
Slučaj BitLuckya ide prema zaključenju. Uhićeni osnivači koji su stotine ljudi oštetili za 18,5 milijuna eura
Mnogi su za tvrtku BitLucky čuli prvi put u svibnju ove godine, no nakon tog kobnog mjeseca svi će je itekako dugo pamtiti. Riječka tvrtka za trgovanje kriptovalutama, koju su osnovali i vodili Luka Burazer i Eugen Travalja, tada je svojim klijentima najavila da su nizom “loših trejdova i odluka doveli tvrtku u kriznu situaciju” - nakon čega im se gubi svaki glas.
O detaljima te nesretne situacije već smo pisali, a sada srećom za one oštećene, stižu vijesti i o uhićenju Luke i Eugena, kao i Lukine partnerice, Vedrane Golušin. U spomenutoj tvrtki Luka je bio zadužen za trgovanje kriptovalutama, Eugen je bio glavni za komunikaciju s klijentima, a Vedrana je radila kao tajnica.
Iako ovo uhićenje dolazi čak pola godine nakon što se cijela situacija zakuhala i počele pristizati prve prijave MUP-u, oštećeni su relativno brzo reagirali da angažiraju odvjetnika i dovedu slučaj i pred DORH. Sada, nakon višemjesečnog, složenog i opsežnog kriminalističkog istraživanja povezanih kaznenih djela, troje spomenutih službeno je osumnjičeno za kaznena djela koja su počinili od kraja travnja 2018. do sredine svibnja 2023. godine.
Lažno prikazivali da su ostvarili veće prihode i veću dobit
Kriminalističkim istraživanjem utvrđena je osnovana sumnja da su Luka i Eugen u cilju pribavljanja protupravne imovinske koristi za sebe i bliske osobe, lažnim prikazivanjem i prikrivanjem činjenica doveli i održavali u zabludi veći broj klijenata-investitora svoje tvrtke.
Podsjetimo, tvrtka je bila zadužena za razmjenu kriptovalutama na centraliziranim mjenjačnicama, a klijentima je obećana poslovna praksa kako se uvijek ulaže samo 20% iznosa, dok se ostatak spreman na tzv. cold i hot kriptonovčanike. S oštećenima su sklapali investicijske ugovore na vrijeme od godine dana te ih navodili da na štetu svoje imovine, na veći broj kripto adresa različitih kripto mjenjačnica, kao i na korisničke račune osumnjičenih (a ne tvrtke s kojom su sklopili ugovor), obavljaju transakcije na prethodno dogovorene iznose određenih kriptovaluta. Ulagalo se u kriptovalute bitcoin, ethereum, polkadot i chainlink.

Međutim, iako su mogli i trebali od 2023. se registrirati pri HANFI, tvrtka nije bila registrirana za obavljanje djelatnosti razmjene kriptovaluta te skrbničkih usluga vođenja kriptonovčanika koji bi služili kod kupnje i prodaje robe na tržištu kriptovaluta.
Uz to, znajući da to nije istina, navode iz MUP-a, klijentima su putem elektroničke pošte te potom od lipnja 2021. godine, putem aplikacije, lažno prikazivali da su ostvarili veće prihode i veću dobit. Djelujući s namjerom prevare, klijentima su i na druge načine prenosili bitne informacije (usmeno, oglašavanjem, javnim pogovorom i sl.), kako bi stekli njihovo povjerenje, poticali ih da za određenu proviziju dovedu nove klijente, a isto tako i da po završetku trajanja ugovora vrijednost ugovora reinvestiraju.
Novac klijenata trošili su i za osobne potrebe, ali i klađenje
Kriptovalute koje su dobivali od klijenata slali su na druge nepoznate adrese i kripto mjenjačnice te ih trošili za osobne potrebe, podizanje gotovine na bankomatima, ali i za klađenje. Nažalost, materijalna šteta nastala spomenutim dogovorima i ugovorima trenutno se procjenjuje na najmanje 18.500.000,00 eura, a oštećeno je oko 800 ljudi. Među klijentima bili su i njihova rodbina i prijatelji.
