Snajper za pregled posjećenosti srpskih web stranica - uz Google Analytics

Snajper za pregled posjećenosti srpskih web stranica – uz Google Analytics

Snajper je novi internetski servis koji daje pregled najposjećenijih web stranica u Srbiji. Vlasnici najposjećenijeg foruma u zemljama bivše Jugoslavije, Burek, te srpskog Storyija već su prijavili svoje web stranice. Za razliku od servisa poput Alexe ili Gemiusa koji koriste vlastite (često upitne) metodologije, Snajper se uzdaje u popularni alat za praćenje posjećenosti web stranica, Google Analytics. Hoćete li vi Snajperu dati pristup posjećenosti svog projekta?

Snajper je novi internetski servis koji daje pregled najposjećenijih web stranica u Srbiji. Vlasnici najposjećenijeg foruma u zemljama bivše Jugoslavije, Burek, te srpskog Storyija već su prijavili svoje web stranice.

Za razliku od servisa poput Alexe ili Gemiusa koji koriste vlastite (često upitne) metodologije, Snajper se uzdaje u popularni alat za praćenje posjećenosti web stranica, Google Analytics. Hoćete li vi Snajperu dati pristup posjećenosti svog projekta?

Prednost korištenja Google Analyticsa jest što mu vjeruju i vlasnici web stranica i oglašivači. Nalazi se na većini web stranica, kako na manjim blogovima, tako i na najvećim portalima. Čak i ukoliko nemate Google Analytics, radi se o besplatnom alatu koji možete uključiti vrlo brzo.

Standard za oglašavanje

Svatko će svoje najviše hvaliti, posebice kada na tome mogu zaraditi. Iako posjećenost ne bi smjela biti jedini faktor za odlučivanje na kojoj web stranici oglašavati, važna je pri usporedbi web stranica u istoj kategoriji.

Snajper se veže uz vaš Google Analytics

Portal s dnevnim vijestima imat će više posjetitelja od specijaliziranog bloga, no zašto uspoređivati kruške s jabukama?

Snajper će oglašivačima omogućiti uspoređivanje posjećenosti konkurentnih web stranica i isplativosti kampanja. Poslovni model im je jednostavan – izrada analiza za internetske oglašivačke kampanje.

Pristup posjećenosti – da ili ne

Ukoliko razmišljate o pristupanju Snajperu, sigurno se pitate biste li trebali dati nekome pristup svom Google Analytics profilu? Priključivanjem na Snajper vi im zapravo dajete pristup kao korisniku koji vidi podatke o posjećenosti. Sve podatke!

Na žalost, ne postoji način da ograničite pristup podacima bitnim za Snajper, poput broja posjeta ili jedinstvenih posjetitelja… Zoran Torbica, direktor hosting tvrtke CRI koja stoji iza Snajpera, svjestan je ovog problema. Na upit o problematici potpunog pristupa posjećenosti, izjavljuje:

Svatko će odlučiti da li surađivati s nama ili ne – to je stvar povjerenja. Moja tvrtka je vrlo velik registar internetskih domena, što je možda i osjetljiviji posao od Snajpera. Kada bi se otkrilo da mi išta muljamo, servis bi pukao, tako da mislim da naš poslovni model podrazumijeva rad s integritetom i kredibilitetom.

Da možemo ograničiti uvid samo na podatke koje nas zanimaju, to bismo i učinili. Bez obzira na rizik, mislim da webmasteri mogu dobiti mnogo veću vidljivost kod oglašivača i povećanje marketinških budžeta uz Snajper.

Popis web stranica neće biti ograničen samo na deset najposjećenijih

Snajper nije jedini servis ove vrste. Rumunjski T5 također koristi pristup podacima Google Analyticsa uključenih web stranica. Kao što i Torbica spominje, morat ćete se sami odlučiti želite li se uključiti u Snajper…  Internetske trgovine koje imaju u Google Analytics podatke u e-commerce segmentu (primjerice podatke o prodaji artikala) mogle bi dvojiti o uključenju.

Za razliku od Alexe koja se temelji na Alexa dodatku za preglednike ili Gemiusa čija metodologija nije zapravo ni poznata, Snajper je uz Google Analytics ipak “objektivniji”. Snajper se neće ograničiti samo na prvih 50, 100 ili 200 web stranica, već će ih sve prikazati. Većina vas već vjeruje Google Analyticsu odnosno Googleu – hoćete li vjerovati i Snajperu?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Toni Aničić

    Toni Aničić

    26. 04. 2010. u 1:54 pm Odgovori

    Iskreno, po meni fenomenalan pristup i nadam se da će ova metodologija doći i kod nas s obzirom da svi znamo kakvo je stanje sa Gemiusom i koliko povjerenja ukljucene stranice u njega imaju.

  2. Goran Jurić

    Goran Jurić

    28. 04. 2010. u 9:38 am Odgovori

    Puls je sličan servis želio pokrenuti u Hrvatskoj još prije godinu, dvije. Čak je krenuo i sa testnim radom. No nažalost do danas se još ništa konkretno nije dogodilo po tom pitanju.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.