samo raste iz dana u dan. Facebookova community grupa za kreatore AR efekata se udeseterostručila u kratkom periodu.

Sama mehanika Scana me najviše intrigira, tj. način na koji će se doći do određenog efekta. Trenutno je on dosta nepregledan i dolazak do efekta najviše ovisi o distribucijskim kanalima samog kreatora. Za unaprijeđenje platforme od razine zabavnog i usputnog sadržaja na razinu korisnog, poput Photomatha, ova će distribucija trebati biti riješena unutar samog Snapchata.

Kroz par dana ćemo saznati više sa samim updateom. Kako god bilo, mislim da nas čeka kreativna budućnost.

Čini se da je Snap zbio redove novim alatima ne bi li pokazao gdje je jači od Instagrama i Facebooka, a to je i dalje moć kamere. No, posebno nam je drago što jednog od glavnih saveznika vidi upravo hrvatskom Photomathu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Karijere

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.