Snajper za pregled posjećenosti srpskih web stranica – uz Google Analytics
Snajper je novi internetski servis koji daje pregled najposjećenijih web stranica u Srbiji. Vlasnici najposjećenijeg foruma u zemljama bivše Jugoslavije, Burek, te srpskog Storyija već su prijavili svoje web stranice. Za razliku od servisa poput Alexe ili Gemiusa koji koriste vlastite (često upitne) metodologije, Snajper se uzdaje u popularni alat za praćenje posjećenosti web stranica, Google Analytics. Hoćete li vi Snajperu dati pristup posjećenosti svog projekta?
Snajper je novi internetski servis koji daje pregled najposjećenijih web stranica u Srbiji. Vlasnici najposjećenijeg foruma u zemljama bivše Jugoslavije, Burek, te srpskog Storyija već su prijavili svoje web stranice.
Za razliku od servisa poput Alexe ili Gemiusa koji koriste vlastite (često upitne) metodologije, Snajper se uzdaje u popularni alat za praćenje posjećenosti web stranica, Google Analytics. Hoćete li vi Snajperu dati pristup posjećenosti svog projekta?
Prednost korištenja Google Analyticsa jest što mu vjeruju i vlasnici web stranica i oglašivači. Nalazi se na većini web stranica, kako na manjim blogovima, tako i na najvećim portalima. Čak i ukoliko nemate Google Analytics, radi se o besplatnom alatu koji možete uključiti vrlo brzo.
Standard za oglašavanje
Svatko će svoje najviše hvaliti, posebice kada na tome mogu zaraditi. Iako posjećenost ne bi smjela biti jedini faktor za odlučivanje na kojoj web stranici oglašavati, važna je pri usporedbi web stranica u istoj kategoriji.

Portal s dnevnim vijestima imat će više posjetitelja od specijaliziranog bloga, no zašto uspoređivati kruške s jabukama?
Snajper će oglašivačima omogućiti uspoređivanje posjećenosti konkurentnih web stranica i isplativosti kampanja. Poslovni model im je jednostavan – izrada analiza za internetske oglašivačke kampanje.
Pristup posjećenosti – da ili ne
Ukoliko razmišljate o pristupanju Snajperu, sigurno se pitate biste li trebali dati nekome pristup svom Google Analytics profilu? Priključivanjem na Snajper vi im zapravo dajete pristup kao korisniku koji vidi podatke o posjećenosti. Sve podatke!
Na žalost, ne postoji način da ograničite pristup podacima bitnim za Snajper, poput broja posjeta ili jedinstvenih posjetitelja… Zoran Torbica, direktor hosting tvrtke CRI koja stoji iza Snajpera, svjestan je ovog problema. Na upit o problematici potpunog pristupa posjećenosti, izjavljuje:
Svatko će odlučiti da li surađivati s nama ili ne – to je stvar povjerenja. Moja tvrtka je vrlo velik registar internetskih domena, što je možda i osjetljiviji posao od Snajpera. Kada bi se otkrilo da mi išta muljamo, servis bi pukao, tako da mislim da naš poslovni model podrazumijeva rad s integritetom i kredibilitetom.
Da možemo ograničiti uvid samo na podatke koje nas zanimaju, to bismo i učinili. Bez obzira na rizik, mislim da webmasteri mogu dobiti mnogo veću vidljivost kod oglašivača i povećanje marketinških budžeta uz Snajper.

Snajper nije jedini servis ove vrste. Rumunjski T5 također koristi pristup podacima Google Analyticsa uključenih web stranica. Kao što i Torbica spominje, morat ćete se sami odlučiti želite li se uključiti u Snajper… Internetske trgovine koje imaju u Google Analytics podatke u e-commerce segmentu (primjerice podatke o prodaji artikala) mogle bi dvojiti o uključenju.
Za razliku od Alexe koja se temelji na Alexa dodatku za preglednike ili Gemiusa čija metodologija nije zapravo ni poznata, Snajper je uz Google Analytics ipak “objektivniji”. Snajper se neće ograničiti samo na prvih 50, 100 ili 200 web stranica, već će ih sve prikazati. Većina vas već vjeruje Google Analyticsu odnosno Googleu – hoćete li vjerovati i Snajperu?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
3kolone
26. 04. 2010. u 11:41 am
odlično ime 🙂
Toni Aničić
26. 04. 2010. u 1:54 pm
Iskreno, po meni fenomenalan pristup i nadam se da će ova metodologija doći i kod nas s obzirom da svi znamo kakvo je stanje sa Gemiusom i koliko povjerenja ukljucene stranice u njega imaju.
Goran Jurić
28. 04. 2010. u 9:38 am
Puls je sličan servis želio pokrenuti u Hrvatskoj još prije godinu, dvije. Čak je krenuo i sa testnim radom. No nažalost do danas se još ništa konkretno nije dogodilo po tom pitanju.