Zašto Kolinda i Mesić imaju 'istu' web stranicu?

Zašto Kolinda i Mesić imaju ‘istu’ web stranicu?

Kad je prije nekoliko dana osvanula "nova" predsjednička internetska stranica, mnoge od nas dizajn je blago šokirao, iako smo bili svjesni da je riječ zapravo o starijoj verziji stranice te da je riječ o privremenom rješenju. Iako su pojedini posumnjali da je riječ o inačici stranice iz 2009. godine, riječ je o dizajnu još iz 2003., iza kojeg stoji tvrtka Skin29. Pogledajte što o svojem radu oni misle danas i je li ih iznenadilo što je ponovno postao aktualan.

predsjednikcane

Mario Tomiša, koji je zajedno s Konradom Muvlajem osnovao koprivničku tvrtku Skin29, otkriva nam kako se danas bave komunikacijom u širem smislu, kroz oblikovanje poruka koje klijenti žele poslati svojim ciljanim skupinama.

Nekad je to bilo uglavnom kroz web dizajn, sada sve manje, jer nam je dosadilo. U zadnje smo se vrijeme više bavili nečim što se na kraju otisnulo, poput ambalaže, kataloga, identiteta, kampanja, ali sada nas ponovno sve više zanimaju multimedijski projekti kao što su aplikacije, proširena stvarnost, video…

A negdje oko 2003. godine, kad se Skin29 bavio više web dizajnom, za svoj su rad pobrali i razne nagrade – samo na natječaju VidiWebTop100 dobili su njih dvadesetak. Mario vjeruje da su zbog toga bili pozvani da redizajniraju web stranicu, posebice jer je predsjedničkih web stranica bila je aktualna tema i tada – u medijima se prije redizajna pisalo kako je stranica Ureda “zastarjela i kičasta”, stoga se krenulo u obnovu.

Naš je posao bio dizajnirati web i sve ono što ide prije toga (sitemap, wireframe…), dok je web produkciju radio netko drugi. Zadatak koji smo dobili je bio da web bude čist, jednostavan i “kul”, suprotno od šarenila koje je do tada dominiralo.

Aktualne tehnologije – osim Flasha

Dizajn iz 20013. godine.
Dizajn iz 2003. godine.

Mario se prisjeća da su u to vrijeme rezolucije ekrana bile znatno manje, web tehnologije su bile na znatno nižem stupnju razvoja, puno toga se radilo “pješice”, odnosno bez automatizacije, brzine interneta bile su daleko niže, nije bilo pametnih telefona… Za dizajn predsjednik.hr korištene su tadašnje aktualne, osim Flasha, jer je zahtjev naručitelja bio da ga se ne koristi.

Važnije od nas je da su naručitelji bili zadovoljni, ali i stručna i opća javnost. Dobili smo i nagradu za taj web na natječaju VidiWebTop100 2004. godine. I mi smo bili zadovoljni, fora je bilo raditi za Predsjednika države. Taj je dizajn sada smiješan, ne odgovara današnjim standardima niti s komunikacijskog niti s tehnološkog aspekta. Suvremeni korisnici i njihove potrebe su potpuno drugačiji danas, nego 2003. godine.

Povratak u 2015.

Današnji izgled "preslika" je onog iz 2003., s dominantnom kraljevski plavom bojom.
Današnji izgled “preslika” je onog iz 2003., s dominantnom kraljevski plavom bojom.

Na pitanje jesu li bili iznenađeni kad su ugledali ponovno svoj dizajn na predsjedničkoj stranici, Mario odgovara da jesu, ali svjesni su da je to privremeno rješenje. Pa tko bi danas bio zadovoljan s takvim webom – pita se.

Danas su mogućnosti i tehnologije drugačije, pa bi i sama stranica, da ju dizajnira ponovno Skin29, bila poprilično drugačija. Mario naglašava da sam izgled ne ovisi o modi, nego o ciljanim skupinama kojima se on obraća. “Najvažnije je da dizajn bude u skladu s porukama koje se žele poslati i da cijeli web na kraju bude dio uspješnog komunikacijskog procesa”, kaže naš sugovornik, a mi se slažemo. Trenutna verzija stranice predsjednik.hr šalje poruku koja zasigurno zbunjuje krajnjeg korisnika (posebno ako se poigrate s podstranicama), ali nadamo se da ćemo uskoro na toj adresi vidjeti nešto jasnije, diskretnije i u skladu s trendovima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Digitalni marketing

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Scaleupi i jednorozi

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Intervju

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Zabava i zanimljivosti

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Panel

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Netokracija Podcast

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.