Comment
byu/Fancy_Feet_3574 from discussion
inaskcroatia
Sve gore navedeno upućuje da su Luka i Eugen namjerno stvarali lažnu sliku i podizali ugled svoje tvrtke u zajednici, s ciljem povećavanja broja klijenata, navode iz MUP-a. Andrej Bašović, odvjetnik koji zastupa oko 170 oštećenih ulagača u tvrtku BitLucky, za Jutarnji list kaže da su njegovi klijenti zadovoljni uhićenjem, no da se postojanje prevare tek treba dokazati.
Također, ono što je mnogima još upitno je samo pitanje “nestanka”. Naime, nakon što je Luka obznanio kriznu situaciju klijentima, poznato je da su izbrisali sve svoje račune na društvenim mrežama, kao i Discord i Telegram grupe preko kojih su komunicirali s ulagačima. Mnogi su tada mislili: to je to, nestali su preko granice i novac više nećemo vidjeti… No, prema jučerašnjoj konferenciji za novinare PU primorsko-goranske može se zaključiti kako Eugen i Luka nisu nestali bestraga. Tjeralice nije bilo, a oni su uhićeni u utorak ujutro na adresama na kojima su bili prijavljeni.
“Teško da bi netko bio toliko dobar da bi svi ostali morali biti loši”
Najbizarniji dio ove priče tiče se i povjerenja koje je BitLucky odnosno Luka Burazer stekao u zajednici. Kao glavna osoba zadužena za trejdanje, Luka još od 2017. gradi reputaciju. Podsjetimo, na Ekonomskom fakultetu u svibnju 2018. čak drži predavanje u organizaciji Hrvatske mreže poslovnih anđela (CRANE) i HAMAG BICRO-a, na temu ripple (XRP) kriptovalute i njenih “mračnih tajni”.
Ne čudi stoga, što se nizom navodno dobrih trejdova, gdje je klijentima na početku isplaćivao dvostruku dobit, Luka brzo isprofilirao kao vrlo sposoban u tome što radi. Jedan prijatelj preporučio bi drugoga i tako se dobra priča širila. Nakon što bi se uvjerili početnim povratima, povjerenje klijenata se održavalo i mjesečnim izvješćima koja su, prema navodima oštećenih, primarno pokazivala pozitivne rezultate. I to je funkcioniralo jedno vrijeme, no onda je nastupio bear market – poznato i kao vrijeme pada vrijednosti kriptovaluta. Što se promijenilo u financijskoj slici? Ništa. Što je, naravno, trebalo mnogima biti čudno… Kako to da samo Luka Burazer uspijeva biti bolji od tisuće drugih trejdera koji bilježe gubitke?
No, zavaravanja su se nastavila, a oni koji su prije godinu i više zagrizli udicu htjeli su vjerovati da im je većina novca sigurna, kako je i obećano: trguje se samo s 20% uloženog iznosa. Za mnoge je stoga to bila i odlučujuća informacija jer su neki Luki povjerili kriptovalute u vrijednosti više stotina tisuća eura. Znajući za situaciju na tržištu, mnogi su planirali ne tražiti isplatu od BitLuckyja do sljedećeg porasta tzv. bull marketa koji se očekivao 2025.
Prema onom što komentiraju oštećeni za Index, problem je tim veći što pojedini oštećenici nisu htjeli umnožiti svoj novac kako bi ulagali dalje, da li u svoja poslovanja ili nešto treće, već su u kriptovalutama vidjeli izlaz iz kredita ili ovrha.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mario
17. 11. 2023. u 9:49 am
Puno je toga ovdje nejasno. Kriptovalute je bilo isplativo kupovati kada su prije deset godina bile po par dolara jer je cijena jako narasla. Danas je trgovanje kriptovalutama jednako kao i trgovanje dionicama. Treba veliko umijeće i znanje ali nema tu neke spektakularne zarade