Samsung, Huawei i Oppo svoj sklopivi mobitel za utrku imaju: Sklopili smo vodič o njima

Samsung, Huawei i Oppo svoj sklopivi mobitel za utrku imaju: Sklopili smo vodič o njima

Samsung, Huawei, Oppo i LG nedavno su ponudili svoje verzije mobitela sa savitljivim ekranima koje možemo nazvati sklopivima ili preklopnima, ali je li ovo veliko otkriće ili samo marketinški potez?

Kako ljudima iz godine u godinu prodati istu stvar, a da budu jednako uzbuđeni? Najbolje to znaju tvrtke poput Samsunga i Applea koje svake godine na velikim, mjesecima iščekivanim prezentacijama, predstavljaju nove modele svojih glavnih uređaja.

Vjerojatno imate mobitel koji radi sasvim solidno, no tvrtke vas moraju privući nečime. Posljednjih nekoliko godina to nešto je takozvani “preklopni” ili “sklopivi” telefon, ali ne onakav na kakve ste naviknuli iz devedesetih već onaj kojem se sam ekran može sklopiti. Najrecentniji primjer je Samsungov Galaxy Fold, pametni mobitel koji se može presavinuti i tako osigurati mnogo više mjesta za ekran unutar samog mobitela. Kao kada otklopite knjigu, recimo, a izgleda ovako:

Samsung Galaxy Fold

Ideja o savitljivim ekranima u uređajima nije ništa previše novo; o ovakvim mobitelima govori se već doslovno godinama, a čine se kao logična evolucija kada uzmemo u obzir činjenicu kako svaki novi mobitel koji izađe ima sve veći ekran i sve manji obrub oko njega. Dizajneri su se tako dosjetili da bi najbolje bilo napraviti mobitel koji se može rasklopiti i time imati dvostruko više ekrana. No, postavlja se pitanje kome to uopće treba, pogotovo kada znamo da Samsungov Galaxy Fold košta gotovo 2000 dolara.

Tehnologija fleksibilnih ekrana koja stoji iza ovih modernih telefona zaista je impresivna, a na gore spomenutu cijenu mnogo utječe i činjenica da se radi o ekranu koji se doslovno presavija po sredini. Naravno, veći dio cijene nosi i premija koju jednostavno morate platiti ako želite biti među prvima koji će rasklapati mobitel pred prijateljima koji u glas viču “savini ga! savini ga!” i onda padnu u trans nakon što to napravite dok vi razmišljate kako ćete preživjeti ovaj mjesec jer ste mobitel platili 20.000 kuna:

Galaxy Fold tako se, osim cijenom, diči velikim unutarnjim ekranom od 7.3 inča i čak dva ekrana; dok je onaj središnji “sakriven” sve dok ga ne rastvorite kao Nokiju 9210.

Ekran koji ćete gledati kada mobitel stavite preklopljen na stol nešto je manje impresivan. Ne ispunjava čitavu prednju (stražnju?) stranu mobitela i zapravo je funkcijom sličan onim malim ekranima na starim preklopnim mobitelima koji pokazuju neke osnovne informacije bez da morate otvoriti “glavni” ekran. Jasno, na njemu možete raditi sve što i na onom unutarnjem, ali nećete htjeti (jer je onaj unutarnji bolji, veći i glavni razlog zašto ste kupili telefon).

Huawei Mate x – sklopivi 5G

Ipak, iako je Samsung prvi poznati (ali ne i prvi u svijetu) proizvođač mobilnog telefona ove vrste, ne znači da i drugi proizvođači nisu odmah otklopili ovu temu i najavili svoje mobitele. Prvi je kineski div Huawei, čiji novi Mate X ima nešto drugačiji pristup. Naime, dok se Galaxy Fold može najbolje opisati kao zatvorena knjiga koja na koricama ima jedan ekran, ali glavnom ekranu pristupate kada tu knjigu otvorite, Mate je isto; ali obrnuto.

Ekran se ovdje nalazi s vanjske strane tako da mobitel možete koristiti kao običan mobitel kada je i zatvoren, a ako baš hoćete taj veliki ekran samo ga otvorite i to je to. Po meni, ovo je u isto vrijeme i bolje i lošije, jer koliko god je više user-friendly, toliko je veća šansa da vam se jedan od dva ekrana izgrebe prilikom svakodnevnog korištenja, pogotovo jer Fold nema nikakve zaštite na svom ekranu, čak ni Gorilla Glass koji bi trebao biti standard premium uređaja. Također, Mate podržava onaj famozni 5G, a Samsungov Fold ne. Koliko je to zapravo važno, ne znam ni sam.

Oppo i LG

Nakon Huaweija, Oppo poznat kao “otac” poznatog OnePlusa i jedan od azijskih giganata telefonije, predstavio je također svoju viziju savitljivog i preklopnog mobitela nazvanog Find X koji se ne razlikuje suviše od Matea X, ali još uvijek ne znamo više detalja o tome što se u njemu krije. S druge strane, ako vas je impresionirala ideja o ovakvom telefonu vjerojatno je sama činjenica da je savitljiv dovoljna da ga kupite, iako će koštati tisuće dolara.

Iskreno, ako vam baš jako trebaju dva ekrana na mobitelu možda je najbolje rješenje ono koje je ponudio LG, iako jest tehnološki zaostalo ako ga usporedimo s ostalima. Na novi LG V50 tako možete dodati još jedan ekran koji se jednostavno ukopča u mobitel kada vam treba, a kada ne, jednostavno ga maknete i koristite standardni ekran u mobitelu. Ovo može dobro doći igračima koji mogu V50 koristiti poput Nintendo DS-a, ali nema onaj wow efekt kojim se dići konkurencija. Ipak, davno su prošla vremena kada je LG bio snažan igrač na tržištu pametnih telefona tako da ne vjerujem da će milijuni potrčati po novi V40 koliko god dobar mobitel bio.

Što će se još saviti?

Teško je biti konkurentan i stalno izmišljati neke nove načine na koje možete impresionirati publiku, a čini se kako je tehnologija dovoljno napredovala da se to u 2019. radi s fleksibilnim ekranima.

Sve ukazuje na to da će savitljivi telefoni zaista biti trend godine, na isti način na koji je industriju obilježila izbočina (notch) prijašnjih mjeseci i godina. Nema sumnje kako nas uskoro čeka još savitljivih telefona, a moguće da do kraja godine ugledamo slične verzije i iz Xiaomija i Motorole.

Sami mobiteli ove vrste zasigurno će imati čitavu gomilu softverskih izazova, posebice s prikazom aplikacija i drugih sadržaja koje se gotovo isključivo rade u odnosu stranica 16:9, a ne 4:3, kao što je to slučaj s ovim sklopivim mobitelima. Uzmemo li u obzir druga pitanja izvedivosti i praktičnosti, vidjet ćemo hoće li samo wow efekt biti dostatan za prodaju ovih (skupih) mobitela široj publici.

Za kraj mogu samo reći kako je sama činjenica da možete savinuti ekran nešto izuzetno. Tehnologija će se nesumnjivo naći i u drugim primjenama i neosporivo je genijalna, samo možda trenutna primjena u mobitelima nije baš, toliko, praktična. Ipak, svakako je bolja nego savijanje kakvo je doživio iPhone 6 u poznatoj aferi #bendgate.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...